Uşak Ufuk
23 Ekim 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Sorkun: Tacizle mücadele dönemi
01 Temmuz 2019 Pazartesi 07:54

Recep Sorkun: Tacizle mücadele dönemi

HAK İş Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun, ILO çalışma hayatında şiddet ve tacizin önlenmesine yönelik sözleşmeyi kabul ettiğini söyledi.

HALİL ASLAN/// HAK İş Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun, ILO çalışma hayatında şiddet ve tacizin önlenmesine yönelik sözleşmeyi kabul ettiğini söyledi. HAK İş Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun, “Kadınların çalışma hayatında şiddet ve tacizden korunmasını içeren "Çalışma Hayatında Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi" Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 108. Konferansı'nda kabul edildi. Konferans kapsamında, Çalışma Hayatında Şiddet ve Tacize İlişkin Standart Belirleme Komitesi oluşturuldu. Komitenin çalışmalarıyla son halini alan, çalışma hayatında kadınların şiddet ve tacizden korunmasını içeren küresel sözleşme, 397 "EVET” oyuyla kabul edildi. Türkiye de "EVET" oyu kullandı” dedi. 

“Sözleşme, çalışma hayatında kadına karşı şiddet ve tacizin, "Bir insan hakkı ihlali veya istismarı teşkil edebileceğini, eşit fırsatlara karşı bir tehdit oluşturduğunu, kabul edilemez ve iyi işle uyumsuz olduğunu" kabul ediyor” diyen Recep Sorkun, şöyle devam etti: “Sözleşmede, şiddet ve taciz ise "Fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik zararla sonuçlanacak ya da sonuçlanması muhtemel tehditler ve davranışlar" şeklinde tanımlanıyor. Metinde ayrıca hükümetlere, çalışma hayatında şiddet ve tacizin önüne geçilebilmesi için "sıfır tolerans" uygulaması hatırlatılıyor.”

 

Recep Sorkun, “ILO Genel Direktörü Guy Ryder, yaptığı basın açıklamasında, kadınların çalışma hayatında şiddet ve tacizden korunmasında işverenlere büyük görev düştüğünü belirterek; standartlar, herkesin şiddet ve tacizden arındırılmış bir çalışma hayatı hakkı olduğunu kabul ettiğini söyledi. Sözleşmeyi onaylayan ILO üyesi devletlerin, bunu kendi yasama organlarına onaylatıp ulusal yasalarına uyarlaması gerekmektedir. Sözleşme uyarınca hem özel sektör, hem kamu çalışanları şiddet ve tacize karşı koruma altına alınacak. Çalışanlar ayrıca, işyeri ve ev arasındaki yolculukları sırasında da yine sözleşme uyarınca koruma altında olacak” ifadelerini kullandı. Gündemle ilgili konuşan Sorkun, “Bu konuda işverenlerimizle de konuşuyor, tartıyor ve dünyaya Türkiye modeli bir sendikal yapıyı sunmak istiyoruz. Bu kolay bir iş değil ama bizim bunu başarmamız gerekiyor. Emek ve Adalet Yürüyüşü”nün bazı çevreler tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerini manipüle için düzenlendiği iddialarına cevap veren Arslan, “Biz çalışanlarımızın mağduriyetlerini gidermek için bir mücadele başlattık ve bu tamamen bizim kararımızdır ve gerçekten bu konuda bize yönelik büyük bir haksızlık var. Bugün yürüyüşümüzün 12. Günü. Gimat’tan CHP Genel Merkezi’ne bin 200 kişilik bir grubumuzla yürüyeceğiz ve CHP Genel Merkezi önünde 4 bin kişi civarında bir işçi topluluğu ile bir basın açıklaması yapacağız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun “Gelin” demesi üzerine biz de geldik ve bu sorunu çözmek istiyoruz. Karavanımızın içinde masamız da kurulu hazır. Sayın Kılıçdaroğlu “Bu işi bitirelim, arkadaşlarımız işlerine dönsünler, sendikal baskılar kalksın” derse biz hazırız” şeklinde açıklamalarda bulundu. Sorkun, “Sözde kendilerine sendika diyen bir kısım taşeron örgütlerle işbirliği yaptılar ve işyerlerimize saldırdılar. Üyelerimize baskı yaptılar, tehdit ettiler, sürgün ettiler. Bu yapılanlara karşı susacak mıydık? Elbette susmayacaktık, zulüm kimden gelirse gelsin, zalim kim olursa olsun, HAK-İŞ olarak zulmün ve zalimin karşısında, mazlumun yanında olmak zorundayız. Onun için bütün bunlara karşı direniyoruz. HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızdan baskı, tehdit, zorlama ve sürgünlerle istifa ettirilen üye sayımız bugün itibariyle 14 bin 900 oldu. Bu arkadaşlarımız sendikalarımızdan zorla koparılırken, bizden ayrılırken gözyaşları dökenlerin gözyaşları kalacak mı? Hesabını sormayacak mıyız?”  

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.