Uşak Ufuk
16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK BAROSUNDA HÜZÜNLÜ HAKİM
09 Nisan 2019 Salı 07:55

UŞAK BAROSU'NDA HÜZÜNLÜ HAKİM

Uşak BARO Başkan Vekili Emin Coşkun, Avukatlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, acı kayıpları merhum Baro Başkanı Kazım Kargı’yı saygı ile andıklarını ve ölümünün üzüntüsünü halen yaşadıklarını söyledi.

Uşak BARO Başkan Vekili Emin Coşkun, Avukatlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, acı kayıpları merhum Baro Başkanı Kazım Kargı’yı saygı ile andıklarını ve ölümünün üzüntüsünü halen yaşadıklarını söyledi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Emin Coşkun, “Avukatlar günü dolayısıyla düzenlemiş olduğumuz bu törene hoş geldiniz. Bu sene Avukatlar gününe çok büyük bir üzüntüyle giriyoruz. Değerli Başkanımız Sayın Av. Kazım KARGI’nın hepimizi üzüntüye boğan ani ölümü bizi derinden sarsmıştır. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Baromuza başsağlığı ve sabırlar diliyorum.  Avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir. Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en temel değer adalet ise, adaletin temel unsuru da avukat ve avukatlık mesleğidir. Mesleğimiz kutsal ve onurlu bir meslektir. Ancak son yıllarda mesleğimiz gerçekten zor bir hal almaktadır. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan bir tanesi ülkemizde her gün yenisi eklenen hukuk fakülteleri nedeni ile birçok avukatın mesleğe katılmasıdır. Bu konuda her hangi bir önlem alınamamıştır. Bu durum özellikle üniversiteden mezun olup, iş hayatına atılan genç avukatların geçimini temin etme noktasında zorluklar yaşatmaktadır. Biz birçok avukatın maalesef ekonomik zorluk yaşadığını üzülerek görmekteyiz. Temennimiz bir an önce bu konuda ortak aklın devreye girerek bu soruna bir çözüm bulunması yönündedir” dedi. 

“Avukatlar % 18 vergi ödemekte, hiçbir avukat vergi ödemekten kaçmamakta ancak bu konuda oldukça zorlanmaktadırlar. Bizce bu vergi dilimi düşürülmelidir” diyen Emin Coşkun, şöyle devam etti: “Avukatların bir diğer sorunu düşük CMK ücretleridir. Bu ücretlerin artırılması gerekmektedir. Arabuluculuk mesleği avukatlar dışında başkaca meslek grupları tarafından icra edilmemelidir. Genç Avukat arkadaşlarımız büro açamamakta ve çalışacak büro da bulamamaktadır. Bulsalar bile çok cüzi rakamlara mesleğini devam ettirmektedirler. Bizce birçok devlet kurumunda avukata ihtiyaç vardır ve buralarda avukatlık mesleği kadrosu açılmalıdır. Bu soruna bir nebze olsun çözüm getirilebilir. Adli Müzaheret ücretleri düşüktür bunun artırılması gerekmektedir. İdari Mahkemelerde hukuk fakültesi mezunları dışında hakim olmamalıdır. Avukatlar emekli olduğunda çok düşük emekli maaşı almakta, bu ise bir haksızlıktır. Bu nedenle avukatların emekli olması durumunda alacakları emekli maaşı artırılmalıdır. İddia ve Savunma arasında silahların eşitliği ilkesine uygun düzenlemeler yapılmalıdır. Yargının kurucu unsuru olan Savunmanın, Yargının içinde görmekte olduğu üvey evlat muamelesinden kurtulup hak ettiği çağdaş devletler düzeyindeki yerine kavuşmalıdır. Bilinmektedir ki Adil Yargılama hakkının en temel güvencesi Bağımsız Savunmadır.    Yukarıda belirttiğimiz çözüm önerileri ve temennilerimiz  mesleğimizi bir nebze olsun rahatlatacaktır. Bu nedenle bu hususları özellikle belirtmek istedim.  İnşallah bu sorunlara en kısa sürede çözüm bulunur ve çok saygın, kutsal, onurlu bir meslek olan Avukatlık Mesleği kısa bir süre içerisinde bu sorunlardan arınır. İşte bu temennilerimle sözlerime son verirken herkesin Avukatlar gününü kutluyor, törenimize katılan tüm meslektaşlarıma ve konuklarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum”. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ