Uşak Ufuk
24 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SARMA TÜTÜN SATANLARA HAPİS CEZASI
06 Temmuz 2020 Pazartesi 07:37

SARMA TÜTÜN SATANLARA HAPİS CEZASI

SARMA TÜTÜN SATANLARA HAPİS CEZASI

Halk arasında “Sarma sigara” olarak adlandırılan tütün satışı, 1 Temmuz 2020’den itibaren yasaklandı. Buna göre söz konusu tütün ve mamullerinin satışını yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek. 26 Haziran’da, Resmi Gazete’de yayınlanarak, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni uygulama, Uşak ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren 25 bini bulan işyeri ve 300 binden fazla internet üzerinden satış yapanlara yönelik sıkı denetimleri de beraberinde getiriyor. 

 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda yapılan değişiklikle, ilgili yasayla yargılanacak olan makaron sigara satışı yapanların önüne geçilmesi planlanıyor. Daha önce benzer uygulama, yurtdışından yasa dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de hayata geçirilmiş ve yüzde 20’nin üzerine çıkan kaçak sigar sigara satışı, yüzde 4 seviyelerine kadar gerilemişti. 

 

UŞAK’TA DA İRİLİ UFAKLI BENZER İŞLETMELER BULUNUYOR

Öte yandan söz konusu tütün satışı yapan işletmelerin benzerleri, Uşak’ta da faaliyet gösteriyor. Genellikle kapalı pazaryeri ve daha kenar bölgelerdeki cadde ve sokaklarda faaliyet gösteren makaron tütün satışı yapan işletmelerin kanunla birlikte faaliyetlerine son verdirileceği ve bunun devletin kaybettiği ÖTV vergisinin önüne geçeceği ifade ediliyor. HALİL ASLAN//

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.