Uşak Ufuk
27 Kasım 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NADİ SANCAR LOZANIN ÖNEMİNİ ANLATTI
29 Temmuz 2019 Pazartesi 07:30

NADİ SANCAR LOZAN'IN ÖNEMİNİ ANLATTI

NADİ SANCAR LOZAN'IN ÖNEMİNİ ANLATTI

 Cumhuriyet Halk partisi Uşak İl Başkanı Nadi Sancar’ın yazılı açıklaması şu şekilde.

Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ıncı yıldönümünü 24 Temmuz’da kutlayacağız. Lozan Barış Antlaşması, Kurtuluş Savaşımızla kazanılan bağımsızlık ve egemenliğimizin hukuki olarak tanınması ve tescilidir. Lozan, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde İsmet İnönü ve arkadaşlarının ulusumuzun tarihine yazdığı kalıcı altın bir sayfadır.

Savaş meydanlarında kazanılan bağımsızlığımızın tacı olan Lozan Barış Antlaşması özgürlükleri için mücadele eden halkların ilham kaynağıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlı ve öngörülü yönetimi ile İsmet İnönü başkanlığındaki heyetin üstün diplomatik dehalarıyla ulusumuzu Sevr’e mahkûm etmeye kalkışan emperyalist güçlere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı kazanılmış siyasi bir zaferdir.

Şunu çok iyi bilmeliyiz ki; geçmişini bilmeyen, geçmişine sahip çıkamayan toplumlar geleceklerini sağlıklı belirleyemez ve emperyalist devletlerin kuklası olurlar. Bugün, siyaset uğruna tarihimizin değerlerine ve tarihsel temellerine dil uzatıp kahramanlarımızın eserlerini karalamaya kalkışanlar ise tarih önünde mutlaka mahcup olacaklardır. 96. yıl dönümünde Lozan Barış Antlaşmasını kutluyor, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ile Lozan heyeti üyelerine, Lozan’ı yaratan şehit ve gazilerimiz başta olmak üzere, halkımıza şükran, saygı ve sevgilerimi sunuyorum dedi. Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanı Nadi Sancar, yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutladı.Sancar, yayınladığı yazılı basın açıklamasında; “zindanlardaki basın emekçilerinin özgürlüklerine kavuştuğu, hür düşünce ve ifadenin suç sayılmadığı her türlü siyasi baskının kalktığı CHP iktidarındaki aydınlık ve demokratik bir Türkiye'de kutlanacak basın bayramlarının inancı ve özlemiyle...Tüm Basın Kuruluş ve Emekçilerinin 24 Temmuz Basın Bayramını kutlarız” dedi.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.