Uşak Ufuk
23 Nisan 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müzeler haftası için mesaj
24 Mayıs 2018 Perşembe 09:42

Müzeler haftası için mesaj

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, müzeler haftası nedeniyle verdiği mesajında, belediyenin tarihi evlerin restorasyonu ve kent tarihinin yaşatılması adına önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, müzeler haftası nedeniyle verdiği mesajında, belediyenin tarihi evlerin restorasyonu ve kent tarihinin yaşatılması adına önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Başkan Cahan, “Belediye olarak sadece yol, su ve kanalizasyon gibi hizmetleri hayata geçirmekle kalmıyoruz. Bunun yanı sıra kültüre, sanata ve geçmişteki değerlerimizin yaşatılmasına da yatırım yapıyoruz. İlimizde halı ve kilim müzesi kuruldu ve burada tarihi Uşak halıları yaşatılıyor. Ayrıca Dokurevinde halı dokumacılığı hem yaşatılıyor hem de gelecek kuşaklara aktarılıyor. Kent tarihi müzemizi halkın daha yoğun kullanımına açtık ve buradaki arkadaşlarımız vatandaşımıza tarihimizi tüm detaylarıyla anlatıyorlar. Bu duygu ve düşüncelerle müzeler haftasını kutluyorum” dedi. 

CENGİZ DOĞAN: UŞAK BELEDİYESİ, KENTİN ÇOK SAYIDA ESERİNİ KORUMA ALTINA ALDI

Öte yandan Kent Tarihi Müzesi'nden arkeolog Cengiz Doğan, Uşak’ın 5 bin yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını aktardı. Birçok bağışçı sayesinde oluşturulan kütüphane sayesinde Uşak’ın yakın tarihine ışık tutacak bir envanter olduğunu söyledi. Oluşturduğumuz yaklaşık bin kitaplık kütüphane envanterinde Uşak’ın Cumhuriyet döneminden bu yana gelişimini ve yaşananları anlattığını dile getiren Doğan, “Uşak 5 bin yıllık bir geçmişe sahip medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafya üzerine. Kent tarihi Müzemiz bünyesinde bizde yakın geçmişimizi aydınlatacak ışık tutacak, bu konuda meraklı insanların araştırma yapabilecekleri bir envanter oluşturduk. Öncelikle bu kütüphaneyi oluşturmamızda bize en büyük desteği veren emekli edebiyat öğretmenimiz Mehmet Ersin hocamıza, ve ayrıca emekli savcı abimiz Ali Rıza Şahin bey efendiye çok teşekkür ediyoruz” dedi.

SÖZ UÇAR YAZI KALIR

Basılmış kitapların teker teker hepsinin ayrı değeri olduğunu söyleyen Doğan, “Söz uçar yazı kalır düsturu ile kitaplara açıkçası gözümüz gibi bakıyoruz. Gelecek kuşaklar Uşak’ın tarihini bu kitaplardan öğrenecekler. Bu kitaplardan araştıracaklar. Tüm öğrencilerimize ve tarih konusunda ilgi alanına sahip herkesi müzemize ve kitaplarımızı görmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

UŞAK BELEDİYE BAŞKANI NURULLAH CAHAN HER ZAMAN DESTEK VERİYOR

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın kent tarihi ve kültürü konusunda çok hassas davrandığını, her zaman destek verdiğini dile getiren Cengiz Doğan, “Başkanımız Nurullah Cahan, Uşak’ın tarihi konusunda çok hassas davranıyor. Kent Tarihi Müzesi’nin gelişmesi iyi eserlerin bağışlanması için ciddi çalışmalar yapmakta. Bunula beraber Uşak’ta yaşayan bağışçılarımızda artık bize güveniyor. Bağışlanan eserlerinn en iyi şekilde korunacağı ve sergileneceği kuşaktan kuşağa aktarılacağı konusunda kimsenin şüphesi yok. Bizde müze personeli olarak sürekli kenti tanıtacak geleceğe dair bilgiler verecek her türlü eşyayı gözümüz gibi bakıyoruz” dedi.   

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ