Uşak Ufuk
06 Ağustos 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ücretli öğretmenler mağdur edilmesin
07 Nisan 2020 Salı 07:34

Ücretli öğretmenler mağdur edilmesin

Ücretli öğretmenler mağdur edilmesin

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, eğitime verilen zorunlu arada ücretli öğretmenlerin mağdur edilmemesi gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, “Tüm dünyayı etkisi altına alan ve salgına dönüşen (COVİD-19) Korona virüsü nedeniyle birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bazı idari tedbirler alınmıştır. Bu tedbirleri anlıyor ve insan hayatını önceleyen her adım gibi destekliyoruz. Ne var ki, Korona`ya karşı alınan tedbirlerle oluşan yeni durum, bizim Korona`dan çok daha önce dikkat çektiğimiz ancak dikkate alınmadığımız konuları daha vahim hale getirmiştir” dedi. 

 

Bu ayrımı, bu kölelik düzenini 

kaldırın" demiş olmamıza karşın, 

bu kategorize ederek sömürme 

tezgahına dokunulmamıştır.

“Bunlardan en önemlilerinden biri de ücretli öğretmenlerin durumudur” diyen Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, şöyle devam etti: “Sendika olarak; Ders Ücreti karşılığı öğretmen (ücretli öğretmen)  çalıştırılmasının doğru olmadığı, tüm öğretmenlerin kadrolu olması gerektiği hususu her platformda dile getirdiğimiz bir konudur. Milli Eğitim Bakanlığı`na yıllardır ve defaten "Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz; öğretmen öğretmendir. Bu ayrımı, bu kölelik düzenini kaldırın" demiş olmamıza karşın, bu kategorize ederek sömürme tezgahına dokunulmamıştır. On binlerce ücretli öğretmen asgari ücretin neredeyse yarısına, sosyal ve sendikal güvenceleri olmaksızın çalıştırılmaktadırlar. Vizyon2023 açıklamalarında ücretli öğretmenlerin ücretlerinin %100 arttırılacağı vaad edildiği halde bu da gerçekleşmemiştir.”

 

 sağlık hizmetleri noktasında 

sorun yaşamamalarını talep 

ediyoruz" notunu düşerek, 

yapılması gerekenleri sıraladık

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, şöyle konuştu: “Bugünlerde okulların zorunlu olarak tatil edilmesi nedeniyle bu öğretmenlerimize ücret ödenmeyecektir. Yani normal şartlarda dahi emeği sömürülen ücretli öğretmenlerimiz, Korona günlerinde, zaten epey ağırlaştırılmış ekonomik tabloda yoksullukla cebelleşecektir. Bu durum, gelecek nesillerin mimarı olan öğretmenlere reva görülmemelidir. Eğitim-İş olarak bu konuda yaşatılan mağduriyeti Milli Eğitim Bakanlığı`na 17.03.2020 tarihli resmi bir dilekçeyle bildirmiş bulunmaktayız. Söz konusu dilekçede, "Geçim kaynakları sadece aldıkları düşük ücret olan bu öğretmenlerimizin mağdur edilmemesini, kadrolu öğretmenlere verilen idari izin süresince ücretli öğretmenlerimizin de idari izinli sayılarak ücretlerinin ödenmesini, SGK primleri ve sağlık hizmetleri noktasında sorun yaşamamalarını talep ediyoruz" notunu düşerek, yapılması gerekenleri sıraladık. Bakanlığın bu konuda atacağı adımların takipçisi olacağımızı da ilan ediyoruz. Ülke olarak zor zamanlardan geçmekteyiz. Korona belası, sirayet ettiği tüm ülkelerde olduğu gibi ne yazık ki burada da acı tablolara, mağduriyetlere yol açmaktadır. Eğitim-İş olarak altını çizdiğimiz nokta, bu mağduriyetleri en aza indirmekle yükümlü olan yöneticilerin daha duyarlı olması gerektiğidir. Öğretmen, bir toplumun geleceğidir. Korona, bulaştığı insanları belki; umarsızlık ise geleceği kesinkes öldürür.”

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.