Uşak Ufuk
27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SEDAT KAVASTAN YAŞLILAR HAFTASI MESAJI
24 Mart 2020 Salı 06:07

SEDAT KAVAS'TAN YAŞLILAR HAFTASI MESAJI

SEDAT KAVAS'TAN YAŞLILAR HAFTASI MESAJI

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, yaşlılar haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Yirminci yüzyılda dünyada eğitim ve gelir düzeyindeki yükselme, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenler beklenen yaşam süresinin artmasına neden olmuştur. Gelişmiş ülkelerde daha belirgin olan yaşlanma olgusu, artık gelişmekte olan ülkeler açısından da önem kazanmakta olup ülkemizde yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla “18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası”olarak anılmakta ve bu tarihlerde etkinlikler yapılmaktadır” ifadelerini kullandı. 

 

“Bireyin yaşamını uzatmanın yanında yaşlılık döneminde sağlığının geliştirilmesi de önem taşımaktadır”

“Yaşlılarımızın yaşam kalitesinin arttırılması ve korunması amacıyla,  düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı, kısa ve uzun dönemde sağlıklı yaşlanmanın en önemli belirleyicisidir. Fiziksel aktivite, ileri yaşlarda hastalıkların görülme sıklığını önlemeye çalışarak sağlıklı yaşlanma için en önemli unsurlardan birisidir” diyen Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, şöyle devam etti: “Bireyin yaşamını uzatmanın yanında yaşlılık döneminde sağlığının geliştirilmesi de önem taşımaktadır. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme, alkol ve sigara kullanımından uzak durma ve özellikle doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma yaşlanma ile ortaya çıkabilecek önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunma sağlayacaktır.”

 

kalça kırığı riskinde azalma,

 uyku kalitesinde düzelme, 

kilo alımının önlenmesi gibi 

faydaları bulunmaktadır

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Düzenli fiziksel aktivitenin, birçok sistemin ve organın fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri bulunurken, fiziksel aktivite azlığı, yaşlanma süreci ile oluşan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır, pek çok kronik hastalık sıklığını artırır, bu hastalıkların daha erken yaşta görülmesini sağlar, kısaca yaşlılığı hızlandırarak yaşam süresini kısaltır. Yaşlılık dönemine düzenli fiziksel aktivitenin, kalp hastalığı ve inme riskinde azalma, yaşam süresi ve yaşam kalitesinde artma, kolestrol seviyesinde düşme, düşmelerin önlenmesi ve kalça kırığı riskinde azalma, uyku kalitesinde düzelme, kilo alımının önlenmesi gibi faydaları bulunmaktadır” diye konuştu. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.