Uşak Ufuk
30 Temmuz 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TARHANA BABADAN CORONAVİRÜSE KARŞI ÖNERİ
16 Mart 2020 Pazartesi 07:53

TARHANA BABA'DAN CORONAVİRÜSE KARŞI ÖNERİ

Coronavirüs tüm dünyayı sarmaya başladı ve Türkiye’de de ilk vaka görüldü

Coronavirüs tüm dünyayı sarmaya başladı ve Türkiye’de de ilk vaka görüldü. Kurumlar, bu konuda bir dizi önlem aldılar ve virüsle mücadele için temizlik konusunda seferberlik başlattılar. Coronavirüsle mücadele etkili bir diğer konunun da dengeli ve bağışıklığı güçlendirici beslenme olarak gösteriliyor. 

Özellikle soğuk algınlığı ve grip tipi hastalıklarla mücadele etkili besinlerden biri olan tarhananın yeni coronavirüse karşı vücudu koruduğunu belirten Tarhana Baba lapaklı Mustafa Yeldanlı, devletin tarhanadaki besinleri inceleyerek, bunu ilaç haline getirmesini ve hastalıklara çözüm olarak sunmasını istiyor. 

 

KELOĞLAN MASALDA, 

PADİŞAHIN KIZINI TARHANA 

ÇORBASIYLA HAYATA DÖNDÜRDÜ

Tarhananın içeriğinde bulunan biber, soğan, sarımsak, domates, yoğurt ve diğer malzemelerin bağışıklık güçlendirici özelliklerinin bulunduğunu kaydeden Mustafa Yeldanlı, “Keloğlan Padişahın kızını tarhanayla iyileştirdi. Bunu efsane gibi dinliyoruz ve okuyoruz. Fakat her şeyin bir hayalle başladığını ve bunun gerçekleşmesi için biraz da elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşünmüyoruz. Tarhana, bir çok hastalığın şifası ve şu anda dünyayı saran bir coronavirüs var. Coronavirüs diyoruz, fakat 24 saatte tonlarca kola ve benzeri meşrubatları tüketiyoruz. Oysa tarhana, tıp tarafından ele alınmalı ve bunun kapsülleri grip ve benzeri hastalıklara karşı ilaç olarak kullanılmalı. Devletimizin bunu ele alması lazım ve çareyi dışarıda aramak yerine, kendi öz kaynaklarında bulmaları gerekir. Sağlık, Sanayi ve Teknoloji ve diğer ilgili bakanlıklar bu konuda öncü olabilirler. Tarhana, bir çok hastalığın ilacı ve bağışıklık sistemini güçlendirecek yegane yiyecek” dedi. 

Öte yandan Yeldanlı, “Tarhana bizim milli kültürümüz. Geçmişten günümüze tüm aile büyüklerinden bize miras kaldı. Tarhanayı herkes bilir ve kendine özel olarak yapar. Biz bu tarhanayı marka yapalım istedik; nasıl ki İtalya ununu bizden alıyor, "Ben makarnacıyım" diyor, dünyada da Türkiye 'tarhanacıyım' desin, markalar çoğalsın. Biz tarhananın markalaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Bir dönem Uşak’da otel işletirken, gelen misafirlere çay ve kahve yerine tarhana ikram ediyordum. Baktım ki çok hoşlarına gidiyor sonra bunu marka yaptım. Tarhana dünya markası olabilir. Tarhana artık dünya markası olsun istiyorum. Biz Uşak’da komite kurduk; üniversite, belediye başkanı ve valiyle birlikte bu komitenin devam etmesini temenni ediyorum" diye konuştu.   

Tarhana Baba'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rica 

Türkiye’de tarhananın her yere yayılması için her şeyi yapmaya hazır olduğunu ifade eden Tarhana Baba, "Ben tarhanaya ilk başladığımda herkes kafayı kırdı demişti, doğru kafayı kırdım. Türkiye’nin zengin olması için köylünün efendi olması için kafayı kırdım ve buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Lütfen benimle alakadar olun. Tarhanayı dünya markası yapalım. Oscar ödülü alalım" dedi. Uşak tarhanasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi veren Yeldanlı, “Malzeme olarak un, yoğurt, süt, kırmızı ve yeşilbiber, nane, soğan, domates ve tercihe göre haşlanmış yoğurt veya fasulye belli oranlarla hazırlanır. Bir gün öncesinden hamur için maya hazırlanır. Hazırlanan maya un ile yoğrulurken, yukarıda sayılan malzemeler de ilave edilmek suretiyle, karışım hazırlanır. Belli bir kıvama gelen karışım, geniş kap,(Toprak çömlek veya leğen) içine konulur. 15-20 gün bu kapta bekletilir. Bu arada 2 günde bir, hafif ıslatılmış elle karıştırılarak mayalanması sağlanır. Kıvamına gelmiş karışım bir bez üzerine parça parça yayılır. Ovalanacak kadar kuruyan parçalar elle ufalanarak elekten geçirilir. Toz haline gelen tarhana iteği üzerine serilerek gölgede kurumaya bırakılır. Kuruyan tarhana ihtiyaç anında kullanılmak üzere toprak kaplarda, bez torbalarda, cam kavanozlarda saklanır” diye konuştu. 

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.