Uşak Ufuk
27 Mayıs 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Murat Dağına maden için olumlu ÇED
10 Haziran 2019 Pazartesi 08:30

Murat Dağı'na maden için olumlu ÇED

Murat Dağı’nda altın aranması ve çıkarılması için Kütahya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından olumlu ÇED raporu verildi.

Murat Dağı’nda altın aranması ve çıkarılması için Kütahya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından olumlu ÇED raporu verildi. Uşak ve Kütahya’nın ortak doğal değeri Murat Dağı’nda altın aranmasına izin veren karara Uşak’taki çevreciler ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım sert tepki gösterdi. 

 

cevher zenginleştirme tesisi ile kırma eleme tesisi için bakanlıkta gerekli 

ÇED incelemesinin yapıldığı kaydedildi

Uzun zamandan beri devam eden Murat Dağı’nda altın arama ve çıkarma faaliyetleriyle ilgili yeni bir karar verildi. Uşak’taki sivil toplum örgütlerinin tepkisini çeken altın arama faaliyetlerine, Kütahya Valiliği’ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından olumlu ÇED raporu verdi. 

Kararda, Anadolu Export Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin altın ve gümüş madeni kapasite artırımı ve cevher zenginleştirme tesisi ile kırma eleme tesisi için bakanlıkta gerekli ÇED incelemesinin yapıldığı kaydedildi. Kararda, “Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; Kütahya Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, merii mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi. 

 

UŞAK’TAKİ ÇEVRECİLER KARARA TEPKİLİ

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel, Murat Dağı’nda altın aranmasının, Uşak ve Kütahya’da yaşayan vatandaşların sağlıklı su tüketimini sonlandıracağını ve bu alandaki doğal yaşamı yok edeceğini ifade etti.  Hasan Yüksel, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu. “Murat Dağı sıcak ve soğuk su kaynakları ile Gediz, Banaz, Büyük Menderes nehirlerini besliyor. Bitki ve hayvan çeşitliliği ile dikkat çeken dağ Uşak ve Kütahya başta olmak üzere bölgenin oksijen kaynagı. Açılmak istenen altın madeni yüzbinlerce ağacın kesilmesi, binlerce ton dinatimin kullanılması, su kaynaklarının kuruması bereketli ovaların çölleşmesi demek. Biz çevreciler doğanın altından daha değerli olduğunu düşünüyor, altın madenine karşı çıkıyoruz." dedi. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da, Murat Dağı’nda altın arama faaliyetlerine izin verilmesine karşı çıktı. 

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ