Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OBEZİTEYİ ANLATTILAR
27 Aralık 2019 Cuma 08:00

OBEZİTEYİ ANLATTILAR

OBEZİTEYİ ANLATTILAR

Uşak Üniversitesi Gıda ve Beslenme Topluluğu tarafından “Obezite ve Sağlıklı Yaşam” adlı panel düzenlendi. Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gerçekleştirilen panele, Topluluk Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Bengi Hakgüder Taze, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Panelde, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Dikici, Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Duran, Diyetisyen Kaan Can, Fizyoterapist Gülden Soldaş ve Fizyoterapist Gizem Coşkun konuşmacı olarak yer aldı.

 

Dr. Öğr. Üyesi Bengi Hakgüder 

Taze tarafından konuşmacılara

teşekkür belgeleri verildi

Doç. Dr. Abdullah Dikici, güvenli ve sağlıklı gıdaya erişim konusunda bilgiler aktardı. Prof. Dr. Cevdet Duran, çağımızın hastalığı obezitenin sebepleri ve sağlığa etki eden sonuçları üzerinde dururken, diyetisyen Kaan Can obeziteyi önlemeye yönelik beslenme önerilerinde bulundu. Son olarak konuşan Fizyoterapist Gülden Soldaş ve Gizem Coşkun ise obezitenin bedende yaratabileceği deformasyonlara değinerek fiziksel aktivitenin sağlıklı yaşam açısından önemini anlattı. Panel sonunda Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Onur Güneşer ve Topluluk Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Bengi Hakgüder Taze tarafından konuşmacılara teşekkür belgeleri verildi. Öte yandan obizeteyle ilgili bilgi veren Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Obezite; vücut sistemleri (endokrin sistem, kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, gastrointestinal sistem, deri, genitoüriner sistem, kas iskelet sistemi) ve psikososyal durum üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden dolayı pek çok sağlık problemlerine neden olmaktadır. Çocuğunuz sağlıksız beslenip hızla kilo alıyor olabilir. Özellikle hazır ve işlenmiş şekerli gıdalar çocuğunuzu kilo almasının nedenlerindendir. Örneğin çocuğunuz sürekli şeker ve çikolata yiyorsa ona dur demenizin vakti gelmiş demektir. Zira obezite kapısını kısa bir süre sonra çalabilir. Obezitenin sağlığa pek çok zararı vardır. Obezitede vücut yağ kitlesinin artışına bağlı olarak bazı hormonal değişiklikler görülür. Bu hormonal değişiklikler şunlardır:  

Üreme fonksiyonları: Obezite sorunu olan çocukta ergenlik normalden erken gelişebilir. Obez kız çocuklarında ergenliğin erken gelişmesi yanı sıra kıllanma ve adet düzensizlikleri de ortaya çıkabilir. Aşırı kilo ergenlik gecikmesine de yol açabilir. İnsülin salgısının aşırı artışı: İnsülin salgısının artması, erişkin tipi şeker hastalığının çocukta da ortaya çıkmasına neden olur. Eğer ailede şeker hastalığı varsa bu tablonun ortaya çıkma olasılığı daha da artar. İnsülin artışına bağlı koltuk altı, boyun gibi derinin kıvrımlı bölgelerinde kahverengi renk artışı görülür. Bu tablo zayıflama ile düzeltilebilir. Obezite tedavisi diyetisyen, hekim ve kişi işbirliği içinde yapılması gerekir. Tedavinin en önemli amacı, hayat boyu kilo kontrolünün sağlanması, düzgün beslenme ve sporun yaşam biçimi haline getirilmesidir. Bunun için de normal büyümeyi sağlayacak kadar enerji kısıtlaması yapmak gerekir. Beslenme düzenin oluşturulması ve yaşam biçiminin değiştirilmesi tüm aileyi kapsamalıdır.”

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.