Uşak Ufuk
06 Ağustos 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEVLANA HAFTASI İÇİN MESAJ VERDİ
18 Aralık 2019 Çarşamba 07:15

MEVLANA HAFTASI İÇİN MESAJ VERDİ

MEVLANA HAFTASI İÇİN MESAJ VERDİ

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Mevlana Haftası nedeniyle bir mesaj verdi. Vali Funda Kocabıyık, “Mevlâna Hazretlerinin vuslata erişinin746. yıl dönümü, O’nun eserlerini ve fikirlerini ve maneviyatını idrak etmek için bir vesile olmaktadır. O, hoşgörü felsefesi ile tüm insanlığa evrensel bir anlayış bırakmıştır. O’nun dili aşk ve iman dilidir. O’nun dili nefsanî arzular ve geçici dünyevî menfaatlerden arınmıştır. Hazreti Mevlâna’yı anlamak, onun ilmine nail olmak ruhumuzu ve gönlümüzü O’na açmakla mümkün olacaktır. O’nun yol göstericiliğini feyz alıp birlik, beraberlik, şefkat ve aşk'a ortak olabiliriz” dedi. 

 

“Mevlâna Celaleddin-i Rumî 

Hazretlerinin vuslata erişinin 

746. sene-i devriyesinde  minnet 

ve rahmetle yâd ediyorum”

“Mevlâna Türk milletinin en kıymetli değerlerindendir. İnsana insan olduğu için değer verme, kötülüğe karşı susmama, işini aşkla yapma ve iman ile hareket etmeyi öğütleyen Hz. Mevlâna’ya kulak vermek gerekir” diyen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “Sabrı ve düştükten sonra güçlenerek kalkabileceğini; “Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla” diyerek ifade etmiş, içimize huzur olmuştur. O, hem iç huzurumuz, hem de toplum ve dünya insanlığının huzuru için en kıymetli yol göstericimizdir. Bugün dünyanın birçok yerinde yaşanan acıların, akan gözyaşlarının son bulması için Mesnevi’nin ruhuyla Mevlâna’nın öğütlerine göre yaşamak gerekir. Bu düşüncelerle büyük mütefekkir, büyük mutasavvıf  Mevlâna Celaleddin-i Rumî Hazretlerinin vuslata erişinin 746. sene-i devriyesinde  minnet ve rahmetle yâd ediyorum.”

 

MEVLANA KİMDİR?

Mevlana bütün dünyaya kendini tanıtmış ve sözleri ile gönüllere taht kurmuş değerli büyüyüğümüz için hayat hikayesini anlatırken bütün detayları ile anlatıp tanıtmak isterdik ama gelen istekler üzerine olabildiğinde kısa ve sade şekilde sizlere aktaracağız. Mevlanayı tanımak isteyenlerin kesinlikle bütün hayatını detayları ile birlikte okuyarak ve o yaşadığı manevi aşk hayatını empati yaparak anlamaya çalışması ne kadar değerli bir kimse olduğunu gösterecektir.

İşte sizlere Mevlana Celaleddin Rumi’nin kısacık hayatı ve eserleri

Mevlana Celaleddin Rumi, 1207 yılında Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuş bir sufi ve din bilginidir. Anadolu’nun ünlü evliyalarından sayılan ve hoşgorü felsefesiyle tanınan Mevlana Celaleedin Konya’da yaşamıştır.

Lakabı olan Mevlana “efendimiz” anlamına gelir, ismindeki “Rumi” ise Anadolu’da yaşayan kişi demektir. Şemsi Tebriz’i ile olan manevi dostluğuyla da tanınmaktadır.

Dönemin İslam kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve Sultan-ül Ulema (Bilginler Sultanı) lakabıyla anılan Bahaeddin Veled’in oğludur. Mevlânâ, babası Bahaeddin Veled’in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya’ya gelen Seyyid Burhaneddin’in manevi terbiyesi altına girmiş ve dokuz yıl O’na hizmet etmiştir.

Mevlana, 17 Aralık 1273’te ölmüştür.

Mevlânâ’nın 800.doğum yılı olan 2007 UNESCO tarafından dünya Mevlânâ yılı ilan edilmiştir. Bu karar Mozart yılı olan 2006’nın mart ayında alınmıştır. BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.