Uşak Ufuk
18 Eylül 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MURAT DAĞI İÇİN SESLENDİ
16 Ağustos 2019 Cuma 08:31

MURAT DAĞI İÇİN SESLENDİ

MURAT DAĞI İÇİN SESLENDİ

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, Murat Dağı’na sahip çıkılması gerektiğini belireterk, Salda Gölü ve Kaz Dağları’ndaki madencilik çalışmalarına ve diğer projelere tepki gösterdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ercan Uzun, “Başarısız olduğu yerel seçimlerin intikamını alırcasına ülkeyi hem siyasal hem de ekonomik bir krize göz göre göre sokan AKP, vatanın cennet topraklarını ranta açma projelerine de hız vermiştir. Ülkemizin elde kalan sayılı akciğerlerinden Kaz Dağları, Kanadalı bir şirketin altın arama merakına; güzelliğiyle bir dünya harikası olan Salda Gölü, 'millet bahçesi' saçmalığına kurban edilmek üzeredir” dedi. 


 millete kapatılmış, meclisteki 

vekillerin bu konuda bilgi alma çabaları sessizlikle cevaplanmıştır

Uzun, şöyle devam etti: “Yasalara göre "üzerine bir çivi bile çakılamayacak" olan Salda Gölü'nü, Millet Bahçesi yaparak "koruyacakları"nı söyleyen Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir koruma mantığını dile getirmiştir. Eşsiz Salda'ya yapılacak bu talana karşı yapılacak itirazları "din düşmanlığı" olarak tarifleyebilmek için ise büyük bir mescit yapılacağının defaten söylenmesi, en hafif tabirle dini, ranta ve talana kalkan olarak kullanmaktır.

Tüm itirazlara rağmen Salda'yı talana açacak bu projenin, 31 Temmuz'da alelacele ihalesi yapılmıştır. AKP'nin adını "millet bahçesi" koyduğu bu projenin ihalesini, milletten saklayarak yapması da trajikomik olmuştur. Göz göre göre "açık usül ihale", millete kapatılmış, meclisteki vekillerin bu konuda bilgi alma çabaları sessizlikle cevaplanmıştır. Çevreye, vatan toprağına duyarlı bir demokratik kitle örgütü olarak biz de soruyoruz: Sayın Bakan, ne gizliyorsunuz? 24 milyon TL'ye Salda'ya kimler kıyacak?”.


VATANIN HEM DOĞASI, HEM

İTİBARI TAHRİP EDİLİYOR!

Uzun, “AKP'nin ve onun ekseninde zenginleşen inşaat devlerinin epeydir gözünü diktiği Kaz Dağları da benzer bir saldırı altındadır. Kanadalı bir şirkete altın arama izni verilen bu doğa harikası, çok büyük bir ağaç katliamına itilmiştir. Bu konuda "kıymayın" diyen yurttaşlara, ülkenin zenginleşmesini istemeyen vatan hainleri muamelesi yapan iktidar, bu tavrıyla da dilinden düşürmediği Vahdettin'i anımsatmıştır. Toprakları pay edilmiş bir padişahlıktan, tüm dünyaya kafa tutarak bir Cumhuriyet yaratan Mustafa Kemal Atatürk, dünya dillerine "Türk azmi" diye bir deyim kazandırmışken, şimdi AKP'nin Kaz Dağları'nı peşkeş çektiği şirketin CEO'su "Türkler taş taşımakta çok iyi" deme hadsizliğini gösterebilmiştir! CHP'nin bir komisyon kurularak ağaç katliamının incelenmesi teklifi ise elbette AKP ve onunla flört etmeden önce Kaz Dağları'nda ağaç kesilmesine karşı çıkan MHP'nin oylarıyla reddedilmiştir. Bu da göstermiştir ki Cumhur İttifakı için rant ve siyasal çıkarlar, vatan toprağından daha önemlidir. Yerel seçimden önce "Biz İstanbul'a ihanet ettik" diyenler, şimdi göz göre göre vatana ihanet etmektedirler. Eğitim-İş olarak uyarıyoruz: Bu vahim yanlışlardan dönün! Unutmayın; Tabiat, en iyi öğretmendir. Ona vereceğiniz her zarar, bu ülkenin insanına doğal afet olarak, ölüm olarak, zenginliklerini giderek kaybetmiş bir ülke olarak dönecektir. Sizin makamlarınız geçici, ancak Türkiye toprakları ebedidir. Bu ülkenin tarihi, bu vatan toprağına ihanet edenlerin hazin sonlarıyla doludur” ifadelerini kullandı. BERKAY ÖZYAYLA 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ