Uşak Ufuk
16 Ağustos 2022 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özkan Yalımdan ekonomik çözüm önerisi
08 Ocak 2021 Cuma 07:35

Özkan Yalım'dan ekonomik çözüm önerisi

Özkan Yalım'dan ekonomik çözüm önerisi

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, ekonomik sorunlardan kurtuluş için yapılacak çalışmaları açıkladı. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Ekonomi masası olarak çalışmalarımız hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. İktidara adayız, erken seçim istiyoruz. Peki diyeceksiniz ki, özellikle sayın basın mensupları veya bizi izleyen tüm Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Millet İttifakı’na oy veren vermeyen, tüm vatandaşlarımız soracak, ‘İyi güzel de siz erken seçim istiyorsunuz, peki bu ülkeyi yönetebilecek misiniz veya yönetirken ne yapacaksınız, biz bilgi almak istiyoruz’ diyorlar. Nasıl yöneteceğimizle ilgili ana hatlarıyla dört aşamalı bir açıklama yapmak istiyorum. Buhrandan çıkış için ne yapmalı?” sorusuna yanıt verdi. 

 

CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN 

YALIM, ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ 

MADDELER HALİNDE SIRALADI

İşte Özkan Yalım’ın ekonomik sorunlardan çıkış için sunduğu öneriler: 

 DÖRTLÜ AYAK:

1. Hukuk Devleti ve Demokrasi

2. Üreten Türkiye

3. Güçlü Sosyal Devlet

4. Sürdürebilirlik”

“Buhrandan çıkış için ne yapılmalı? Türkiye 2018’den bu yana ciddi bir buhranın içerisinde yaşamaktadır. Bu dönemde devlet hem ekonomik kriz hem de sistem krizi içerisine girmiştir. Dolayısıyla buhrandan çıkış için hem devlet sistem krizini hem de ekonomi krizini koordineli bir şekilde çözecek politikalara ihtiyaç vardır. Son dönemde buna salgının da etkileri eklenmiştir. Metal yorgunu uçağı, eski kaptanı ile tutup yardımcı pilotları değiştirerek güvenli bir şekilde uçurmak mümkün değildir. Yani uçak eskimiş yorulmuş, metal yorgunu haline gelmiş ancak ana pilotu da tutuyorsunuz, Recep Tayyip Erdoğan’ı tutuyorsunuz, ekonomiden sorumlu Bakan Berat Albayrak’ı değiştiriyorsunuz. Böyle bir çözümle yola gidemeyiz. O uçak uçuş yaptığında güvenli değildir ve de güvenli olmadığını görüyorsunuz sadece sanal, 1 haftalık bir dönemde döviz durdu, tekrar eski yerine geldi. Onun için o kaptan değişecek, o kaptan. Bunun içinde tekrar söylüyorum, biz erken seçimi özellikle talep ediyoruz.” 

 

“SİYASİ AHLAK YASASI’NI ÇIKARACAĞIZ”

“Stratejinin ilk ayağı olan hukuk devleti ve demokrasiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Devlet krizini sonlandırmak ve ekonominin önünü açabilmek için güçlendirilmiş, demokratik parlamenter sisteme geçiş acilen zorunludur. Kuvvetler ayrılığının denge ve denetiminin, iştiranenin güçlendirilmesi, yargı bağımsızlığı, devlet yönetiminde liyakat sisteminin tesis edilmesi bu çerçevede atacağımız en önemli adımlardandır. Bu adımlardan bazıları için yeni anayasa ve toplumsal mutabakat kesinlikle gereklidir. Ancak çok kısa sürede güveni arttırmak için atacağımız bazı adımlar şunlardır:

1. Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkaracağız.

2. Seçim yasasını değiştireceğiz; Milletin vekilini, milletin seçmesini sağlayacağız.

3. Sayıştay’ı gerçek işlevine kavuşturacağız.

4. Ulusal Vergi Konseyi’nin Başkanı, muhalefet partisinden olacak kesin hesap komisyonunu kuracağız. 

5. Akılcı, barışçıl ve gerçekçilikten sapmayan, uluslararası hukuka ve meşrutiyete önem veren bir dış politika uygulayacağız. Dış politika iş veren ve de ihracatçımızın önünü kesmeyecek şekilde olacaktır.”

 

“KAMU İHALE KANUNU’NU REKABET

 VE ŞEFFAFLIĞI SAĞLAYACAK 

ŞEKİLDE YENİDEN DÜZENLEYECEĞİZ”

“Bu birinci stratejiydi, ikincisi ‘Üreten Türkiye.’ Ekonomiyi krediyle şişirmeyen, şişirmeye dayanan büyüme stratejisini terk ederek yatırımı ve üretimi öne alan bir strateji benimseyeceğiz. Ülkenin küresel arenada yarışma gücünü arttıracak, reformları hayata geçireceğiz. Yeşil ekonomi ile dijital altyapıya ve dijitalleşmeye destek vereceğiz. Eğitim sistemini ideolojik vesayetten kurtaracağız. Yaşam boyu eğitimlere yeni işlere uyumu kolaylaştıracağız, eğitim politikasının milli bir politika olarak tüm paydaşlarla beraber yeniden oluşturacağız. Tüm OSB’lerde (Organize Sanayi Bölgesi) teknoloji lisesi kurmaya özellikle önem vereceğiz. Sağlık ve gıda gibi stratejik sektörlerde kendine yeterlilik ilkesini esas alacağız. Stratejinin üreten Türkiye ayağında hızla uygulayacağımız stratejiler ise şunlardır:

1. Kamu İhale Kanunu’nu rekabet ve şeffaflığı sağlayacak şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Bunun birinci örneği, Ankara, İstanbul yeni aldığımız belediyeler, Adana. Buralardaki Belediye Başkanları’mız, şeffaflığı özellikle ihalelerde nasıl olduğunun tüm Türkiye’deki vatandaşlarımıza göstermiştir. 

2. Ekonomide ihracat odaklı ve katma değeri yüksek, üretime öncelik veren bir planlama ve teşvik politikasını yaşama geçireceğiz.

3. Stratejik Planlama Teşkilatını kuracağız. 

4. Yüksek Öğretim Kurumunu kaldıracağız.”

 

“ASGARİ ÜCRETTEN 

VERGİ ALINMAYACAK”

“Stratejinin üçüncü ayağı, ‘Güçlü Sosyal Devlet.’ Ekonomik ve sosyal konseyi düzenli aralıklarla toplayacağız. İstişare ile yöneteceğiz. Aile Destekleri Sigortası Kurumunu kesinlikle kuracağız. Asgari ücretten vergi alınmayacak. Bakın bu çok önemli. Eğer bugün asgari ücret 2 bin 825 değil de 3 bin 100 TL olabilirdi. Sn. Genel Başkanımız bunu özellikle belirti, işverenden vergi alınmasaydı, güle oynaya bugün asgari ücret 3 bin 100 TL olurdu. Hem iş veren kazanırdı hem işçi kazanırdı. Gelen u yüksek ücretle de milletin harcayacağı parayla o vergiler tekrar devlete geri dönecekti. Onun için asgari ücretten vergi almayacağız. Emeklilerimizin büyümeden pay almasını sağlayacağız. Biraz önce emekli büyüklerimiz sordu, ne alacağız bize ne getirecek? En büyük dertleri haklı, ne yapacak yüzde 3 ile nereye varacak? Elektrik parasını mı ödeyecek, doğal gaz parasını mı ödeyecek?”

HABER;HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.