Uşak Ufuk
18 Mayıs 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turgay Tanülküden çocuklara destek
10 Eylül 2019 Salı 08:31

Turgay Tanülkü'den çocuklara destek

Kimsesizlerin babası olarak anılan ünlü Tiyatro-Sinema oyuncusu Turgay Tanülkü Uşak'a gelerek kimsesiz çocuklara kırtasiye malzemeleri hediye etti.
Kimsesizlerin babası olarak anılan ünlü Tiyatro-Sinema oyuncusu Turgay Tanülkü Uşak'a gelerek kimsesiz çocuklara kırtasiye malzemeleri hediye etti. Turgay Tanülkü, dizi çalışmaları ve Uşak hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Diyanet Vakfının "Dünyayı iyilik değiştirecek" sloganıyla düzenlediği 5.Uluslararası İyilik Ödülleri'de aldığı ödül hakkında da açıklamalarda bulunan Turgay Tanülkü "İyilik göreceli birşeydir. Ödül almak için iyilik yapmanın bir anlamı yok tabi, çünkü kabahatte, sevapta gizli olmasından yanayız. Ama maalesef ortaya çıkıldı ödül verildi. Bu ödülü ben ülkemin insanlarına armağan ediyorum. Çünkü bu ülkede olmaktan gurur duyuyorum. Herkesin birbirine ihtiyacı vardır. Merhaba demeyi unuttuk, bir birimize merhaba dersek, dünya barışını elde ederiz." dedi.Uşak hakkında değerlendirmelerde bulunan Tanülkü, "Tabi Uşak beni var, etti. İnsanımı seviyorum, çünkü ben bu sokaklarda büyüdüm. 7, 8 yaşında simit satmayla başladım bu sokaklarda, sonra gazete sattım. Uşaklıların bende hakkı çoktur, duruşumuzu onlara borçluyuz. Bu şehir bana abilik, babalık yaptı, bunu hiç bir zaman unutmayacağım." dedi.
TURGAY TANÜLKÜ KİMDİR?
Turgay Tanülkü, 18 Temmuz 1953 tarihinde Uşak'da doğmuştur. Tiyatro ile İlkokul sıralarında Halkevlerindeki çalışmalar sırasında tanıştı.70li yıllarda Sinop ve Ulucanlar cezaevlerinde toplam 7 yıl hapis yattı.Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümünden 1976 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oyuncuolarak görev yapmaya başladı.1970-1971yılları arasında Leningrad'da Leningrad Tiyatro Akademisinde Psikodrama kurslarına katıldı ve Psikojimnastik eğitimi aldı. 1983 yılından beri Tiyatro ve Psikodrama dersleri vermektedir. Turgay Tanülkü, körler okulu, Çocuk islahevleri ve Türkiye'de 11 tane Merkezi cezaevinde Tiyatro grupları kurmuştur. Bazı dönemler Dokuz Eylül, Bilkent, Kültür Üniversitelerinde, Konya, Kastamonu, Tokat, Isparta'da Tiyatro oluşumlarında çalıştı. Manisa'da Tiyatro çalışmalarına devam etti.1987-1989 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk bölümünde Rol ve Sahne derslerinde öğretmenlik yaptı. Halen Devlet Tiyatroları sanatçısı olan Turgay Tanülkü, sinema filmlerinde ve dizi filmlerde rol aldı ve seslendirme çalışmaları yapmıştır. B. ÖZYAYLA
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.