Uşak Ufuk
14 Ağustos 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nakliyeci sıkıntılı
22 Haziran 2021 Salı 09:36

Nakliyeci sıkıntılı

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, nakliyecilerin sorunları ile ilgili grup önerisi verdiklerini söyledi

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, nakliyecilerin sorunları ile ilgili grup önerisi verdiklerini söyledi ve iktidar sıralarına seslendi. Yalım, “Nakliyecilere, otobüs şoförlerine, tırcılara köstek değil, destek olun” dedi.

AKP iktidarının, nakliyecilerin ağır yüküne destek değil köstek olan bir sistem sürdürdüğünü vurgulayan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, TBMM’de yaptığı konuşmada iktidar sıralarına seslenerek şu ifadeleri kullandı:

“RANT KAZANDIRMAK ADINA DİJİTAL TAKOGRAFI ZORUNLU KILDINIZ”

“2015 yılına kadar olan araçların dijital takografları Avrupa’da uygulanmazken rant kazanmak için mecbur tuttunuz. TÜVTÜRK’e gittiğine TÜVTÜRK’ten geçirmediniz. Maalesef AKP hükümeti birilerine rant kazandırmak adına dijital takografı 2015 öncesi olan tüm araçlara zorunlu kıldı ve her kamyoncuya 3500 TL yük getirdi.”

“ŞEHİRLER ARASI YOLLARDA DİNLENME TESİSLERİ YAPTINIZ MI?”

“Sadece bu da değil. Saat uygulaması sorunu var. Daha doğrusu bu uygulamanın Türkiye’de uygulanmasıyla iligli sorunlar var. İlk önce 4,5 saat araç kullanan kamyoncunun 45 dakika mola vermesi gerekiyor. Daha sonra ikinci 4,5 saat araç kullandıktan sonra ise şoför 9 saat mola için akaryakıt istasyonuna geldiğinde bu kez akaryakıt istasyonu yetkilisi geliyor, vatandaşın kapısını çalıyor ve şoförü kaldırarak ‘Buradan git’ diyor. Bu kanunun uygulanması için şehirler arası yollarda dinlenecekleri tesisleri yaptınız mı? Alt yapısını yapın ki bu uygulamayı getirin. Bu uygulamayla alakalı nakliyeci firmaların gidecekleri yerlere yetişmesi için ikinci bir şoför de gerekmektedir. Peki bunula alakalı piyasa algısı oturdu mu? Hayır, oturmadı.. Onun için veri bildirimi gibi bu kanuun uygulanmasının 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılmasını talep ediyoruz.”

“NAKLİYECİ ARKADAŞLARIMIZI BEŞLİ ÇETEYE SÖMÜRTTÜRÜYORSUNUZ”

“Kuzey Marmara Otobanı’nı yaptınız. Niğde Yolu’nu açtınız. Niğde Yolu’nda kuşlar geziyor. Kuşlardan başka kimse geçmiyor bu yoldan. Bir nakliyeci, kamyoncu, otobüsçü o yolu kullanamıyor. Siz MTV alıyorsunuz. MTV’yi kamyoncuya ödettiriyorsunuz ve sonra da yol yaptık diyorsunuz ama kamyoncunun üzerine yük getiriyorsunuz. İzmir-İsttanbul Yolu ile ulaşım 4,5 saate indi ama bununla beşli çeteye peşkeş çektiniz. Nakliyeci arkadaşlarımızı sömürttürüyorsunuz. Bir de mazot desteği var. Birçok Avrupa ülkesinde 7,5 ton, 12 ton üzerine mazot desteği veriliyor ama AK Parti hükümeti değil mazot desteği vermeyi hala köstek oluyor. Geçen hafta şok bir şekilde yüzde 10’luk zam geldi mazota. Bugünlerde dövizin de artışıyla tekrar, en az yüzde 5’lik ya da yüzde 10’luk mazot zammı gelmek üzere.”

“ARACI OLAN 23 MİLYON VATANDAŞA YÜK GETİRDİNİZ”

Sorunların bitmediğini ifade ederek sözlerini sürdüren CHP’li Yalım, “Taşıma, belge ücretleri ile ilgili de sorunlar var. Ülke dışında böyle bir ücret yok veya minimal düzeyde var. Bugün nakliyeciye bu belgeden dolayı ekstra yük getiriyorsunuz. Araç sigortalarını bankaların ellerine bıraktınız. Nakliyeci vatandaşlar dahil olmak üzere aracı olan 23 milyon vatandaşın tamamına yük getirdiniz. Köprülerde yaşanan geçiş sorununa da parmak basan Özkan Yalım, “Osmangazi Köprüsü’nden kim geçiyor? Orada bir aracın geçiş bedeli 464 TL. O yüzden kimse geçmiyor. 40 bin geçiş garantisi veriyorsunuz 4 bin araç bile geçmiyor. Zorunlu tuttuğunuz Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise maalesef bütün nakliyecileri, kamyoncuları, otobüsçüleri soyuyorsunuz ve beşli çeteye soyduruyorsunuz.” dedi.

“GÜMRÜKTE NAKLİYECİLERİ SOYUYORLAR”

CHP’li Yalım son olarak daha önce de gündeme getirdiği gümrük kapılarındaki akaryakıt istasyonlarında haksız kazanç ifadelerini bir kez daha yineledi. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’a seslenen Yalım, “Cahit Bey, sizin Eskişehir milletvekiliniz çalıştırıyor burayı, Karacan grubu. Karacan Grubu her nasıl oluyorsa diğer gümrük kapılarına göre 45 ile 55 kuruş arasında uluslararası nakliye yapan firmaları soyuyorlar.” diyerek bir kez daha bakanları göreve davet etti. BERKAY ÖZAYYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.