Uşak Ufuk
21 Nisan 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ORGAN BAĞIŞI İÇİN ETKİNLİKLER SÜRÜYOR
11 Aralık 2019 Çarşamba 07:14

ORGAN BAĞIŞI İÇİN ETKİNLİKLER SÜRÜYOR

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa yürütülen “Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi” kapsamında, Uşak’ta 2014-2017 yılları arasında düzenlenen “Beyin Ölümü-Donör Bakımı-Aile Görüşmesi” konulu eğiti

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve  Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa yürütülen “Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi” kapsamında, Uşak’ta 2014-2017 yılları arasında düzenlenen “Beyin Ölümü-Donör Bakımı-Aile Görüşmesi” konulu eğitim programını düzenledi. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde İzmir Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi (BKM), Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD), Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) ve Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) işbirliği ile ilimizde görevli Sağlık Yöneticileri/ İdari Personeller, Anestezi Uzmanları, Yoğun Bakım Uzmanları, Nöroloji Uzmanları, Beyin Cerrahisi Uzmanları, Acil Tıp Uzmanları, Organ Nakli Koordinatörleri ve Yoğun Bakım Hemşirelerine yönelik sempozyum düzenlendi. 

 

UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 

KONFERANS SALONUNDA YAPILDI

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen oturumlarda, önemli konulara değinildi. İzmir Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr.Müge Padır Organ ve Doku Nakli  Hizmetleri  Mevzuatı konuları, İzmir Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Arzu Okutan ve Hüseyin Akistanbullu, İzmir Koordinasyon Merkezi mevcut durumunu, İzmir SBÜ Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Uzm. Dr.Murat Arslan Beyin Ölümü Tespiti konularına anlattı. Proframda ayrıca, Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Hemşire Sibel Dinç, Aile Görüşmesi konuları  İzmir SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Uzm.Dr Taner Çalışkan, Donör Bakımı  konularını, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bölüm Başkanı Prof. Dr.Ali Necati Gökmen, Olgularla Tartışma konularında sunum gerçekleştirdiler. 

         

UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRÜ 

TEŞEKKÜR BELGESİ TAKDİM ETTİ

Öte yandan programları düzenleyen ekibe, Uşak İl Sağlık Müdürü Sedat Kavas, teşekkür belgesi verdi. Organ bağışıyla ilgili çalışmalar hakkında konuşan Kavas, “Organ Bağışı, kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarınızın başka hastaların tedavisi için kullanılmasına olanak tanır. Bir birey, sağlığında vücudunun tamamını veya belirli dokularını, tedavi, teşhis ve bilimsel amaçlar için bıraktığını resmi veya yazılı bir vasiyet ile belirtebilir. Bu şartların sağlanmaması durumunda sırasıyla eşi, 18 yaş ve üzeri çocukları, anne, baba, kardeşlerinin veya yanında bulunan herhangi bir yakınının muvafakatiyle ölen kişiden organ ve doku alınabilmektedir. Birey, ölümünden sonra, kendisinden organ veya doku alınmasına karşı olduğunu belirtmişse, organ ve doku alınamaz. Bazı nakiller, yaşarken de yapılabilmektedir. Bu bağışlarda böbrek nakli ilk sıradadır. İnsan vücudunda 2 böbrek bulunduğu ve bu böbrekler birbirlerinden bağımsız çalıştığı için, bir tanesi bağışlandığında diğer böbrek işlevini kaybetmez. Karaciğer de yaşarken bağışlanabilir. Ancak, yüksek oranda kendini yenileme özelliği olan karaciğerin tamamı bağışlanamasa da, bir parçası bağışlanabilir. Organ bağışını yaşarken yapmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması ve karar verebilecek durumunda olması gerekmektedir. Bağış yapan kişiye, yapılacak müdahalenin şekli, olası tehlikeleri, sağlığına şimdi veya daha sonra gelebilecek olan zararlar konusunda doktor tarafından bilgi verilmelidir. Bu şartlar altında, bağış yapacak kişi tüm bilgilendirmelerden sonra bağış yapmakta kararlıysa, organlarını yaşarken de bağışlayabilir. Organ bağışı yapıldıktan sonra sadece bir yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü (tıbben yaşamın sona ermesi) kararı alınması halinde organlar kullanılmaktadır. Diğer ölüm hallerinde organlar alınmaz. Organ bağışı bazen görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar” dedi. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.