Uşak Ufuk
28 Haziran 2022 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sebaste için kitap yazıldı
23 Eylül 2021 Perşembe 10:10

Sebaste için kitap yazıldı

Sebaste için kitap yazıldı

Uşak’ta Sebaste Kentinde gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırması projesinin bilimsel yayına dönüştürülen ikinci çalışması “Sebaste (Phrygia) City and Its Surrounding: Results of the Excavations 1966-1978 and the Survey 2016-2020/Sebaste (Phrygia) Kenti ve Çevresi 1966-1978 Kazıları ile 2016-2020 Yılları Yüzey Araştırmalarının Sonuçları” kitabı, Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Taştemür tarafından Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’a takdim edildi.

 

Sebaste Kenti Uşak için Kültür Rotasını Oluşturacak

Hazırladıkları kitaptan dolayı öğretim üyelerini tebrik eden Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, ‘‘Sebaste kentinin merkezinde jeofizik çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Kentte önümüzdeki yıllarda kazı çalışmalarının başlayabilmesi için kamulaştırma çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Uşak ilinin tanıtımında önemli bir kültür rotasını oluşturacak olan Sebaste kentinde, yeniden başlatacağımız bilimsel kazı çalışmaları ile Uşak’ın arkeolojik değerlerine bir yenisinin daha ekleneceğini düşünmekteyim. Ayrıca arkeolojik kazı çalışmalarının yanı sıra Sebaste’de yapılacak güncel araştırmalar ile bilimsel yayınların önü açılacak ve yayın çalışmalarına ara verilmeden devam edilecektir. Bunun yanı sıra arkeoloji bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileri ile birlikte çeşitli branşlardan öğrencilerin ve akademisyenlerin bir arada çalışabileceği bir kazı alanı oluşturmak da önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Uşak’ın arkeolojik değerleri çok fazla sayıda, bu kültürel değerlerin korunması ve tanıtımı çok önemli. Arkeoloji alanında bu kadar zengin bir coğrafyada, öğrencilerimizi donanımlı ve deneyimli yetiştirmek adına önemli imkânlar sunuyoruz. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerimiz Doç. Dr. Emre Taştemür ve Doç. Dr. Münteha Dinç’i tebrik ediyorum. Sivaslı Kaymakamlığı, Selçikler Belediyesi, Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Uşak Arkeoloji Müzesine de desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Kitap ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Taştemür, “Uşak ili arkeolojik yüzey araştırma projemizin ikinci kitap yayını olan bu çalışmamız, ben ve Doç. Dr. Münteha Dinç başkanlığında Sivaslı ilçesinde beş yıl boyunca sürdürülen yüzey araştırmaları ile Dr. Nezih Fıratlı’nın başkanlığında İstanbul Arkeoloji Müzeleri adına yapılan 1966-78 yılları arasındaki kazı buluntularının bir değerlendirmesi niteliğindedir. Ayrıca bu çalışma, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden kendi alanında uzman araştırmacıların katkıları ile ortaya çıkmış ve İngilizce olarak basılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığından her yıl alınan resmi izin ile yapılan çalışmalarda, başta Rektörlüğümüz olmak üzere, Sivaslı Kaymakamlığı ve Selçikler Belediyesi’nin büyük destekleri ile Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Uşak Arkeoloji Müzesi’nin koordineli çalışmalarıyla yüzey araştırmaları sonuçlandırılmıştır.” şeklinde konuştu.

Sebaste Antik Kenti hakkında bilgi: Günümüzdeki ismiyle Selçikler yerleşimini, Sebaste kentine ilk defa lokalizasyon eden Hamilton’dır. Hamilton, Selçikler’deki eski caminin duvarındaki yazıtta Sebaste isminin yer aldığını görmüştür (Teksier – II 2002: 383). Ayrıca kiliseler bölgesindeki başka bir yazıtta da kentin isminin tekrar geçtiği görülmüştür (Magie 1950: 471). Ramsay, Sebaste kentinin lokalizasyonu için çok fazla yazıt bulunmasından dolayı Selçikler, Sivaslı ve Pınarbaşı köyü arasını kapsayan bölgede olduğunu belirtmektedir (Ramsay 1883: 409). İmparator Augustus’un bu kenti Apollon kehanet merkezine danışarak MÖ. 20 yılında kurmuş olduğu ele geçen yazıttan bilinmektedir (Magie 1950: 472). Fıratlı, Sivaslı ilçesinin adının “Sebaste” kelimesinin Türkçeleşmiş hali olduğunu belirtmektedir (Fıratlı 1970: 110) Selçikler ve çevresinde yapılan yüzey araştırmalarında ele geçen yazıtlardan anlaşıldığı kadarıyla polis, strategos (Ordu komutanı), agoranomos (Pazar alanlarının kontrol eden kişi), adlarının geçmesi buranın önemli bir kent olduğunu göstermektedir (Ramsay 1883: 409). Ayrıca Hierokles listelerinde Sebaste, Frigya Pacatiana’nın piskoposluk merkezleri arasında gösterilmektedir (Ramsay 1931: 4,5). Selçikler’de bulunan çok sayıda eser Afyon, Uşak ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne götürülmüştür. Bunlar arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne götürülen Zeus Adak Heykeli önemli eserler arasındadır. Sebaste kenti, Augustus Dönemi’nden Gordianus III zamanına kadar sikke basmıştır. Bu sikkeler arasında ön yüzlerinde Dinoysos başı, Men, Genç Herakles, arka yüzlerinde ise Zeus, Kybele, Gorgon’u öldüren Perseus, İmparator Caracalla, Nehir tanrısı (Banaz çayı personifikasyonu) tasvirleri görülmektedir. Sebaste’nin ayrıca Temenothyrae (Uşak-Merkez) kenti ile ortaklaşa sikke bastığı da bilinmektedir. 

Kentin keşfi 1963 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne gelen bir şahsın elinde bulunan estampajı yapılmış aziz tasvirlerini Müze yetkililerine göstermesi ve bunlar hakkında bilgi almak istemesiyle başlamıştır. Şahıs tasvirlerin önemli olduklarını anlayınca daha fazla bilgi vermeden Müzeyi terk etmiştir. Daha sonra ise 1964 yılında Bursa Müzesi Müdürü satın almak istediği eserler için İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile temasa geçmiş. Müze yetkilileri bu eserlerin daha önce İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne estampajları getirilen eserler olduğunu anlamış ve kısa bir araştırma sonucunda eserlerin Uşak ili-Sivaslı ilçesi, Selçikler Köyü’nden getirildiği tespit edilmiştir (Fıratlı 1970: 109). Selçikler Köyü’nde acilen kurtarma kazısı yapılması gerektiğini anlayan Dr. Nezih Fıratlı 1966-1978 yılları arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri adına 13 sezon süren kazıları gerçekleştirmiştir. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.