Uşak Ufuk
30 Haziran 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sorkun: İşçimizi koruyoruz
09 Aralık 2021 Perşembe 08:48

Sorkun: İşçimizi koruyoruz

Sorkun: İşçimizi koruyoruz

HAK İŞ Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun, sendikasının ILO C190 sayılı şiddetle mücadeleye ilişkin sözleşmeye imza attığını ve tüm çalışanların haklarını bu kapsamda korumak için daha yoğun çalışacaklarını söyledi.  Recep Sorkun, ILO C190 Sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme’nin toplu iş sözleşmelerine uyarlanması ve uygulanması konusunda Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in yoğun bir çalışma yürüttüğünü söyledi. 

Sorkun, “Bu gün bizim için tarihi bir gün. Konfederasyonumuz her alanda olduğu gibi işyerinde taciz ve şiddetle mücadele konusunda da öncülük ve liderlik yapma misyonunun gereğini yerine getiriyor. HAK-İŞ çalışma hayatının önemli bir aktörüdür. İnsana ait, insana dair hangi sorun varsa bu sorun ile ilgili HAK-İŞ’in bir çözümü, önerisi ve hedefleri vardır” diye konuştu.

“C190’ın ne anlama geldiğini bilmeliyiz”

Sorkun, ILO C190’ın Türkiye tarafından henüz imza altına alınmadığını hatırlatarak, “Türkiye henüz bu sözleşmeyi imzalamadı ancak geçtiğimiz yıldan başlayarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza C190’ın imzalanmasının çalışma hayatının aktörleri için ne anlama geldiğini ifade ettik. C190’ın çalışma barışı, işçi-işveren ilişkileri, verimlilik ve iş barışı için çok temel bir görevi olduğunu ifade ettik” şeklinde konuştu. Sorkun, sözleşmenin imzalanması ile birlikte hayata geçirilecek mevzuatlarla yaşanan olumsuzlukların önüne geçileceğini ifade ederek, “Bu sözleşmenin imzalanması bize inanılmaz bir alan açacak. Yaşadığımız birçok olumsuz hikaye sona erecek. ILO C190 milyonlarca çalışanın çalışma hayatındaki geleceğini etkileyen bir sözleşme. Türkiye’nin bunu imzalaması ve HAK-İŞ ile birlikte bütün çalışanların kendilerini daha güvende hissedecekleri yeni bir dönemin başlangıcı demektir. Biz HAK-İŞ olarak yeni dönemin öncülüğünü yapmak istiyoruz” dedi.

Çalışma hayatının uluslararası bir sözleşme ile birlikte yeniden düzenleneceğinin altını çizen Sorkun, “Sendika olarak yeni bir yola çıktık. HAK-İŞ olarak sendikalarımıza yol gösterici bir çalışma yapmak istedik. Bu çalışmaya emek veren arkadaşlarımıza, sendikalarımıza, uzmanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Gerçekten bir ilk. Bu ilkleri oluşturmak zordur. Sözleşmenin genel hükümlerinden yola çıkarak bunu toplu sözleşme modeline dönüştürmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum ama bunu başarmak zorundayız” ifadelerini kullandı. 

Sorkun, “HAK-İŞ Konfederasyonu; çalışma yaşamında şiddet ve tacizin bir insan hakları ihlali, fırsat eşitliğine yönelik bir tehdit olduğunu, insana yakışır iş ile bağdaşmadığını, ev içi şiddet de dâhil olmak üzere cinsiyete dayalı şiddet ve tacizin kadın ve kız çocuklarını orantısız şekilde etkilediğini kabul eder. Çoklu ve kesişen ayrımcılık biçimleri, eşit olmayan cinsiyete dayalı güç ilişkileri ve kalıp yargıları da dâhil olmak üzere, temel neden ve risk faktörlerini ele alan kapsayıcı ve bütünleşik bir yaklaşımın çalışma yaşamında her türlü şiddet ve tacize son vermek için esas olduğunun farkında olarak “Şiddete Sıfır Tolerans” anlayışını benimser ve bu politika belgesinde yer alan hususlar çerçevesinde davranmayı taahhüt eder.” Dedi. Sorkun, sendikasının diğer taahhütlerini şöyle anlattı: “Çalışma yaşamında şiddet ve tacizin bir kişinin psikolojik, fiziksel ve cinsel sağlığını, saygınlığını, aile ve sosyal çevresini etkilediği gerçeğine dayanarak, işyerinde ve işle ilgili her ortamda (iş seyahatleri, eğitim, etkinlik ve sosyal faaliyetler, işle ilgili iletişimler, işe gidiş-gelişler) meydana gelen, işle bağlantılı veya işten kaynaklanan şiddet ve tacizle mücadele ile ilgili önlemler almak. Şiddet ve tacizi önlemek için karşılıklı saygı ve insan onuruna dayanan bir çalışma kültürünü teşvik etmeyi ve çalışanlar için sağlıklı ve şiddetten arınmış bir çalışma ortamı oluşturmak. Çalışanlarına, ailelerine ve iş ortaklarına çalışma yaşamında ve ev içinde her tür şiddet ve taciz; bunları önleme ve koruma yöntemleri hakkında çeşitli eğitimler ile faaliyetler düzenleyerek farkındalığı arttırmayı ve bilinçlendirmek. Çalışanlar ve temsilcilerinin katılımıyla şiddet ve tacize dair tehlikeleri belirleyip riskleri değerlendirerek önlemler almayı, iş sağlığı ve güvenliği yönetiminde ev içi şiddet de dâhil olmak üzere mahremiyet ve gizliliğin korunmasını sağlayan gerekli mekanizmaları oluşturmak. Ev içi şiddete maruz kalan çalışanların destek alabilecekleri mekanizmaları oluşturmak amacıyla sivil toplum ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği geliştirmeyi ve gizlilik esası ile çalışanın mahremiyetine özen göstererek gerekli bilgilendirmeyi, yönlendirmeyi yapmayı ve çözüm için destek olmak. İşyerinde şiddet ve tacizin yaşanması durumunda gizlilik ve tarafsızlığı gözeten, etkin işleyen şikâyet, soruşturma, yönlendirme, destek ve telafi mekanizmaları kurmak. Çalışma yaşamında ve ev içinde şiddet ve tacize son vermek için fıtratta farklılık haklarda eşitlik yaklaşımı ile çalışma yaşamında liderlik/ yol göstericilik rolü üstlenmeyi, kamu kurumlarıyla, sivil toplumla ve ilgili kuruluşlarla yapıcı işbirlikleri geliştirmek.” Dedi. 

HABER: BERKAY ÖZYAYL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.