Uşak Ufuk
20 Ocak 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şiddeti TBMMde konuştu
21 Ocak 2021 Perşembe 07:18

Şiddeti TBMM'de konuştu

Şiddeti TBMM'de konuştu

 Son dönemde gerçekleşen saldırılardan ve tehditlerden bahseden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Son dönemde gerçekleşen saldırıların kaç tanesinin faili şu an ceza evinde?” dedi.

  Ankara’da cuma günü 3 farklı saldırı gerçekleştirildi. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ile gazeteciler Afşin Hatipoğlu, Orhan Uğuroğlu’na gerçekleşen saldırıların ardından CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım yazılı bir açıklama yaptı. Suçlaların araştırılmadığını dile getiren Yalım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gerçekleşen saldırının failinin hala dışarıda olduğuna dikkat çekti.

“BİRİLERİ MUHALEFETİN SESİNİ KISMAK İÇİN ARAYIŞ İÇERİSİNDEDİR”

 Ayrı düşüncelerin suç olarak nitelenerek, susturulmaya çalışıldığını ifade eden Milletvekili Yalım, “Türkiye düşüncelerin özgürce dile getirildiği bir ülkedir. Ancak bugün korkusuzca düşüncesini dile getiren herkes ya bölücü ya da terörist ilan ediliyor. 2018 yılında İYİ Parti Genel Başkanı Sn. Meral Akşener’in evine MHP’li bir grup tarafından yapılan taciz, ardından şehit cenazesinde Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na ve alandaki partili isimlere yönelik gerçekleştirilen linç girişimi ve 2020 senesi içerisinde siyasi partilerin il ve ilçe başkanlarına gerçekleşen silahlı saldırılar. Şiddet olaylarının artarak devam ettiği bu dönemde son olarak Gelecek Partisi Genel Başkanı Sn. Selçuk Özdağ’a, KRT TV Programcısı Avukat Sn. Afşin Hatipoğlu, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Sn. Orhan Uğuroğlu’na gerçekleşen saldırılar. Bunlar bir tesadüf olamaz. Bugün birileri muhalefetin sesini kısmak için arayış içerisindedir” dedi.

 

“ŞİDDETİ HAKİM KILANLAR, HALKIN GÖZÜNDE DEĞER KAYBEDENLERDİR”

 Saldırganların gereken cezayı almadığına işaret eden Yalım, “İşin daha kötüsü bu olayların ardından soruşturmalar sağlıklı yürümemekte. Sn. Genel Başkanımıza gerçekleşen saldırının ardından, o saldırıyı yapan şahıs bir kahraman gibi karşılanırdı, adı suç örgütleriyle anılan biri hakaret ve tehdit mektupları yazarak Genel Başkanımızı işaret etti, Ankara’nın merkezinde bir partinin Genel Başkan Yardımcısı silahlı saldırıya uğradı. Son dönemde gerçekleşen saldırıların kaç tanesinin faili şu an ceza evinde? Hiçbiri. İçişleri Bakanı’nın, ‘Şehit cenazelerine almayın’ dediği yönetim ülkenin başındaysa, hiçbiri. Unutulmamalıdır ki temelinde demokrasi ve hukuk olan bir ülkede şiddeti ve ötekileştirmeyi hâkim kılanlar, halkın gözünde değer kaybedenlerdir. Türkiye’nin mafya devleti olmadığını, demokrasinin şiddetten üstün geldiğini de ilk seçimde anlayacaklar” ifadelerini kullandı.

HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.