Uşak Ufuk
20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özkan Yalım, kadın üreticinin sorunlarına değindi
05 Nisan 2021 Pazartesi 05:37

Özkan Yalım, kadın üreticinin sorunlarına değindi

Özkan Yalım, kadın üreticinin sorunlarına değindi

Isparta’da, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın çiftçileri ziyaret ettiği sırada sorunlarını anlatan bir kadın üretici, sitem ederek, “Ne olacak böyle? Ne yiyecek bu millet? Devamlı gavurdan mı yiyecek ya? Millet yetiştirdiğini yesin. Halkımızın niye böyle eziliyor? Köylü niye eziliyor? Biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, CHP Ekonomi Masası’nın programı kapsamında gittiği Isparta’nın Uluborlu ilçesinde vatandaş ve yerel üreticiyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Yerel pazarda ürettiklerini satan çiftçi maliyetlerden ve ürettiği ürünün maliyetini bile karşılamamasından yakınırken, elma üreticisi de alıcı bulamadığını ve ürününü masrafının yarısına satmak zorunda kaldığını belirtti.

“MALİYETLER ARTTI AMA YUMURTANIN FİYATI AYNI”

Ürettikleri organik yumurtaları satarak geçinen bir çift, yaşadıkları sorunları anlatırken, masraflarının 3 kat arttığını ancak geçen süreye rağmen yumurtanın fiyatının hep aynı kaldığını belirtti. Çiftçinin bir basamak üste taşınmadığını belirten üretici, “mazot, gübre her şey yükseliyor ama biz sattığımızda aynı” dedi.

“DESTEĞİN ÜRETİLEN ÜRÜNE VERİLMESİ LAZIM”

Tarım ilaçları satan bir esnaf devletin desteği yanlış verdiğini ifade ederek, “Desteği üretilen ürüne vermesi lazım. Adam ormanda bilmem nereden kiralanmış arazilere destek alıyor. Üretim yapanın, ürettiği mahsule destek versin” ifadelerini kullandı. Bu noktanın çok önemli olduğunu vurgulayan Milletvekili Özkan Yalım, konuyu sürekli Tarım ve Orman Bakanı’na anlatmaya çalıştıklarını ancak Bakan’ın bu durumu anlamadığına dikkat çekti.

“BİZ BU ÜLKENİN VATANDAŞI DEĞİL MİYİZ”

Ürettiği süt ürünlerini satarak geçimini sağlamaya çalışan bir kadın çiftçi ise sürekli zamları takip ettiklerini ve yurt dışındaki çiftçinin rahat bir hayat yaşadığını vurguladı. Üretici, “Biz o kadar çok çalışıyoruz ki çok rahat yaşamamız lazım.  Yabancı ülkelerde en iyi çiftçiler yaşıyor, bizde en batık çiftçi. Hiç mi görmüyor devlet bunu? Biz ne yiyeceğiz burada. Ne kadar zam geldi, ne kadar zam geldi? Hep bu şeydeyiz. Mazot öyle, gübre öyle. Ne olacak böyle? Ne yiyecek bu millet? Devamlı gavurdan mı yiyecek ya? Millet yetiştirdiğini yesin. Halkımızın niye böyle eziliyor? Köylü niye eziliyor? Biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz” diyerek sitem etti.

“SUÇLU KİM? TARIM BAKANI VE DE ONA TALİMATI VEREN CUMHURBAŞKANI”

Emekli üreticilerle de bir araya gelen Yalım, hiçbir emeklinin asgari ücretten aşağı maaş almayacağının sözünü verdi. Tarım Bakanı’na da seslenen Milletvekili Yalım, “O Tarım Bakanı var ya, o Tarım Bakanı bizim Tarım Bakanı’mız değil. O Tarım Bakanı sizin Tarım Bakanı’nız değil. O Tarım Bakanı bizim Türkiye’deki çiftçinin Tarım Bakanı değil. O Tarım Bakanı ülke dışındaki çiftçinin Tarım Bakanı. Hububattaki ithalat vergisini sıfırladı. Bademdeki hububat vergisini sıfırladı. Türkiye’deki bütün çiftçinin ürettiği malın para edeceği zaman, bütün ürünlerin ithalatlarını serbest bıraktı. Rusya’dan, Çin’den, Suriye’den sağdan soldan, şimdi benim çiftçim ürettiği malı değerince satamayacak. Hatta elinde kalacak. Bugün elmanız elinizde kaldı, bademiniz elinizde kaldı. Buna benzer bütün ürün kaldı. Suçlu kim? Ben net söylüyorum Tarım Bakanı ve de ona talimatı veren Cumhurbaşkanı” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.