Uşak Ufuk
17 Ocak 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TURAN AKÇAYLI ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARINA DESTEK
22 Ekim 2019 Salı 08:00

TURAN AKÇAYLI ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI'NA DESTEK

TURAN AKÇAYLI ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI'NA DESTEK

Uşak Turan Akçay İlköğretim Okulu öğrencileri, TSK’nın başlattığı ve 120 saatlik bekleme sürecine giren Barış Pınarı Harekatı’nda görev yapan askerlere destek için, Cumhuriyetin kuruluşunun simgesi haline gelen, ‘Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık’ fotoğrafını, Uşak Kent Tarihi Müzesi’nde, o dönemin kıyafetlerini giyerek çektirdiler.  

Uşak Kent Tarihi Müzesi’ndeki etkinliğin organize edilmesine destek veren arkeolog Cengiz Doğan, miniklerin gösterdiği hassasiyetin önemli olduğunu belirterek, “Miniklerimiz, tarihimizi sembolize eden ve Kazım Özler tarafından çekilen ‘Cumhuriyeti Biz Böyle  Kazandık’ temalı fotoğrafımızı günümüze uyarladılar ve bunun için birer video görüntüsü aldık. Şu anda ülkemiz adına önemli bir operasyon yapılıyor ve bizler buna destek veriyoruz ve bu tip etkinliklerle destek verenlere de yardımcı oluyoruz” dedi.

 

Fotoğrafın öyküsü

"Cumhuriyeti biz böyle kazandık" pankartını taşıyan köylülerin fotoğrafı, Uşak'ın ilk fotoğrafçısı olan Hüsnü Kazım Özler tarafından çekilir. Fotoğrafta smokinli olarak görünen kişi dönemin Uşak Belediye Başkanı Orhan Kamil Kabalak'tır. Ancak fotoğraf daha sonraki yıllarda Genelkurmay Başkanlığı arşivlerine "Polatlı 1929" olarak kaydedilir. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Onursal Başkanı, emekli hakim Tuğgeneral Zeki Güngör, gittiği orduevi ve askeri tesislerde fotoğrafın kopyalarında "Polatlı 1929" yazısını görür. Zeki Güngör, fotoğraftaki Belediye Başkanı'nın öz dayısı ve eşi Yıldız Güngör'ün babası Kamil Kabalak olduğunu fark eder. Bu yanlışlığın düzelmesi için 2007 yılında Genelkurmay Başkanlığı aleyhine dava açar. Mahkeme kararı ile fotoğraf kaydı "Uşak 1933" olarak değiştirilir.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.