Uşak Ufuk
22 Ağustos 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRK POLİS TEŞKİLATI İÇİN UŞAKTA KUTLAMALAR YAPILDI
15 Nisan 2019 Pazartesi 07:40

TÜRK POLİS TEŞKİLATI İÇİN UŞAK'TA KUTLAMALAR YAPILDI

Türk Polis Teşkilatı’nın 174’üncü kuruluş yıldönümü Uşak’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türk Polis Teşkilatı’nın 174’üncü kuruluş yıldönümü Uşak’ta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Dün sabah saatlerinde 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konmasıyla başlanan kutlama programına, Uşak İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder ve polis ekipleri katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder ve polis ekipleri, Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ı makamında ziyaret ettiler. 

Etkinliklerin hafta boyunca devam edeceği ve bu sürede vatandaşa yapılan faaliyetler ve toplumsal güvenlik hakkında çeşitli bilgilerin verileceği ifade edildi.   Türk polis teşkilatının kuruluş yıldönümü için Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Milletvekili İsmail Güneş, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Selim Kandemir, Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Atalay Savaş, Uşak Deri Karma OSB Başkanı İbrahim Karahallı ve AK Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul birer mesaj yayınladılar. Mesajlarda şu ifadelere dikkat çekildi: 

 

MEHMET ALTAY: POLİSİMİZ

TOPLUMUMUZUN İÇİN ÖNEMLİ

Uşak Milletvekili Mehmet Altay, “10 Nisan 1845 tarihinde kurulan ve kurulduğu günden bu yana gece gündüz fedakârca görev yapan tüm polis teşkilatımızın yıl dönümünü bir kez daha kutluyorum. Türk Polis Teşkilatımız ülkemizin bölünmez bütünlüğüne sonsuza dek sahip çıkacak ve üstlendiği tüm görevleri yasalar çerçevesinde yerine getirmeyi her zaman sürdürecektir. Başta Kayserimizin huzur şehri olması amacı ile büyük bir gayret ve fedakârlık göstererek görevini yerine getirmeye çalışan Uşak İl Emniyet Müdürlüğü çalışanları olmak üzere, Tüm Polis Teşkilatımızın 174. Yıl dönümünü kutluyor, vatanımızın birliği ve dirliğini sağlama sırasında hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize Allah´tan rahmet, Gazilerimize ise şükranlarımı sunuyor, hâlihazırda görevi başında bulunan teşkilat mensuplarımıza da sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.”

 

UŞAK MİLLETVEKİLİ İSMAİL GÜNEŞ: POLİS HUZURUN KAYNAĞIDIR

Uşak Milletvekili İsmail Güneş de, “Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan Polis Teşkilatımızın kuruluşunun 174. yıldönümünü büyük bir gururla kutluyoruz. 174 yıllık geçmişe sahip olan Emniyet Teşkilatımız özverili çalışmaları ile görevini başarıyla yerine getiren kurumlarımızdan birisidir. Bu başarılı çalışmalarında geçmişten gelen tecrübelerinin, bilgi birikiminin büyük payı vardır. Türk Polis teşkilatımız asayişi, güvenliği ve huzuru sağlamak için çok önemli bir toplumsal işlevi özveri ile yerine getirmektedir. Halktan aldığı güç ve destekle görevini başarıyla yapmaktadır. Polis teşkilatımız ülkemizin bölünmez bütünlüğünün korunmasında, kamu düzeninin sağlanmasında, hukukun egemen kılınarak güvenli bir ortamın yaratılmasında yaptığı başarılı çalışmalarıyla halkımızın her zaman sevgi ve takdirini kazanmıştır. Bu vesile ile görevlerinin başında bulunan polislerimizin gününü kutluyor, ülkenin huzur ve güven ortamını korumak amacıyla hayatlarını kaybeden şehit polislerimize Allah'tan Rahmet diliyorum." dedi. 

 

UTSO BAŞKANI SELİM KANDEMİR: 

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Selim Kandemir, “Ülkemizin huzuru, vatandaşların rahatı için gece gündüz demeden fedakârlıkla çalışan tüm polislerimizin nezdinde Türk Polis Teşkilatı’nın 174’üncü kuruluş yıldönümünü kutlar; bu uğurda şehit olan polislerimize Allah’tan rahmet dileriz” diye konuştu. 

 

AK PARTİ UŞAK İL BAŞKANI FAHRETTİN TUĞRUL: ŞEHİT POLİSLERİMİZİ SAYGI İLE ANIYORUM

AK Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul, ““Polis teşkilatımız ülkemizin iç güvenliğimizi sağlayan önemli bir kolluk kuvvetidir. Kuruluşundan bu yana eğitimli ve görevine sadakatle bağlı personeli ile ülkemizin en başarılı kurumlarından biri haline gelmiştir. Başta 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasında emniyet teşkilatının rolü büyüktür. Emniyet teşkilatı o gece başta Özel Harekât Daire Başkanlığında, Ankara Emniyet Müdürlüğünde olmak üzere daha birçok yerde şehitler ve gaziler vermiş, buna rağmen kahramanca direniş göstermiş ve alçaklara boyun eğmemişlerdir. Bununla birlikte İzmir’de PKK terör örgütünün saldırısını püskürtmek ve olası bir katliamı önlemek için vatanı ve milleti uğruna canını veren şehit polis memuru Fethi Sekin de polis teşkilatımızın hafızasına kazınan unutulmaz isimlerindendir. Emniyet Teşkilatımız yapmış olduğu çalışmalarla Dünya Polis Teşkilatları arasında, göz dolduran bir kurum haline gelmiştir. Bizleri gururlandıran Emniyet Teşkilatımızın ‘Polis Haftası’nı kutluyorum. Ülkemizde huzur ve güven ortamının sağlanması adına ve terörle mücadele uğruna görevi başında şehit düşen bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimiz ve görevleri başında olan tüm polislerimize aileleriyle birlikte huzurlu, sağlıklı ve başarılı bir hayat diliyorum” dedi.

 

 

MODERN POLİS TEŞKİLATININ KISA TARİHİ

Yeniçeri Ocağının kaldırılmasından sonra gerek Osmanlı başkentinde ve gerekse illerde iç güvenlik hizmetlerinin eskisiyle kıyaslanmayacak ölçüde gelişmesine rağmen güvenlik hizmetlerinin birçok makam ve kişilere bağlı olarak yürütülmesi uygulaması sürmüştür. Örgütlenme açısından ve uygulamadaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla 10 Nisan 1845'de (12 REBİ - ÜL EVVEL 1261) İstanbul'da 'POLİS' adıyla bir teşkilat kuruldu. Yeni kurulan polis teşkilatının görevleri yine aynı tarihte yayınlanan Polis Nizamnamesinde belirtildi ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazıyla duyuruldu. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ