Uşak Ufuk
22 Mart 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Termal kentler çalıştayı yapıldı
16 Mayıs 2018 Çarşamba 09:58

Termal kentler çalıştayı yapıldı

Uşak Valiliğince düzenlenen "Termal Turizmde Yeni Destinasyonlar" çalıştayı yapıldı.

Uşak Valiliğince düzenlenen "Termal Turizmde Yeni Destinasyonlar" çalıştayı yapıldı.  Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) konferans salonunda düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan Vali Salim Demir, ilin önemli jeotermal kaynaklara sahip olduğunu söyledi.  Çalıştay da Türkiye'deki termal kaynaklar ve Uşak özelinde sunumlar yapılacağını ifade eden Vali Salim Demir, termal kaynakların özel teşebbüsler tarafından daha verimli kullanımı için her türlü desteği vereceklerini ifade etti. 

 termal kaynakların içerinde Ege Bölgesinde yer alan kaynaklar eşsiz bir yere sahiptir

Dünyanın her yerinde termal kaynakların olduğunu ancak ülkemizin termal kaynaklar açısından dünya üzerinde eşsiz bir yere sahip olduğunu ifade eden Vali Salim Demir, "Ülkemizin her bölgesinde bulunan termal kaynakların içerinde Ege Bölgesinde yer alan kaynaklar eşsiz bir yere sahiptir. 6 tane termal kaynağı olan ilimizde bir tane termal tesis bulunmaktadır. İlimizde yenilerini bulmak istediğimizde, çok daha zengin kaynakların bulunacağına inanıyorum. Ama mevcuttaki kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmak zorundayız. İlimiz Ege Bölgesinin kalbi konumundadır. Bu konumu, mevcut dinamiklerimizi de hayata geçirip, termal kaynak açısından hazır halde bulunan kaynaklarımızı en akılcı şekilde kullanarak turizm sektörüne sunmak istiyoruz" dedi. 

Termal'in başkenti olarak gösterilen komşu ilimiz Afyonkarahisar'da 127 derece su sıcaklığı var

Vali Salim Demir, konuşmasına şöyle devam etti, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği gibi ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek istiyorsak, her sektörde olduğu gibi termal Sağlık Turizminde de yapmak zorundayız.  Termal'in başkenti olarak gösterilen komşu ilimiz Afyonkarahisar'da 127 derece su sıcaklığı var. Bu sıcaklık ilimizde de var mı dır, ben var olduğuna inanıyorum. 127 derece ne anlama geliyor dediğimizde sıcak su ve buhar anlamına geliyor. Buda ürettiği enerjiyle hem elektrik üretimine, hem termal seraların, hem de otellerin faydalanması anlamına geliyor. Yanı başımızdaki bu örneği ilimizde de faaliyete geçirmemiz gerekiyor.  Dünya artık turizmde konsept olarak sağlık turizmine kaymış durumda. İnsanların hem tedavi amaçlı hem de sağlığını koruma amaçlı olarak Termal Sağlık Turizmine olan ihtiyacı gün ve gün artmaktadır. Bu sebeple düzenlediğimiz bu çalıştayın İlimizin termal kaynaklarının kullanımı ve önemini bir kez daha detaylı bir şekilde ortaya çıkartacağına inanıyorum. Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen tüm kurumlarımıza, yurt dışından ve yurt içinde katılarak bizlere destek veren değerli katılımcılarımıza ve tüm personelimize teşekkür ediyorum" 

 

Uşak Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ozan Çıtır, Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak birer sunum yaptı

Konuşmaların ardından çalıştayın birinci oturumu yapıldı. Birinci oturumda Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Fahri Danışmanı Dr. Toros Özbek,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Kültür Turizm Uzmanı Gürdal Bozkurt, Uşak Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ozan Çıtır, Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak birer sunum yaptı. Oturumun ardından katılımcılara sertifikaları Vali Salim Demir, tarafından verildi. İki gün sürecek çalıştay Uşak'taki jeotermal bölgelerin gezilmesinin ardından son buldu. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ