Uşak Ufuk
27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MIDIKTAN GAZETECİLİK TÜYOLARI
13 Ocak 2020 Pazartesi 07:00

MIDIK'TAN GAZETECİLİK TÜYOLARI

MIDIK'TAN GAZETECİLİK TÜYOLARI

Uşak’ta uzun yıllardan beri gazetelerde köşe yazarlığı yapan ve Anadolu Üniversitesi İl Temsilcisi Öğr. Gör. Ahmet Mıdık ile gazetecilik hakkında bir söyleşi yaptık. Röportajda verdiği samimi cevaplardan dolayı Mıdık’a teşekkür ediyoruz. İşte Ahmet Mıdık’ın gazetecilikle ilgili verdiği önemli bilgiler:

 

 Sayın Mıdık sizce 

gazetecinin toplumdaki karşılığı nedir?

-   Gazeteciler, haberciler, yazılı ve görsel basın mensupları toplumdaki düşünceleri şekillendiren mekanizmalardır.  Yaşamın her kesitinde yaşanan haber niteliğinde acı tatlı olaylar vardır, bu konuda toplumu bilgilendirme görevleri, yazılı ve görsel basınımızın sorumluluğundadır. Aksi durumlarda ise bu olaylar gerçeği yansıtmayan fısıltılarla halk arasında yaygınlaşır  ve gerçeklerden uzaklaşır.  Böyle olunca da toplumda yalan ve yanlışlarla güven güven unsurunun yitirilip insanların birbirine olan saygınlığının zedeleneceğini ve olması gereken toplumsal barışın yerini kuşkular alır.

 

- Siz ideal gazeteciyi

nasıl tanımlarsınız?

Bir toplumda gazeteci ve haberciler olayları oluşturan zincirdeki halkaların doğrularını birbirilerine ekleyerek iletişimi sağlarlar. Gazeteciler bazen iki ateş arasında kalan savaşçılar gibidirler. Zaman olur ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamayacaklarını bilmelerine karşın kalemlerini ve düşüncelerini doğrulardan yana kullanmaya özen gösterirler.

 

-  Basın özgürlüğü ve

 Demokrasi arasındaki ilişki sizce nasıldır?

Basın çalışanları bilirler ki basın demokrasinin vazgeçilmezleridir. Onlar; toplumun gözü kulağı, düşüncelerin rehberi, haberlerin birinci tanıklarıdır. Fotoğraf makinası gibidirler. Yorum yazmazlar, hukuk anlamında çizmeden yukarıya çıkmamaya özen gösterirler. Onların zaman çizelgesinde gündüz ve gece kavramı yoktur. Günün her saatinde göreve hazırdır. Onlarında kendi sosyal haklarını koruyabilmeleri için de örgütlü olmaları, gerçek savunma mekanizmalarına ve sivil toplum örgütlerine sahip olmaları da gerekir. Bir kentte ,bir ülkede ve bir toplumda basın ne kadar güçlü ve güvenilir olursa o toplum, ülke ve kentte de sorunların çözümü daha da kolay olur. BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.