Uşak Ufuk
21 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RAMAZANIN VAZGEÇİLMEZİ UŞAK TARHANASI
11 Mayıs 2020 Pazartesi 08:31

RAMAZAN'IN VAZGEÇİLMEZİ UŞAK TARHANASI

RAMAZAN'IN VAZGEÇİLMEZİ UŞAK TARHANASI

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi Uşak tarhanası, bu dönemde yoğun bir şekilde tüketiliyor. Uşak tarhanasının 3. kuşak temsilcisi Tarhana Baba lakaplı Mustafa Yeldanlı, tarhananın marka değerinin artması için yoğun çalışmalar yaptıklarını ifade ediyor. Tarhana Baba’nın 3. Kuşak temsilcisi Mustafa Yerdanlı, 41 yıllık markalaşma sürecini anlattı. 40 yıl önce tarhanayı herkesin kendin ihtiyacına göre yaptığını belirten Yeldanlı, “Tarhananın markalaşması gerçekten mucize. İnsanların tarhanaya para verme alışkanlığı yoktu, herkes kendi ihtiyacına göre yapıyordu” dedi. 

 

TÜRKİYE TARHANASIYLA KONUŞULMALI

İtalya’nın makarnası, İsveç’in çikolatasıyla konuşulurken Türkiye’nin tarhanasıyla konuşulması gerektiğini söyleyen Mustafa Yeldanlı, “Bunun kime faydası olur? Üretene, çiftçiye” dedi. Uşak Tarhana Baba tarhanasının fabrikasyon olmadığını vurgulayan Yeldanlı, “Tarhananın bin yıllık tarihi var. Dedelerimizin bize öğrettiği yöntemlerle ürettiğimiz tarhanayı tüketiciye ulaştırıyoruz. Kaliteyi bozmadan tarhana üretiyoruz. Yurtdışından talep var ama fabrikasyon olmadığımız için yetişemiyoruz daha çok yurt içine yetişmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

ÇOCUKLARA TARHANA

“Çocuklara bebeklere tarhana içirin” diyen Mustafa Yeldanlı, “Tarhana hasta etmez” dedi. Yeldanlı, tarhananın milli içeceğimiz olduğunu söyledi. Türkiye’de köylünün, üretenin kalkınması için yöresel ürünlerin markalaşması, satış pazarlamasının iyi yapılması gerektiğini kaydeden Yeldanlı, “Türkiye’yi zengin edelim, köylüyü efendi edelim, işsizliği azaltalım diyorsanız tarhana tüketeceksiniz. Tarhanada, nane, domates, yoğurt, biber var, kim üretiyor bununu köylü üretiyor. Eğer köylüyü efendi edeceksek tarhanayı tanıtalım, tüketelim, gelecek nesillere aktaralım. “ diye konuştu.

 

UŞAK TARHANASI NASIL YAPILIR?

Tarhana ülkemizin her bölgesinde bilinen ve kış hazırlıkları içinde yapılan ve saklanan çok besleyici bir çorba malzemesidir. Tarhana yapılışı, içine konulan malzemesi, kurutulması ve saklanması bakımından bölgelere göre farklılık göstermektedir. Günün her öğününde sabah, öğle ve akşam keyifle içeceğiniz besin değeri yüksek besleyici bir çorbadır. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak en sıcak dosttur. Göçlerle Orta Asya’dan ana yurttan Anadolu’ya gelen atalarımızın getirdiği söylenmesine karşılık tarhana kelime anlamı itibariyle Farsçadır.  Her çeşit yiyeceği kurutarak saklama konusunda uzman olan atalarımız, yoğurdun saklanması için tarhana yapımını bulmuşlardır. Besleyici tarhana tos halinde kurutulmasından dolayı saklanma süreside uzundur. Tarhananın pek çok türü olmasına karşın ülkemizde tarhanasıyla ün yapmış şehrimiz Uşak’tır. Uşak tarhanasının yapımı: Bölgelere göre yapımı farklılık göstermesine karşın tarhana yapımı şöyledir. 

-Yoğurt, un, nane, kırmızı ve yeşil biber, arzu edilirse ince doğranmış soğan kullanılır.

-İyice yoğurularak hamur kıvamına getirilen karışım bir kap içerisinde bezle üzeri kapatılarak  mayalanması ve kabarması için bir hafta kadar bekletilir. 

-Mayalanması için normalden uzun bekletilen tarhana ekşi tat vermektedir. Mayalanma süresi kısa tutulursa tarhana lezzet olarak tatlı olur.

– Mayalanan karışım, bez üzerine parçalar halinde dökülür. Açık havada ve gölge bir alanda kurumaya bırakılır.

-Mayalanmış ve kurumuş karışım elle yada elekten geçirilerek toz haline dönüştürülür. Bazı bölgelerde toz haline getirmek yerine yaprak yaprak olarak kurutulur. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.