Uşak Ufuk
22 Ağustos 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
POLEN ALERJİSİNE KARŞI UYARDI
25 Nisan 2019 Perşembe 07:09

POLEN ALERJİSİNE KARŞI UYARDI

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, bahar döneminde sık sık görülen polen alerjilerine karşı vatandaşı uyardı.

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, bahar döneminde sık sık görülen polen alerjilerine karşı vatandaşı uyardı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Alerji en basit anlatımıyla, kişilerin gerçekte zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesine denir. Görevi insanları bazı zararlı organizmalara karşı korumak olan bağışıklık sistemi bazı alerji yapıcı maddelere  karşı IgE adı verilen bir immünglobulin üretiyor. Genetik yatkınlığı olan bazı insanlarda aslında zararlı olmayan alerjenlere karşı aşırı bir reaksiyon gelişir. Tıp dilinde alerji denilen bu aşırı reaksiyonlarla karşılaşmamak için hassasiyeti olan kişileri bu maddelerden korumak gerekir” dedi. 

“Polen bitkilerin havaya rüzgâr veya böcekler yardımıyla yaydıkları farklı ağırlık ve büyüklükteki minik parçacıklardır” diyen Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, şöyle devam etti: “Polenler nefes alıp verme esnasında solunum yollarımıza yerleşir ve birçok insan için sorun oluşturmayan bu problem, alerjik faktör gösteren bir kişide bağışıklık sistemini harekete geçirir ve burun ve gözde iltihaplanmaya neden olur. Vücut polene karşı tepki olarak hapşırma, burun ve göz akıntısı, gözlerde kaşıntı, histamin ve iltihaplanma gibi belirtilerle savunmaya geçer. Tıpta mevsimlik alerji ve halk arasında saman nezlesi olarak da bilinir. Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubu arasındaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalanan kişi sayısının günümüzde daha da arttığı görülmektedir. Polenler yılın belli aylarında ve sürelerinde havada azami miktarda bulunmaktadır. Polen en yaygın olarak mevsim geçişlerinde görülür. Bahar aylarında bitkilerin çiçek açması, yaz sonunda çimenler polen miktarının arttığı zamanlardır”.

 

Polen alerjisi ne tür belirtiler gösterir? 

Alerjinin belirtilerine değinen Sedat Kavas, “Hapşırma nöbetleri. -Burun tıkanıklığı veya burunda sürekli akıntı. -Gözlerde kaşıntı, sulanma ve şişme. -Yorgunluk ve halsizlik hissi. Polen alerjisinin teşhisi nasıl yapılır? Doktorunuz tarafından cildinize yapılan iğne testi, sizin polene, ev tozlarına, küf mantarına, hayvanlardan olan maddelere ve benzerlerine tepki gösterip göstermediğinizi gösterir. Test maddesi içeren küçük bir damla, mesela polen çözeltisi, cildinize damlatılır. Bu damlanın içinden cildinizde küçük bir delik açılır. Kızarık, kaşıntılı beyaz kabartılı bir bölge alerjiniz olduğuna işarettir. Böyle bir tepki, diğer tipik alerji belirtileri ile beraber sizin çözeltideki polen türüne karşı alerji olduğunuzu gösterir. Bu testten 3-10 gün önce herhangi bir alerji karşıtı ilacın kullanılmaması önemlidir. Polen alerjisinin tedavisi: Bütün alerji tedavilerinin başında kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gelmektedir. Polen alerjisine karşı birçok ilaç mevcuttur. Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları, iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir. Polen alerjisinden korunma yolları -Polen çamaşırlara kolayca yapışır, dışarıda kurutmaktan kaçının. -Saçlarınıza yapışan polenden temizlemek için yatmadan önce saçlarınızı yıkayın. -Günlük kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkartmayın. -Evinizi ve kapalı yaşam alanlarınızı polenlerin çok olduğu sabah saatlerinde havalandırmayın. -Gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü düzenli olarak yıkayın. -Gözlüğünüze yapışan polenler rahatsızlanmanıza neden olur.” ifadelerini kullandı.  HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ