Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİLYARLARI TOPRAĞA GÖMÜYORUZ
28 Ağustos 2019 Çarşamba 08:00

MİLYARLARI TOPRAĞA GÖMÜYORUZ

Uşaklı çevre mühendisi: “Türkiye her yıl milyarlarını toprağa gömüyor”

Yaklaşık 6 yıldır geri dönüşüm sektöründe hizmet veren Çevre Mühendisi Gazi Yoğunlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan sıfır atık kampanyasını ve Uşak’taki geri dönüşüm sektörünü değerlendirdi. Türkiye’ de her yıl 1,5 milyar liradan fazla bir değerin toprağa gömüldüğünü vurgulayan Yoğunlu kampanyanın yaygınlaşmasıyla birlikte ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını söyledi.

 

zaten son zamanlarda yayınlamış 

olduğu yönetmeliklerle atık yönetimi üzerine ciddi çalışmalar yapıyor

Geri dönüşün sektörünün  gün geçtikçe daha bir hareket kazandığını ve  daha çok düzene girdiğini belirten Yoğunlu ; “Avrupa’daki atık yönetim uygulamasına gün geçtikçe yaklaşıyoruz. Çevre  ve Şehircilik Bakanlığımız da zaten son zamanlarda yayınlamış olduğu yönetmeliklerle atık yönetimi üzerine ciddi çalışmalar yapıyor. 2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan sıfır atık projesi Temmuz ayında yayınlanan yönetmeliğiyle daha bir kapsamlı hale geldi.  Sıfır atık yönetmeliğinde bölgelere göre geçiş zamanları belirlendi ilk etapta Ankara’da TBMM ve diğer bakanlıklarda başlatılan bu çalışma 81 vilayete yakın bir zamanda yayılacak. Uşak için öngörülen tarih 2020’nin Haziran ayı. Bu plan sayesinde bütün kurumlar kendilerine ait bir geçici depolama alanı  oluşturarak  atıklarını ayrıştıracak.  Yani ambalaj atıkları olsun evsel atıkları olsun diğer atıklar olsun bunlara ilişkin ayrı ayrı biriktirerek sıfır atık yönetmeliğine katkı sağlamaları isteniyor. Bununla ilgili Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü sık sık toplantılar yapıyor. Bizler de geri dönüşüme katkı sağlayan firmalar olarak sıfır atık yönetmeliğini destekliyoruz. Bunun için elimizden geldiğince çalışmalarımızı hızlandırıyoruz” dedi.

 

“MİLYARLARI TOPRAĞIN 

ALTINA GÖMÜYORUZ”

Türkiye’de son zamanlarda atık ithalatıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Yoğunlu ; “ Atık ithalatı iç piyasada yurt dışında gelen malzemeler sebebiyle arz talep durumuna göre hareketliliği dikleştirebiliyor.  Bizim öncelikli hedefimiz aynı zamanda sıfır atık projesinin  de öncelikli hedefi  kullandığımız, tükettiğimiz malzemeleri kaynağından ayrıştırıp biriktirerek ekonomiye tekrar kazandırmak. İstatistik verilere Türkiye’de yılda yaklaşık  3 ile 5 milyon ton atık toprağa gömülüyor, israf ediliyor.  Ekonomik değerini tam olarak belirleyememekle birlikte milyarlarla ifade  edilebilir.  Bundan dolayı da cari açıklar ortaya çıkıyor. Geri dönüşüm aslında ülkenin en büyük kalkınma hedeflerinden bir tanesi ve gelişmişlik göstergesi.” Şeklinde konuştu.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.