Uşak Ufuk
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muharrem İnce için mütalaa yazıldı
09 Mart 2022 Çarşamba 05:56

Muharrem İnce için mütalaa yazıldı

Muharrem İnce için mütalaa yazıldı

(AA) - Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Uşak'ta yargılandığı davada, savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Uşak 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında, taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada Muharrem İnce'nin avukatı Semra Yıldız, İnce'nin suç kastının bulunmadığını, suçun unsurlarının oluşmadığını iddia ederek, müvekkilinin beraatini talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Azat Kolbasar ise konuşma içeriğine bakıldığında kullanılan ifadelerin hakaret içerdiğini ileri sürerek, İnce'nin cezalandırılmasını istedi.

Cumhuriyet savcısı, duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, sanığın davaya konu olan konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı muhatap aldığının açık olduğunu savunarak, "Bu ifadelerin eleştiri sınırları içerisinde, düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında hukuki koruma görmesinin mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır." ifadelerini kullandı.

Savcı, İnce'nin 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İnce'nin avukatı Yıldız, mütalaaya ilişkin ek süre istedi. Talebi dikkate alan hakim, duruşmayı erteledi.

 

- Davanın geçmişi

Muharrem İnce'nin, CHP milletvekili olduğu 2016'da, partinin Uşak İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmaya ilişkin, "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 7 Eylül 2020'de Uşak 3. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

İnce, davaya ilişkin 22 Şubat'ta Uşak 3. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkarak savunma yapmıştı. İnce, savunmasında, sözlerinin arkasında olduğunu bildirmişti.Öte yandan CHP Milletvekili olduğu dönemde Uşak’ı ziyaret eden İnce, burada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert sözlerle yüklenmişti. İnce, “Pazara kadar değil, mezara kadar CHP’liyim. Bir derdimiz var o da CHP’yi iktidar yapmak. Bu diktatörden, soygun ve yağma düzeninden kurtulmak. Kilis’in üzerine bombalar düşüyor, Kilis halkı gazete ilanıyla hükümet ararken onlar fetih hazırlığındalar. İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet’ten fazla Tayyip Erdoğan’ın resmi var. Ya İstanbul’u sen mi yoksa Fatih mi fethetti? Fatih, İstanbul’a atla girdi, sen bir kere ata bindin düştün. Fatih gemileri karadan yürüttü. Senin oğlanlar da gemileri iyi yürütüyor. Tek benzerliğiniz bu, başka bir benzerlik yok. 23 Nisan geliyor kutlamalar yasak neden şehitler var. Düğünü olunca ne oluyor şehitler unutuluyor. Türkiye’nin Genelkurmay Başkanı 8 şehit varken, nikah şahitliğinde sırada bekliyor. Kimin yanında Anayasa’da laiklik olmamalıdır diyen Meclis Başkanı’nın yanında. Meclis başkanı ‘laiklik Anayasa’da olmamalıdır’ dedi. Türkiye’nin savcıları ayağa kalkmadı, kılını kıpırdatmadı. Biz Cumhuriyeti ve laikliği korumak, Atatürk’e yapılan hakaretleri engellemek için 20 milletvekili olarak bu konuda suç duyurusunda bulunduk” demişti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.