Uşak Ufuk
20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ramazan sonrası nasıl beslenmeli
08 Haziran 2019 Cumartesi 06:00

Ramazan sonrası nasıl beslenmeli

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, 1 ay süren Ramazan döneminde beslenme alışkanlıklarının değişkenlik gösterdiğini ve bireylerin normal öğünlere dönüşte dikkat etmeleri gerektiğini söyledi

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, 1 ay süren Ramazan döneminde beslenme alışkanlıklarının değişkenlik gösterdiğini ve bireylerin normal öğünlere dönüşte dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, dikkat edilmesi durumunda kilo dengesinin korunacağını kaydetti.  Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, bir ay devam eden Ramazan ayı boyunca değişen besleme düzeninin tekrar değişmesi sonucu olumsuzluk yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bayramda beslenme şeklinin, düzeninin ve besin seçimlerinin sağlık bakımından çok önemli olduğunu belirten  Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, özellikle bayram için hazırlanan tatlıların ve hamur işi yiyeceklerin aşırı tüketilmesinin sorun yaratabileceğini ifade etti.  Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, bayram ziyaretlerinde her evde ikram olarak sunulan tatlılardan çok az yenilmesinin dahi, Ramazan'da farklı bir beslenme düzenine alışmış bünye için oldukça fazla olabildiğine dikkati çekerek, ''Çok yoğun, çeşitli, fazla miktardaki beslenme düzenine, bir ay boyunca günde en az 16 saat aç kalan bir metabolizma elbette ciddi tepki gösterecek ve rahatsız olacaktır'' dedi. Ramazan sonrası hızla değişen yemek düzeni ve beslenme şeklinin bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade eden  Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas,''Bu rahatsızlıklar başta sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ortaya çıkmaktadır. Kilo artışı çok hızlı gerçekleşecek, kalp-tansiyon sorunları artacaktır'' uyarısında bulundu.

 

'Yenilen tatlılar, yağ olarak depolanır'

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas,, beslenme şeklindeki değişikliğin kan şekeri değerini de olumsuz etkileyebildiğini belirterek, ''Ramazan ayı süresince özellikle 2. haftadan sonra yavaşlayan metabolizma için Şeker Bayramı, yenilen tatlıların yağ olarak depolandığı riskli bir süreçtir'' dedi. Bayram sonrası aşırı kilo artışı, mide sindirim sistemi bozuklukları yaşamamak için sağlıklı ve dengeli beslenme ilkelerine bayramda da dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren  Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, Ramazan sonrası alınacak tedbirlerle bayramın ve takip eden sürenin daha iyi geçirilebileceğini ifade etti.

Ramazan sonrası Bayramda hamur tatlıları yerine daha çok sütlü tatlıların tercih edilmesi gerektiğini belirten  Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, ''Hamur tatlılarının kalorisi sütlü tatlılara oranla çok daha yoğundur. Örneğin 1 adet Şekerpare ve 2-3 adet lokma tatlısı 1 kase sütlaca eşittir'' dedi.  Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, özellikle Ramazan sonrası karbonhidrat kaynağı olarak esmer ekmek, çorba, meyve, esmer pirinç ya da makarnadan faydalanılması tavsiyesinde bulunarak, öğünlerin mümkün olduğunca az ve sık olmasına özen gösterilme gerektiğini vurguladı. Su tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Sedat Kavas, "Vücut dengesini sağlamak adına bol miktarda sıvı tüketilmeli. Günlük ortalama 8-10 bardak civarında su içmeliyiz. Ramazan ayı boyunca enerji harcamamak için azaltılan fiziksel aktivitenin bu dönemin sonlanmasıyla birlikte arttırılması oldukça önemlidir" şeklinde konuştu. 

Örnek yemek listesi: Sabah: Çay (şekersiz) veya bitki çayı ya da sade nescafe içilebilir. 1-2 dilim beyaz peynir, 2 dilim ekmek, söğüş sebze, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile 5-6 adet zeytin, 1 bütün ceviz, 1 tatlı kaşığı bal.

Ara öğün: 1 porsiyon meyve veya 2 adet madlen çikolata, bir fincan şekersiz Türk kahvesi.

Öğlen ve akşam: 1 kase çorba, bir porsiyon et yemeği veya 1 porsiyon etli sebze yemeği, salata veya bir kase yoğurt ile 1-2 dilim ekmek.

Ara öğün: 1 porsiyon sütlü tatlı veya 2-3 porsiyon meyve ve bir kase yoğurt. 1 kase sütlaca karşılık 2 dilim baklava tüketilebilir. Bir kase sütlaçla ortalama 290-320 kalori alınmaktadır. H. ASLAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ