Uşak Ufuk
19 Ağustos 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜBİTAK BİDEP  Programları Eğitimi
28 Kasım 2018 Çarşamba 09:56

TÜBİTAK BİDEP Programları Eğitimi

Uşak Üniversitesi tarafından, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanları Destek Programları Başkanlığı (BİDEP) programları tanıtım programı 23 Kasım tarihinde, TÜBİTAK BİDEP Daire Başkan Yardımcısı Nursel Üstünsoy’un katılım

Uşak Üniversitesi tarafından, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanları Destek Programları Başkanlığı (BİDEP) programları tanıtım programı 23 Kasım tarihinde, TÜBİTAK BİDEP Daire Başkan Yardımcısı Nursel Üstünsoy’un katılımıyla gerçekleştirildi. 

Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen programda konuşan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, TÜBİTAK’ın akademisyenler ve öğrenciler için çok ciddi destek ve bursları olduğuna dikkat çekerek, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermek üzere üniversitemize gelen Nursel Üstonsoy’a teşekkür etti. 

 tersine beyin göçünü teşvik etmek, bilimsel etkinlikleri ve çalışmaları yaygınlaştırmaktır

BİDEP burs ve destekleri hakkında ayrıntılı bilgi aktaran Üstünsoy, “BİDEP olarak amaçlarımız, ilköğretim çağından başlayarak tüm eğitim, araştırma ve bilimsel faaliyetleri desteklemek. Başarılı ilk ve ortaöğretim öğrencilerini genç yaşlarda tespit ve teşvik etmek, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim bursları, doktora sırası araştırma bursları, üniversite düzeyi proje yarışmaları ile ülkenin ihtiyaç duyduğu araştırmacıların yetiştirilmesine katkı sağlamak. Türk ve yabancı uyruklu bilim insanlarına yönelik doktora sonrası yurt içi ve yurt dışı araştırma bursları, yurda dönüş bursu, konuk bilim insanı desteği gibi desteklerle ulusal ve uluslararası araştırmacı hareketliliği, tersine beyin göçünü teşvik etmek, bilimsel etkinlikleri ve çalışmaları yaygınlaştırmaktır.” dedi. Eğitim programı, Nursel Üstünsoy’un soruları cevaplamasının ardından sona erdi.  Nursel Üstün, TÜBİTAK hakkında da, “Toplumumuzun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olma vizyonunu benimseyen TÜBİTAK, akademik ve endüstriyel araştırma geliştirme çalışmalarını ve yenilikleri desteklemek, ulusal öncelikler doğrultusunda Araştırma-Teknoloji-Geliştirme çalışması yürüten Ar-Ge enstitülerini işletme işlevlerinin yanı sıra, ülkemizin Bilim ve Teknoloji politikalarını belirlemekte ve toplumun her kesiminde bu farkındalığı artırmak üzere kitaplar ve dergiler yayınlamaktadır. Bilim insanlarının yurt içi ve yurt dışı akademik faaliyetleri burs ve ödüller ile desteklenmekte, özendirilmekte, üniversitelerimizin, kamu kurumlarımızın ve sanayimizin projeleri fonlanarak, ülkemizin rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir” diye konuştu.  

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ