Uşak Ufuk
28 Ekim 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TARİHİ YOLU AÇIYORLAR
13 Ekim 2020 Salı 08:45

TARİHİ YOLU AÇIYORLAR

TARİHİ YOLU AÇIYORLAR

Uşak’ın Karahallı ilçesinde, kayıp mezhep Montanizmin ortaya çıktığı bölge olan Pepouza Antik Kenti’nin tanıtımı için “Doğa, Tarih Bir Arada Karahallı’da” isimli proje hayata geçiriliyor. 

Karahallı Kaymakamlığı’nin Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) desteği ile hazırladığı ve Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı (TAGDEP) kapsamında, 63 proje arasında, 3’üncü proje olan çalışma için 1 milyon 486 bin 864 TL bedel biçildi. 5,5 kilometre doğa, tarih ve inanç turizmi yürüyüş parkurunun yapılacağı projeyle, bir yürüyüş rotası oluşturulacak ve Clandras Antik Su Kemeleri, Pepouza Antik Kenti ile Antik Maya Manastırı arasında bir bağ kurulacak. Tarihi 3 alan arasındaki yürüyüş yolu, yer ve yön tabelaları, seyir terası, kameryalar ve fotoğraf çekme alanlarıyla zenginleştirilecek. Proje alanındaik atıl su deposu binası da tadilata tabi tutulacak ve üzerine dinlenme için kamerya yapılacak. Sinevizyon odası, deneyimleme atölyesi, sergi salonu, çadır ve karavan kamp alanlarının kurulacağı projenin tanıtımı için de yoğun bir çalışma ortaya konacak. Tur şirketleri tarafından proje alanının tur destinasyonları içine alınması sağlanacak. Çadır kurulacak bölgede, misafirlerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanlar oluşturulacak. 

Projeyle ilgili bilgi veren Karahallı Kaymakamlığı yetkilileri, “Projemizin genel amacı, ilçenin doğa, kültür ve inanç turizminden elde ettiği katma değeri arttırmaktır. Projemizin özel amaçlarını ise; “İlçemizde yer alan Clandıras Köprüsü ve yakın çevresinin sahip olduğu doğa, kültür ve inanç turizmi potansiyelini geliştirecek alt yapıların yapılmasını sağlamak” “TR33 bölgesi turizm destinasyonuna Karahallı ilçesini kazandırmak.” ve “İlçenin doğa, kültür ve inanç turizmi değerlerinin medyada/sosyal medyada yer almasını sağlamak.” olarak belirlenmiştir” ifadelerini kullandı. Pepouza Antik kenti hakkında bilgi veren yetkililer, “Montanizmin ortaya çıktığı merkez, Frigya bölgesinde bulunan "Pepouza" kenti idi. Yazılı kaynaklara göre kent bir Bizans manastırına sahipti. Manastırda, üç katta altmıştan fazla oda, yemekhane, şapel, mutfak, haç şekilli Bizans grafiti, Bizans çanak çömlekleri bulunmuştur. Ayrıca, Ulubey Kanyonunun doğu kısmında bulunan kaynak suyu, Clandras su kemerinin yardımıyla 2,5 km mesafeden, Roma köprüsünün batısında, kanyonun genişlediği alanda bulunan ve büyük bir yerleşim yeri olduğu düşünülen Pepouza kentine getirilirdi.   Pepuza, Anadolu'nun Frigya bölgesinde antik bir şehir. Montanism'in merkezi olarak kabul edilir. Epiphanios, şehrin yaklaşık olarak 377 yılında tektanrıcıların saldırılarıyla yıkıldığını bildirir. Fakat şehrin tamamen ortadan kalkmadığı Hierokles'in buradan bir piskoposluk olarak bahsetmesinden anlaşılır. Radet ve Ramsay, 6. yüzyılda şehrin Iustinianupolis adını aldığını ileri sürerler. Hierokles göre ise şehir Büyük Menderes Nehri'nin sağ kolu olan Antik dönemde Glaukos denilen Küfu Çayı'nın aşağısında yer alıyordu. Ancak bu bilgiler kesin olmadığı gibi şehrin tam yeri hala bilinmemektedir. Heidelberg Üniversitesi'nden Peter Lampe ile Tulsa'dan William Tabbernee, Uşak ili Karahallı ilçesi Karayakuplu köyü yakınlarında bulunan antik yerleşkenin Pepuza olduğunu tanımlamışlardır.” HALİL ASLAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.