Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ORTAYLI UŞAKTA İLK DERSİ VERDİ
24 Ekim 2019 Perşembe 08:00

ORTAYLI UŞAK'TA İLK DERSİ VERDİ

Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi, Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı açılış dersini gerçekleştirdi.

Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi, Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı açılış dersini gerçekleştirdi. Uşak Üniversitesi’ne davetlerinden dolayı teşekkür eden Ortaylı, bundan yıllar önce Uşak’tan geçerken böylesi bir şehirde üniversite görmeyi hayal ettiğini belirterek “İşte bugün buradayız. 2019-2020 öğretim yılı, Uşak Üniversitemize hayırlı olsun.” dedi. Prof. Dr. Ortaylı, üniversitelerin, fayda analizinin yapılacağı bir alan olmadığını ifade ederek “Üniversite, tıpkı bir insanın kitap okuması, boş zamanda resim yapıp müzikle uğraşması gibi bir faaliyet olarak düşünülmelidir. Bir toplum istediği kadar zengin, istediği kadar güçlü olsun, eğer üniversitenin getireceği faaliyetlerden ve bilgi birikiminden uzakta kalıyorsa, hüsrana mahkûmdur.”şeklinde konuştu. 

Türkiye üzerinde ‘Taşra Üniversitesi’ adı klasmanına sokulan çok sayıda kıymetli üniversitenin bulunduğuna değinen Prof. Dr. Ortaylı, “Bunların yeri çok kolay şekilde doldurulamaz. Uşak Üniversitesi bunlardan bir tanesidir. Üzerinde bulunduğunuz toprağın tarihini, geçmişini, gelenek ve göreneklerini bilmeniz şarttır.”dedi.

Tarihi araştırmaların vazgeçilmezlerinden olan arkeoloji bilimi ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Uşak üzerinde yapılan araştırmalara da değinen Prof. Dr. Ortaylı, “Helenistik döneme ait eski Yunan kalıntılarına en çok rastladığımız bölgelerden biri olan Uşak’ta maalesef en çok yaşanan sıkıntılardan birisi de kaçak kazılar. Öte zamanlardan beri efsane gibi anlatılan başka ülkelerin bizim ülkemizde kalan tarihi mirası çalıp götürdüğüne ilişkin iddiaları herkes biliyor zaten. Neyse ki son zamanlarda büyük ölçüde bunların önüne geçtik. Hatta ve hatta yanlışlıkla kaptırdıklarımızı da geri aldık.” diye konuştu.

Prof. Dr. Ortaylı, açılış derslerinin önemine değinerek, öğrencilere coğrafya, arkeoloji, tarih gibi çeşitli bilimlerle ilgili topluluk kurmaları konusunda tavsiyeler verdi. Böyle bir davranışın hem üniversite öğrencilerine, hem de üniversitenin bulunduğu şehre katkı sağlayacağının altını çizen Ortaylı, “Çiçeğin kendisini göstermesi için, kokusunu salması gerekiyor. Siz de bir çiçek misali içinize kapanmadan kokularınızı etrafa yayarsanız, öğrendiklerinizin sadece size değil, herkese faydası olur.” ifadelerini kullandı.

Yoğun katılımın olduğu açılışı töreni, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya üniversite plaketini takdim etmesiyle son buldu.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.