Uşak Ufuk
21 Ekim 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MURAT DAĞI İÇİN 3 KENT BİRLEŞTİ
04 Temmuz 2019 Perşembe 08:22

MURAT DAĞI İÇİN 3 KENT BİRLEŞTİ

Murat Dağı’nda kurulması planlanan altın madeni projesine karşı, Kütahya, Eskişehir ve Uşak’taki çevreci dernekler ve vatandaşların katıldığı bir basın açıklaması yapıldı.

Murat Dağı’nda kurulması planlanan altın madeni projesine karşı, Kütahya, Eskişehir ve Uşak’taki çevreci dernekler ve vatandaşların katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. Kütahya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen basın açıklamasına, Uşak’ı temsilen Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yüksel ve dernek üyeleri katıldı. Burada toplanan gruplar adına basın açıklamasını CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, yaptı. Şahbaz, “Murat Dağı bir milli park, sayısız hayvan ve endemik bitkiye ev sahipliği yapan eşsiz bir ekosistemdir. Altın madeninin açılması ile açığa çıkan ağır metaller buradaki ekosisteme onarımı mümkün olmayan hasar verecektir. İlimizin içme suyunu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan Murat Çayı, Porsuk Nehri Murat Dağından çıkmakta ve beslenmektedir. Murat Dağı ilimizin yaşam kaynağıdır. Porsuk Nehri ayrıca Eskişehir İlinin de şehir şebeke suyu kaynağıdır. Porsuk nehrinin beslediği Sakarya Nehri ile birlikte Ankara’ya dek uzanan Batı Anadolu’nun büyük bir bölümünü, Manisa Ovasını sulayan Gediz Nehri ve Aydın Söke ovasını besleyen Büyük Menderes Nehrinin su havzası Murat Dağıdır. Murat Dağında yapılacak bir Siyanür’lü Altın Madeni yer altı sularının ve bu nehirlerin ağır metallerle zehirlenmesine, bu nehirlerle sulanan ovaların, toprakların zehirlenmesine neden olacaktır” dedi. 

 

her çeşit kanserin çok yaygın 

olarak erken ölüme neden

 olduğunu biliyoruz ve yaşıyoruz

Şahbaz, şöyle devam etti; “Emet ve Hisarcık ilçelerimizde bulunan Eti Bor Maden işletmesi ile bölgede üzüm bağlarının kuruduğunu, büyük ölçüde tarım yapılamaz hale geldiğini, Emet Çayı’nın ve içme sularının Arsenik aktığını ve bölge halkında ağır Arsenik zehirlenmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarının yaşandığını biliyoruz. Biz Eti-Gümüş madeninde ki Siyanür tesislerinde yaşanan çevre felaketlerini, madenin bulunduğu Dulkadir köyü’nde ve çevre köylerde insanların genç yaşta kanserden ölmeleri, Ağır metal zehirlenmeleri ile sağlıklarını kaybetmeleri, Kütahya’da her çeşit kanserin çok yaygın olarak erken ölüme neden olduğunu biliyoruz ve yaşıyoruz. Tüm bu sorunlar ülkemizin en çok nüfus barındıran ve en verimli ovalarında şehirlerinde nesiller boyu, yüzyıllarca yaşanacaktır. Bir takım işletmeler kar etsinler diye para hırsı ile yaşam kaynağımızı zehirleyerek vatanımızın, topraklarımızın ve sularımızın zehirlenmesine, tüm canlıların, ekosistemin, nesiller boyu halkımızın zehirlenmesine, acılar içinde kalmasına, hastalanmasına asla izin vermeyeceğiz. Murat dağı hepimiz için yaşamdır, çok değerlidir. Verilen ÇED kararının iptali için kamuoyunu, STK’larımızı duyarlı davranmaya, yaşam kaynağına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkımız ve STK’larımızla birlikte yasal sürecin sonuna dek takipçisi olacağız.” Basın açıklamasının ardından, Murat Dağı’na altın madeni kurulmaması için imza kampanyası başlatıldı.  

HABER: HALİL ASLAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.