Uşak Ufuk
18 Mayıs 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RECEP SORKUNDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
25 Aralık 2019 Çarşamba 08:00

RECEP SORKUN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

RECEP SORKUN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

HAK İŞ Uşak İl Temsilcisi Recep Sorkun, kıdem tazminatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Recep Sorkun, “Kıdemde kazanılmış hakların korunduğu bir modeli tartışmaya hazırız” dedi. Arabuluculuk sistemiyle ilgili söylenilenlerin dikkate alınmadığını belirten Sorkun, “Kıdem tazminatı da bu durumla ilişkilidir. Kıdem tazminatı sisteminin açıklarından, arkasından dolanılarak bir yeni sistem inşa edilmek isteniyor. Bir işveren işçilere, ‘Size 2, 3 bin lira ödül vereceğim. Bu aldığınız ödülle ilgili beyanda bulunacaksınız, imza atacaksınız’ diye işçilere kağıt imzalatıyor. İşçiler birkaç gün sonra iş akdinin feshedildiğini bilmiyorlar. Tekrar işbaşı yaptırılıyor ve işçilerin o güne kadar yapmış olduğu hizmetler ile kıdem tazminatları yok ediliyor. Bu yapılan şey arabuluculuk sistemi üzerinden yapılıyor. O yüzden arabulucuk sistemi tartışmalarında arzu ettiğimiz bir noktada değiliz” dedi.

 

“Kıdem Tazminatına 12 Eylül Zihniyeti Ciddi Bir Müdahale Yaptı”

Kıdem tazminatı fonu tartışmalarının uzun bir geçmişe dayandığını anımsatan Sorkun, “Kıdem tazminatına 12 Eylül zihniyeti ciddi bir müdahale yaptı. Kıdem tazminatına tavan getirdiler. Kıdem tazminatı uygulamalarında toplu sözleşmelerle 30 günün üzerindeki artışlar kabul edilebilirdi ve bu artışlarla kıdem tazminatlarımızı alabiliyorduk. Yasadaki 30 gün sınırı 40 gün, 50 gün, 60 gün olarak arttırılabiliyordu. Ancak 12 Eylül zihniyeti buna da bir müdahale yaptı. En yüksek devlet memurunun alabileceği miktarının, emekli ikramiyesi miktarının üzerine çıkamazsınız şeklinde değiştirildi” dedi. 

 

“Kıdem Tazminatı Sistemindeki 

Eksiklikler Giderilmeli”

Mevcut kıdem tazminatı uygulamasında mevzuat açısından ve uygulama açısından zorlukların olduğunu kaydeden Sorkun, “Mevcut sistem bizim için yeterli bir sistem değil. Hem kıdem tazminatına ulaşmak hem kıdem tazminatını elde etmek, hem de kıdem tazminatına istisna getiren durumlardan dolayı kıdem tazminatını bütün işçiler alamıyor. Arabulucukta olduğu gibi işverenler kıdem tazminatı mevzuatının arkasından, yanından dolanarak kıdem tazminatı ödemeden işçiden kurtulma yolu ve yöntemleri var. Bu konuda mevcut sistemdeki eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

“Boşlukların Olmadığı Bir Kıdem 

Tazminatı Sistemi İnşa Etmeliyiz”

Kıdem tazminatı alabilmek için süre şartının kaldırılması talebinde bulunan Sorkun, “Kıdem tazminatı almak için 1 yıl süreyle çalışma şartının kaldırılmasını istiyoruz. Bütün işçilerin bir yıl çalışma şartını yerine getirmeden çalıştıkları süre oranında kıdem tazminatından yararlanmasını istiyoruz. İşçiler 1 yılını doldurmadan başka şirketlere aktarılarak kıdem tazminatlarını hiç ediliyor. Bunu görmezden gelemeyiz. Hileleri ortadan kaldıracak bir sisteme ihtiyacımız var. Bütün işçilerin çalıştığı süre oranında kıdem tazminatını alabildiği ve kıdem tazminatı konusunda boşlukların olmadığı bir sistemi inşa etmemiz gerekiyor. Bizim üyemiz olmadığı için milyonlarca işçinin kıdem tazminatının yok edilmesine sessiz ve duyarsız kalamayız. Bunu çözmek için bir modele ihtiyacımız var. Var olan hakların korunduğu, eksik olan yönlerin ortadan kaldırıldığı bir model olmalı. Sürdürülebilirliği olan, açıkların kapatıldığı, kazanılmış hakların korunduğu bir modeli tartışmaya hazırız” şeklinde konuştu.

 

“Temsil Krizi Sorunların 

Çözümünü Zorlaştırıyor”

Çağdaş demokrasilerde ve gelişmiş ülkelerdeki 3’lü ve 2’li sosyal diyalog mekanizmalarının istenilen ölçüde kurulamadığını dile getiren Sorkun, “Endüstri ilişkiler sistemimizin bir ayağı topal. Çünkü işçilerin sadece yüzde 14’ü örgütlü ve sendikalı. Hatta bunların bir bölümü de toplu sözleşme hakkını kullanamadığı için bu oran yüzde 10’lara kadar geriliyor. 14 milyona yakın kayıtlı çalışanın olduğu bir ülkede 3 Konfederasyonun bağımsız sendikalarının yüzde 14’ünü temsil ediyor olması bir temsil krizini de beraberinde getiriyor. Temsil krizi çalışanların sorunlarının çözümünü zorlaştırıyor. Bunun mutlaka bu ayağının güçlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

“Sendikalaşmanın Önünü Açacak 

Yeni Adımlara İhtiyacımız Var”

Arabulucuk sistemindeki mağduriyetlerin temsil krizinden kaynaklandığını vurgulayan Sorkun, “Toplu sözleşme hakkını kullanamayan milyonlarca işçinin karşılaştığı zorluklar var. Bunu giderecek bir düzenlemeye, sendikalaşmanın önünü açacak yeni adımlara ihtiyacımız var. Biz sendikalaşmanın olduğu yerde kayıtdışı olmaz diyoruz. Sendikalaşmanın ve toplu sözleşme düzeninin olduğu yerlerde iş kazaları ve ölümlü iş kazaları oranı yüzde 1’in altına düşmüştür. Sendikalaşma ile hem insan kaynağımızı korumuş oluyoruz, hem de sendikalaşmayı yaygınlaştırarak kayıtdışıyla mücadele ediyoruz. Aynı zamanda adaletli bir gelir dağılımı için sendikalaşmayı yaygınlaştırmış oluyoruz. Bunu başarabilirsek diğer sorunlarla ilgili çözümlerimizin çok daha kolay olabileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 3 işçi Konfederasyonunun ortak sorunlarla ilgili attığı adımı değerli bulduğunu söyleyen Sorkun, “Vergi sisteminin özellikle çalışanların yıl içerisindeki gelirlerinin geçmişten bu tarafa kıyasladığımız zaman daha düşük gelirlerle bir üst gruba aktarılmış olması büyük bir haksızlık ve adaletsizliktir. 2009 yılında bir asgari ücretli yılın sonunda yüzde 15’lik dilimi atlarken, 2019 yılında yılın 6’ncı ayında yüzde 20’lik dilime girecek bir sistemle karşı karşıya kalıyor. Bunun süratle düzenlenmesi gerekiyor. Bizim talebimiz asgari ücret miktarı oranındaki bütün çalışanların ücretler vergi dışı bırakılmasıdır” dedi.  

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.