Uşak Ufuk
14 Ağustos 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ulu Caminin önündeki asfaltın benzerleri var
17 Mayıs 2021 Pazartesi 08:00

Ulu Cami'nin önündeki asfaltın benzerleri var

Ulu Cami'nin önündeki asfaltın benzerleri var

Son günlerde, Uşak Belediye’sinin Uşak Kent Merkezinin tarihi doku açısından en zengin olan çarşı bölgesinde ki asfalt çalışması “Uşak Mimarlar Odası “tarafından sosyal medya ortamında yapılan itirazla gündeme taşındı.

Uşak Belediye 4 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı bir ilanla; “05.05.2021 Çarşamba gününden itibaren; Cumhuriyet Caddesi (Ulu Camii önü), Güneş Sokak (Müftülük önü), Mimar Sinan Caddesi, Ali Galip Kaya Sokak (Defterdarlık arkası) ve Bir Eylül Caddesi yapılacak olan yol ve asfalt çalışmaları nedeniyle trafiğe kapatılacaktır. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına alternatif yolları kullanması önemle rica olunur” diye duyurdu.

Uşak Mimarlar Odası Başkanı Çağlar Samancı ise 5 Mayıs 2021 tarihinde Facebook üzerinden yapılan uygulamaya itirazını; “Ulu Cami, Burma Cami, Karaali Cami Cumhuriyet Meydanı, Bedesten, Paşa Hanı (Dülgeroğlu Oteli), Hacı Gedik Hanı, tarihi çınarlar ve pek çok tarihi eserin bulunduğu caddelerde taş parkeler sökülüp asfalt dökülmesi Uşak a yakışmayacak bir uygulamadır. Çok geç olmadan destekleriniz için paylaşalım.” diyerek ifade etti. Ve kamuoyunu bu konuda bu konuda tepki vermeye çağırdı.

Uşak Belediye’sinin mezkûr alanı 7 Mayıs 2021 tarihinde asfaltlaması sonucu Uşak Mimarlar Odası Başkanı Çağlar Samancı; “600 yıllık cami ve 100 yılı aşkın yaşı bulunan tarihi eserlerin önü bugün amiyane tabirle düzgünce asfaltlandı. Günlerdir yaptığımız çağrılar, başvurular kampanyalar cevapsız bırakılarak tonlarca kara asfalt döküldü. Öncelikle yürütülen kamuoyu oluşturma çalışmalarında sesimiz olan mimar meslektaşlarımız, Uşak'ın değerli halkı ve medya mensuplarına teşekkür eder yeterli kamuoyu oluşturamayıp böyle ilkel ve kent dokusuyla uyumsuz bir çalışmaya engel olamadığım için Mimarlar odası başkanı olarak Uşak halkından özür dilerim. Gün gelir tarih gerektiği değeri görür.” diyerek ifade etti.

Selçuklu Döneminden beri Uşak Şehrinin merkezi olan Uşak Çarşı alanında birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Mezkûr mahal Uşak Kentsel Sit Alanı içinde yer almaktadır. Ve asfalt uygulamasının etkileyeceği Uşak Kentsel Sit Alanı içinde ki tarihi yapılar şöyle sıralanabilir;

•Ulu Cami (Köme mahallesi, H.822/M.1419)

•Burma Cami (Köme mahallesi, H.980/M.1572)

•Paşa Hanı (Özdemir Mahallesi, H.1314/M.1898)

•Yer Altı Hamamı/Hamam-ı Atik (Özdemir Mahallesi, tarihi bilinmiyor)

•Hacı Gedik Hanı (Köme mahallesi, R.1309/M.1893)

Uşak Kentsel Sit Alanı; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından 20.06.1984 tarih ve 295 sayılı kararı ile tescil edilmiştir. 1983 yılında çıkarılan “2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu” ile sit ilan edilen alanlarda yürürlükteki imar planlarının geçersiz kaldığı ve bu alanlarda Koruma Amaçlı İmar Planlarının bir yıl içinde yapılmasının öngörüldüğü bilinmektedir. 

1984 yılında çıkarılan "Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıklarının Tespit ve Tescili" hakkındaki yönetmelikte ise “kentsel sit; mimari, mahalli, tarihsel, estetik ve sanat özelliği bulunan ve bir arada bulunmaları sebebiyle teker teker taşıdıkları kıymetten daha fazla kıymeti olan, kültürel ve tabii çevre elemanlarının (yapılar, bahçeler, bitki örtüleri, yerleşim dokuları, duvarlar) birlikte bulundukları alanlar” olarak ifade edilmiştir.

Bu düzenlemeler üzerine Uşak Belediyesi tarafından yapılan Koruma Amaçlı İmar Planı son halini 2007 yılında 1/1000 ölçekli Uşak Koruma Amaçlı İmar Planı ile almıştır.

Bu tartışmaya benzer bir itiraz 2021 yılının başlarında İzmir Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi tarafından İzmir'in Konak ilçesinde bulunan ve 2.Derece Doğal SİT Alanı olan ‘Varyant Yolu’ bölgesinin 400 metrelik bölümündeki 65 yıllık Arnavut kaldırımı taşları sökülerek yerine asfalt dökülmesi üzerine İzmir 1 No’lu Koruma Kurulu hakkında suç duyurusuyla gündeme gelmişti. Çünkü İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu mevcut yasa ve yönetmelikler uyarınca asfalt uygulamasına cevaz vermişti.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 29.06.2018 tarih ve 549459 sayılı yazısı doğrultusunda yeniden düzenlenen Tralleis Antik Kenti I. , II. ve III. Derece Arkeolojik Sit ve Kentsel Sit Koruma Amaçlı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında Kentsel Sit Alanına İlişkin Hükümler başlıklı 5. Bölümde Yollar hakkında hükümlerden 5.7.1 maddesinde “... asfalt kullanılamaz” ifadesi çıkarılarak; bulvar ve caddelerdeki trafik yoğunluğu göz önünde bulundurulup can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla “HÜKÜMET BULVARI, DOĞU VE BATI GAZİ CADDELERİNDE ASFALT KULLANILABİLİR.” ifadesi eklenmiştir.

Kentsel Sit Alanlarında asfalt uygulaması hakkında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurullarınca verilen kararlara bakacak olursak yasal bir engel bulunmamaktadır.

Uşak Kentsel Sit Alanının asfalt uygulanan yol kısmı 300-400 metre gibi çok kısa bir alandır. Bu alanda yer altı suları yüzeye çok yakındır. Ulu Cami ve Burma Cami restorasyonunda görülmüştür ki rutubet yapı statiğini tehlikeye sokan bir boyuta ulaşmıştır. Bu rutubet aynı hat üzerinde ki belediye iş hanı incelendiğinde de görülecektir. Zira söz konusu alanda restore edilmeyi bekleyen yer altı hamamı mevcuttur. Yağışlarla oluşan suyun parke taş veya kilit taşı uygulamasıyla zeminde oluşturacağı rutubet bu tarihi yapıların hayatiyetini tehlikeye atacak durumdadır. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.