Uşak Ufuk
19 Ağustos 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Ak Kadınlar, Diyabet Günü etkinliği gerçekleştirdi
19 Kasım 2018 Pazartesi 09:27

Uşak Ak Kadınlar, Diyabet Günü etkinliği gerçekleştirdi

Diyabetin önemi için yapılan etkinliğe il Kadın Kolları Başkanı İlknur Ertuğrul, il sosyal işler başkanı Zeynep Ceylaner, Sağlıklı Hayat Merkezi Doktorlarından Yasemin Köprü ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Diyabetin önemi için yapılan etkinliğe il Kadın Kolları Başkanı İlknur Ertuğrul, il sosyal işler başkanı Zeynep Ceylaner, Sağlıklı Hayat Merkezi Doktorlarından Yasemin Köprü ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Etkinliğe katılan doktor Yasemin Köprü, diyabet hakkında bilgiler verdi.Yönetim kurulu üyelerinin kan ölçümü de  yapıldı. Etkinlikte konuşan il Kadın Kolları Başkanı İlknur Ertuğrul;"Diyabet, zamanın da ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabilmektedir.Özellikle hipertansiyon,obezite,aile öyküsünün varlığı Tip 2 diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Uluslar arası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre,dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır;bu demektir ki her 11 kişiden 1’i diyabet hastasıdır.2 diyabetli yetişkinden 1’ine (0/046,5) ise teşhis konulmamıştır,yani kişi diyabetli olduğunu bilmemektedir.

Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta,başta kalp krizi,böbrek yetmezliği,göz sorunları,ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir.Bu kadar ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığının korunması için tüm dünyada diyabet  farkındalığını artırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır."dedi.

HABER: ÇİĞDEM ARASLI

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ