Uşak Ufuk
19 Nisan 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAMANCI, 99DAN ÖNCE İNŞA EDİLEN BİNALAR İÇİN UYARDI
06 Şubat 2020 Perşembe 07:07

SAMANCI, 99'DAN ÖNCE İNŞA EDİLEN BİNALAR İÇİN UYARDI

SAMANCI, 99'DAN ÖNCE İNŞA EDİLEN BİNALAR İÇİN UYARDI

Mimarlar Odası Uşak İl Temsilcisi Çağlar Samancı, son dönemlerde artan depremler nedeniyle vatandaşa bazı uyarılarda bulundu. Depremin hayatın bir gerçeği olduğunu belirten Samancı, depremle mücadelenin sağlam binalarla mümkün olacağını ifade etti. “Deprem bir gerçek ve bununla yaşamak zorundayız. Depremden korkmanın bir anlamı yok ve deprem değil, yapılar öldürür” diyen Samacı, şöyle konuştu: “Uşak’ta toplanma yerleri 1999 depreminden sonra belirlendi ve halkımızın bu toplanma yerlerini öğrenmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra eski yapıların yenilenmesi lazım ve kaçak yapıların bir kısmı 2 katlı yapılardan oluşsa da, zaman zaman 4 veya 5 katlı kaçak yapılara rastlıyoruz. 1999 depreminden önce ve yönetmeliğin dışında yapılan yapılar riskli unsurlar barındırabiliyor”. 

 

İMAR BARIŞI İLE ÇÜRÜK 

BİNALARIN SATIŞINA İMKAN TANINDI

İmar Barışı’yla ilgili bazı eleştirilerde bulunan Çağlar Samancı, “İmar Barış bizim çok kabul etmediğimiz bir çalışmaydı ve bununla birlikte kaçak yapılar kayda alınmış oldu. İmar barışı kaçak olmayan yapıları kayıt altına almış oldu ve kaçak yapıların çoğu da ruhsatlı oldu. Daha önce kaçak yapılar en azından alınıp satılamıyordu ve şimdi bununla ilgili bir engel kalmadı. Vatandaşlar bu yapıları yenilemek yerine satmayı tercih ediyorlar. İlerleyen günlerde bununla ilgili bir çözüm geliştirirler diye umuyorum” dedi. 

 

1999 YILINDAN ÖNCE

YAPILAN YAPILAR, RİSK TAŞIYOR

Samancı, “Vatandaş 1999 yılından önceki yapıda oturuyorsa mutlaka şüphelenmeli. Diğer taraftan yeni yapılarda da mimar veya mühendis eli yoksa ve işçi hataları varsa, bunlar da ayrıca risk unsuru oluştururlar. 4 veya 5 katlı yığma yapılarda oturanlar, duvarlarda çatlaklar görenler mutlaka bunun için bir uzmandan yardım almalarıdır. Binalardan alınan incelemelerle risk analizi mutlaka yapılmalı. Alınan binaların projelerine dikkat edilmeli ve tarihleri çok net bir şekilde incelenmeli. Vatandaşların kentsel yenilemeyi kendileri yapmalarına olanak tanıyacak uygulamaların hayata geçmesinde de yarar var” diye konuştu.  Samancı, “Türkiye deprem haritasına baktığımızda, depremin yok sayılamayacak bir gerçek olduğunu ne yazık ki görüyoruz. Hatta deprem haritasının yanı sıra ülkemizin farklı noktalarında yaşanan depremler, bu doğal afeti görmezden gelmek yerine gerekli önlemleri bir an önce almamız gerektiğinin altını çizer nitelikte. Fakat depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi, deprem çantası hazırlamak gibi önlemlerin yanı sıra deprem anında ve sonrasında da yapılması gerekenleri bilmek hayati önem taşıyor. Peki, deprem sırasında yapılacaklar nelerdir?” dedi ve şöyle devam etti:  

 

Deprem Öncesinde 

Alınması Gereken Önlemler

Depremin ne zaman, kaç şiddetinde olacağını bilmek şu an için mümkün değil. Bu nedenle depremden korunmak için önlemlerimizi almalıyız. Alınan önlemler, can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi sağlayabilir. Peki, deprem öncesinde hangi başlıca önlemler alınabilir? Kaygan, ovalık, sonradan doldurulmuş araziler yani yumuşak topraklı araziler, depremden en çok etkilenen noktalar olabilir. Bu nedenle evinizi bu alanlardan seçmemeli ve kayalık, zemini daha sağlam yerleşim noktalarını tercih etmelisiniz.

İnşaat Yönetmeliği ve yapı tekniğine uygun olarak inşa edilen, depreme karşı dayanıklı binaları tercih etmelisiniz. Ayrıca imar izni aldıktan sonra değişime uğrayan yapılar da depremde riskli binalar arasında yer alabilir.

Yaşadığınız binanın depreme ne kadar dayanıklı olduğunu anlamak için uzmanlara testler yaptırmalı ve gerekliyse binanın dayanıklılığını artırmalısınız.

Evinizdeki mobilyalar depremin etkisiyle hareket edebilir ve güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Bu nedenle kitaplık, beyaz eşya, koltuk takımı gibi eşyayı sabitlemelisiniz.

Deprem anında dolapların kapılarının açılması nedeniyle dolapların içerisinde bulunan eşya da güvenliğiniz açısından risk teşkil eder. Dolaplarda çocuk kilitleri kullanarak önleminizi alabilirsiniz. Raflardaki objelerin düşmesini engellemek için ise plastik ya da yapışkanlı tutucu malzemeler kullanabilirsiniz.

Mobilyalarınızı nasıl konumlandırdığınız da önemlidir. Deprem sırasında çıkış yolunda sizi yavaşlatacak ya da engel oluşturabilecek mobilyaları daha uygun bir yere taşımalısınız.

Tüm aile bireylerine özel deprem çantası hazırlamak depreme hazırlıkta olmazsa olmazdır.

Başta çocuklarınız olmak üzere ailenize, arkadaşlarınıza ve komşularınıza deprem anında yapılması gerekenler hakkında bilgi vermeli, deprem tatbikatı yapmalısınız.

Ve tabii ki oluşabilecek mal kayıplarını önlemek için deprem sigortası (DASK) ve konut sigortası yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz! Dilerseniz “Konut sigortası ve DASK arasındaki farklar nelerdir?” sorusunun cevabını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Deprem sırasında yapmanız gerekenleri uygulamak, can güvenliğiniz açısından oldukça önemli. Peki, deprem anında neler yapılır? Şimdi, deprem sırasında yapılması gerekenler nelerdir, bakalım.

Sakinlik! Deprem sırasında öncelikle sakin olmalısınız. Çünkü paniğe kapılmak, yanlış uygulamalar yapmanıza ve bu durumda riskin artmasına neden olabilir.

Düşme ihtimali olan ve yaralanmanıza sebep olabilecek raf, dolap gibi mobilya ve eşyadan uzak durmalısınız.

Camlar, balkonlar ve merdivenler de uzak durmanız gereken alanlardır. Bu alanlar çökebilir ve can güvenliğinizi riske atabilir. Bu noktada, kapıların da güvenli alanlar olmadığını, uzak durmanız gereken noktalar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca deprem sırasında ve sonrasında asansörleri kullanmamalısınız.

Büyük bir deprem sırasında evden çıkmaya çalışmak, yaralanmaların asıl nedenidir. Bu nedenle hemen korunaklı bir yere geçmelisiniz.

Sarsıntı anında sandalyelerle desteklenmiş masa altına, ağır bir koltuk gibi alanların yanına geçip dizlerinizi göğsünüze doğru çekmeli ve çömelerek hayat üçgeni oluşturmalısınız. Bunu yaparken bir elinizle sabit eşyayı tutmalı, diğer elinizle başınızı gelebilecek darbelere karşı korumalısınız. Sarsıntı geçene kadar olduğunuz yerde kalmalısınız. Ağır ve sizi koruyabilecek eşyanın altlarında veya yanında olmak, gelebilecek darbelere karşı sizin için daha güvenli bir alan oluşturur.

Elektriklerin kesilebileceğinin ve etrafınızdaki alarmların çalabileceğinin farkında olmalı ve panik yapmamalısınız.

Eğer binada değilseniz tekin bir yerde olduğunuzdan emin olmalısınız. Etrafınızdaki binalardan dökülebilecek, düşebilecek camlardan, elektrik direklerinden uzakta, güvenli bir yerde depremin durmasını beklemelisiniz.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.