Uşak Ufuk
08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TRABZONDA FUAT SEZGİNİ ANLATTI
11 Aralık 2019 Çarşamba 08:00

TRABZON'DA FUAT SEZGİN'İ ANLATTI

TRABZON'DA FUAT SEZGİN'İ ANLATTI

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri kapsamında, Trabzon Üniversitesi’nde ‘‘Türk-İslâm Bilim Geleneği ve Prof. Dr. Fuat Sezgin” konulu panel düzenlendi. Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programın moderatörlüğünü Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu üstlenirken, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç ve Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Hıdır panelist olarak katıldı.Davetliler, akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Panel, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatını anlatan video gösteriminin ardından, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşıkkutlu’nun açılış konuşması ile devam etti.

 

Uşak Üniversitesi Rektörü 

Prof. Dr. savaş, Prof. Dr. Fuat 

Sezgin'i gençlik döneminde tanımış 

olmayı çok istediğini belirtti

Panelde, Prof. Dr. Savaş “Türk-İslâm Bilim Geleneği’’, Prof. Dr. Açıkgenç ‘‘Türk-İslâm Bilim Geleneğinin Batı Bilimine Etkisi” ve Prof. Dr. Hıdır ‘‘Fuat Sezgin’in Türk-İslâm Bilim Geleneğine Katkısı” başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Savaş, İslam dünyasının ünlü matematikçilerinin çalışmalarını örneklerle anlatarak,  Prof. Dr. Fuat Sezgin ile bazı anılarını paylaştı.

 

ondan daha fazla şeyler 

öğrenmeye çalışırdım. O bir 

dehaydı, okyanustu esasında

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Prof. Dr. Fuat Sezgin'i gençlik döneminde tanımış olmayı çok istediğini belirterek, "Keşke Fuat hocayı sizlerin yaşında, doktora, yüksek lisans yaptığım zamanda tanımış olsaydım. Bir Yunus misali onun kapısında durur, günlerce ayrılmaz, ondan daha fazla şeyler öğrenmeye çalışırdım. O bir dehaydı, okyanustu esasında." dedi.  Rektör Savaş, konuşmasında matematiğin insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirterek matematiğin tarihini anlattı. Matematiği geliştiren önemli bilimcilerin yüzyıllar geçmesine rağmen hala unutulmadığına değinen Prof. Dr. Ekrem Savaş, öğrencilere Harezmi ve Ömer Hayyam hakkında bilgi verdi. Harezmi’nin El-cebir ve’l- Mukabele kitabından örnekler veren Prof. Dr. Savaş, ikinci derece denklemlerin çözümünü Harezmi’nin bulduğunu, Ömer Hayyam’ın ise rubailerden çok matematiğe katkısı olduğunun altını çizerek Hayyam’ın ilk kez üçüncü derece denklemlerin kökünü bulduğunu, Pascal Üçgeni’nin ve Binom formülünün Hayyam’a ait olduğunu söyledi. İslam bilim adamlarının üretmiş olduğu bilimsel sonuçların Batıya ulaşmasıyla bugünkü Avrupa biliminin doğduğunu belirten Prof. Dr. Savaş “Batı biliminin bugün ki duruma gelmesinde İslam bilim insanlarının büyük katkısı vardır.”dedi.Müslüman alimlerin bilime sunduğu katkıların anlatılmasında Prof. Dr. Fuat Sezgin’in büyük emeği olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yaşar, “Fuat hoca ömrünü bilime adamış bir bilim adamıdır” dedi. İslam Bilim tarihi hakkında bilgiler veren Yaşar, günümüzde kullanılan bilimin temelinde İslam İlim insanlarının katkıları olduğunu örnekler vererek aktardı.Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında yıl içinde çeşitli etkinlikler yaptıklarını aktararak, etkinliklere katkı veren Uşak Üniversitesi öğretim üyelerine teşekkür etti. Rektör Savaş, “30 Haziran 2018 tarihinde İslam Bilim Tarihine adanmış bir hayat yaşayan bilim insanı Prof. Dr. Fuat Sezgin’i kaybettik. Türk bilim camiasına örnek teşkil etmesi açısından son derece önemli bir bilim insanıydı. Allah (C.C) makamını cennet eylesin” dedi. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatından kesitler aktaran Rektör Savaş, Sezgin’in Türk bilim adamları ve bilim adamı olmak isteyen Türk gençleri için rol model olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in eserlerinden örnekler veren Prof. Dr. Savaş, Sezgin’in, Müslüman Türk bilim adamı olarak yıllarca Müslümanların Batı bilimine katkılarını anlattığını sözlerine ekledi.  Rektör Savaş öğrencilere tavsiyelerde de bulunarak, hedef belirlemelerini ve bu hedefe ulaşmak için çok çalışmaları gerektiğini ifade etti.Program, hediye takdim töreninin ardından sona erdi.

HABER: HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.