Uşak Ufuk
06 Ağustos 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
24 Aralık 2019 Salı 07:05

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Sarıkamış’ta şehit düşen 78 bin askerimizi saygı ve rahmetle andı. Konuyla ilgili usak.gov.tr adresi üzerinden yazılı bir açıklama yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Yıl 1914… Yer Sarıkamış… Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekâta katılan 60 bin asker Başkumandan vekili Enver Paşa komutanlığında donarak şehit oldu. Sarıkamış, 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit verdiğimiz hafızalarımızdan silinmeyen ve silinmeyecek bir destan... Sarıkamış kuşatma harekâtı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’te sona erdi.  Türk askeri, daha büyük ve kati bir zafer için olumsuz kış şartlarına, tüm zorluk ve imkânsızlıklara rağmen Doğu Anadolu illerini işgal eden Rus kuvvetlerini pek çok yerde geri püskürtmüştür. Sarıkamış Dağlarında harekâta devam eden ordumuz düşmana değil, tabiata yenik düşmüştür” dedi. 

 

Öylesine kaskatı … Ve sağ 

başta Binbaşı Nihat. 

Dimdik ayakta, başı açık, saçları 

beyaza boyanmış, gözleri karşıda

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerini anılarında şöyle yer vermiş: “İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kâinattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda… Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.”

 

Çanakkale’den, Dumlupınar’dan, 

Sarıkamış’tan hiçbir farkı yoktur

Uşak Valisi Kocabıyık, “Türkiye, Sarıkamış’ta olduğu gibi binlerce kahramanın canları pahasına verdikleri mücadeleyle kurulmuştur. Bugün terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelelerin ve kararlılığımızın Çanakkale’den, Dumlupınar’dan, Sarıkamış’tan hiçbir farkı yoktur. Gencecik yaşta vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi gönülden yâd ediyorum” dedi. 

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ HAKKINDA?

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak şehit düştü.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars‘ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Sarıkamış’ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey “Sarıkamış” adlı kitabında şöyle anlatıyor:

“Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik”.

Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş:

“İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.” Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi.Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.