Uşak Ufuk
08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEKEŞOĞLU GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI
27 Ocak 2020 Pazartesi 07:25

TEKEŞOĞLU GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

TEKEŞOĞLU GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

Tarihi Tekeşoğlu Konağı Gençlik Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Tekeşoğlu Ailesi tarafından 2011 yılında Uşak İl Özel İdaresine bağışlanan ve 2013 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanan Köme Mahallesindeki Tekeşoğlu Konağı, gençlik merkezi olarak düzenlenerek 5 yıl süreyle Uşak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne tahsis edildi.  Merkezin açılış töreninde konuşan Vali Funda Kocabıyık, 140 yıllık tarihi konağın gençlerin hizmetine verildiğini, konakta kişisel gelişim kursları, güzel sanatlar ve müzik alanlarında çalışmalar yapılacağını söyledi. 

 

Türkiye’de 2023 Eğitim 

ile akademik başarı kadar beceri 

kazanmanın da önemi artmıştır

Gençlik merkezlerin önemine değinen Vali Funda Kocabıyık, "Gençlerimizin beden ve ruh sağlığını korumak, sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek, ilgi duydukları alanlar doğrultusunda eğitimlerine katkı sağlamak ve beceri kazandırmak açısından gençlik merkezleri çok önemli. Türkiye’de 2023 Eğitim Vizyonu ile akademik başarı kadar beceri kazanmanın da önemi artmıştır. Gençlerimizin yaratıcılıklarına, hayal dünyalarına hitap eden sanatsal etkinlikler, hem onların analiz, sentez, eleştirel düşünme, gözlem gibi zihinsel becerilerini geliştirecek hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Gençlik Merkezleri ile amacımız gençlerin toplumsal hayatın tüm alanlarına daha etkin bir şekilde katılım sağlaması, bu merkezlerdeki etkinlikler ile ilgi alanlarını fark etmesi ve gençlerimizin kendilerini keşfetme sürecine katkı sağlamaktır" dedi.  

 

Tekeşoğlu Konağı 140 yıllık bir 

geçmişiyle ilimizin önde gelen 

kültürel miraslarından biridir

Kocabıyık, “Bu gün burada Tekeşoğlu Konağı Gençlik Merkezinin açılışını yapmak için toplanmış bulunmaktayız. Gençlik merkezimizin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Tekeşoğlu Konağı 140 yıllık bir geçmişiyle ilimizin önde gelen kültürel miraslarından biridir. Hacı Abdulkadir TEKEŞ tarafından yaptırılan konak, İstiklal Savaşı esnasında Yunan Birlikleri tarafından hastane olarak kullanılmıştır. Bu süreçte konağın tahrip olan kısımları Milli Mücadelenin kazanılmasıyla birlikte onarılıp tekrar oturulacak hale getirilmiştir.  Hacı Abdulkadir TEKEŞ’in torunları ve torunlarının çocukları konakta ikamet etmeye devam etmiş, sonrasında 2008 yılında Konak İl Özel İdaresi’ne bağışlanmıştır. 2013 yılında restorasyonu tamamlanan konak, bugün itibariye Uşak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne 5 yıl süre ile tahsis edilmiştir. İlimizin ikinci Gençlik Merkezi olarak kullanılacak konağımızda,  gençlik liderleri için çalışma odası,  kütüphane,  sanat sınıfları, yönetici odası, kişisel gelişim kursları için atölye sınıfı, misafir ağırlama odası, Güzel Sanatlar Sınıfı, Has Oda,  bayan ve erkek mescidi gibi bölümler bulunmaktadır. Gençlik Merkezleri gençlerimizin beden ve ruh sağlığını korumak, sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek, ilgi duydukları alanlar doğrultusunda eğitimlerine katkı sağlamak ve beceri kazandırmak açısından önemlidir.  Şunu bilmeliyiz ki Türkiye’de 2023 Eğitim Vizyonu ile akademik başarı kadar beceri kazanmanın da önemi artmıştır. Gençlerimizin yaratıcılıklarına, hayal dünyalarına hitap eden sanatsal etkinlikler, hem onların analiz, sentez, eleştirel düşünme, gözlem gibi zihinsel becerilerini geliştirecek hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayacaktır.  Gençlik Merkezleri ile amacımız gençlerin toplumsal hayatın tüm alanlarına daha etkin bir şekilde katılım sağlaması, bu merkezlerdeki etkinlikler ile ilgi alanlarını fark etmesi ve gençlerimizin kendilerini keşfetme sürecine katkı sağlamaktır. Gençlerimizden Tekeşoğlu Konağı Gençlik Merkezindeki sanat sınıflarına, kişisel gelişim kurslarına ve diğer faaliyetlere katılım sağlamalarını ve kütüphaneden yararlanmalarını bekliyoruz. Devletimizin sizler için sunduğu bu imkânları çok iyi değerlendirmelisiniz. Bu vesile ile Tekeşoğlu Konağı Gençlik Merkezinin kurulmasında emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyor, Merkezimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 

 

Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra

 Milletvekili İsmail Güneş, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı

Konuşmanın ardından protokol üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini kesen Vali Funda Kocabıyık, gençlik merkezinde incelemelerde bulunup, gençlerle sohbet edip yaptıkları faaliyetlerle ilgili bilgi aldı. Açılış törenine Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra Milletvekili İsmail Güneş, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı.

HABER: HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.