Uşak Ufuk
28 Ekim 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SUYU TASARRUF ETMELİYİZ
20 Ekim 2020 Salı 05:40

SUYU TASARRUF ETMELİYİZ

SUYU TASARRUF ETMELİYİZ

TEMA Uşak İl Temsilcisi Barış Metin, kentteki su kaynaklarının korunmasıyla ilgili Kent Konseyi nezdinde yapılan çalışmalara destek verdiklerini ve bu noktada görüş önerilerini ilgili sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarına sunduklarını ifade etti. Kamu kurumlarının yeni su kaynakları bulma, kirliliğe yol açan etmenleri ortadan kaldırma ve arıtma sistemlerini güçlendirme gibi fonksiyonları yerine getirmesi gerektiğini ifade eden TEMA Uşak İl Temsilcisi Barış Metin, ayrıca vatandaşın da su tasarrufu yapması gerektiğini dile getirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Metin, “Çevre, su ve doğal varlıkların korunması için faaliyet gösteren STK’lar, gelecekte su kaynaklarının tükenmesini önlemek adına, ellerin sabunla ovulduğu süreçte suyun kapatılarak tasarruflu kullanılmasının önemine dikkati çekiyor. Ayrıca uzmanlar, duş alırken suyun tazyikli açılmamasının, çamaşır ve bulaşık makinelerinin de tam dolduğunda çalıştırılmasının su tasarrufuna katkıda bulunacağını belirtiyor” dedi. 

Barış Metin, Türkiye’de suyun ortalama yüzde 13’ünün “evsel tüketim” diye tabir edilen içme-kullanma suyu olarak tüketildiğini, bu oranın dünya ortalamasında yüzde 11, gelişmiş ülkeler ortalamasında ise yüzde 8 seviyelerinde olduğunu ifade etti. Metin, Türkiye’de evsel tüketim bazında suyun yaklaşık yüzde 60’ının banyo, musluk ve tuvalet ihtiyaçlarında kullanıldığını belirterek, gelecekte bu tüketimin artan nüfus ile yükseleceğinin ve 2030’da yüzde 16 seviyelerine çıkacağının öngörüldüğünü ifade etti. “Kovid-19 ile mücadele için önerilen ‘elleri sık yıkama, dışarıda giyilen kıyafetleri eve gelince hemen temizleme’ gibi uygulamalar bu süreçte su tüketimini artırabilir. Küresel bir salgınla mücadele ederken, kişisel hijyenimiz için gerekli önlemleri alırken, suyu da tasarruflu kullanmak gerekmektedir.” diyen Metin, bilinçsiz su tüketiminin temiz suyu ve ona ulaşırken harcanan emeği, enerjiyi ve zamanı israf etmek olduğunu söyledi.

Metin, su ile ilgili sorunların sadece miktarla alakalı olmadığını, havza bazında kirlilik ve ekolojik sorunlar gibi problemlerin de yaşandığını dile getirerek, kullanım amacıyla doğadan çekilen her suyun ve su kaynaklarına yönelik her türlü baskının, doğa ile insan üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu kaydetti. Metin, “Dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlası, su varlıklarının giderek kıtlaştığı bölgelerde yaşıyor. Her gün 1000 çocuk, su ve sıhhi koşullara erişilmemesinden kaynaklanan önlenmesi mümkün hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Uzun vadede, dünyadaki su varlıkları, iklim krizi, nüfus artışı ve çevre kirliliği gibi baskılar nedeniyle çok daha kritik bir konuma gelecek. Bu durum, bizim gibi iklim krizinden daha fazla etkilenen ülkeler için kritik bir hal alıyor. Türkiye’de artan nüfus ile son 5 yılda kişi başına düşen yıllık su miktarı yaklaşık 100 metreküp azalarak, 1350 metreküp seviyelerine düştü. Böyle giderse, yakın gelecekte kişi başı su miktarı 1000 metreküpün altına düşecek ve bu da bizi su fakiri bir ülke durumuna getirecek.” Diye konuştu. Metin, ““Salgın sürecindeki hijyen tedbirlerini aksatmamak koşuluyla el yıkarken, duş alırken, diş fırçalarken, tıraş olurken su tazyikli açılmamalı ve gereksiz yere akmasına engel olunmalıdır. Duş süresi kısaltılmalıdır. Duş başlığında kullanılacak akıllı başlık ya da debi sabitleyici ile suyun akışı yüzde 50-60 oranında düşürülerek tasarruf sağlanabilir. Rezervuarlardaki 5 litreye yakın ve içme suyu kalitesindeki su, sifonun çekilmesiyle tek seferde akıp gidiyor. Bu nedenle, sifonlarda daha az su akıtma imkanı sağlayan ikili sisteme geçilebilir. İkili olmayan sistemlerde ise rezervuar içerisine konulacak 1 litrelik su dolu şişe her sifonda en az 1 litre su tasarrufu sağlar. Öte yandan, çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolduğunda çalıştırmak, yeni alınacak beyaz eşyalarda enerji ve su tasarruflu makineleri tercih etmek tasarruf sağlar. Salgınla mücadelede suyun daha çok kişisel sağlık ve temizlik için önemli olduğu unutulmamalı. Bu bağlamda, araç ve halı yıkama gibi alışkanlıklar gereğinden fazla yapılmamalı, ev, balkon, kapı önü ya da bahçe temizliklerinde aşırı su kullanılmamalı, buraları yıkamak yerine silme yoluna gidilmelidir.”  BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.