Uşak Ufuk
22 Ağustos 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
17 Nisan 2019 Çarşamba 08:00

UŞAK BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde göreve gelen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yeni dönemin ilk Uşak Belediye Meclisi toplantısını gerçekleştirdi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde göreve gelen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yeni dönemin ilk Uşak Belediye Meclisi toplantısını gerçekleştirdi. AK Parti, İYİ Parti, CHP ve MHP’li 32 meclis üyesinden oluşan Uşak Belediye Meclisi’nde, 7 kadın üyenin görev alması dikkat çekti.  Yeni dönemde AK Parti ve İYİ Parti Gruplarının yer aldığı mecliste, CHP ve MHP’nin yeterli üyesi bulunmadığı için grup kuramadıkları gözlendi. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, kararlarda oy birliğinin öne çıkmasını temenni ettiğini belirterek, “Kararlarda zaman zaman eksikler ve kusurlar olabilir. Fakat art niyet asla olmaz. 5 yıllık süre içinde Uşak halkına yararlı olacak pek çok kararın oy birliği ile alınmasını temenni ediyorum” dedi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından mazbatasını alarak, geçtiğimiz hafta göreve başlayan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yeni dönemin ilk Uşak Belediye Meclisi toplantısını, meclis salonunda, bugün, 4 partiden seçilen meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Yeni dönemde AK Parti 17, İYİ Parti 11, CHP 2 ve MHP’nin 1 üye ile temsil edildiği görüldü. Geçen dönem 4 olan kadın üyenin, yeni mecliste 7’ye çıkması dikkat çekti. Ayrıca Belediye Meclisi’ndeki kadın üyelerden AK Partili Zeynep Ceylaner, Belediye Başkan Yardımcılığı görevini de üstlendi.

 

MEHMET ÇAKIN UZLAŞI MESAJI VERDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılan Uşak Belediye Meclisi’nin açılış konuşmasını Başkan Mehmet Çakın yaptı ve yeni dönem için uzlaşı mesajı verdi.  31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen tüm meclis üyelerini tebrik eden Başkan Mehmet Çakın, “Uşak’a en güzel hizmeti sağlamak için önemli kararlara imza atacağız. Bir çoğumuza bu görev ilk defa verildi ve aramızda tecrübeli olan meclis üyelerimiz de var ve bize yol göstereceklerine inanıyorum. Aksaklıklar ve kusurlar elbette olacaktır. Ama esas olan art niyetsiz çalışmaktır. Kanunların bize verdiği yetkileri kullanarak hareket edeceğiz. Tüm meclis üyeleri partilerinin prensiplerine göre hareket edeceklerdir, ama burada da Uşak için faydalı olmayı esas almak gerekir. Tüm arkadaşlarımızın çalışmalarda aktif olmalarını temenni ediyorum. Bize verilecek soru önergeleri ve beklentilerde belediye hizmetlerine katkı sağlamanızı istiyorum. 5 yıllık süre içinde Uşak halkına yararlı olacak pek çok kararın oy birliği ile alınmasını temenni ediyorum” dedi. 

 

GRUP BAŞKANVEKİLLERİ VE 

KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ

Çakın’ın konuşmasının ardından Uşak Belediye Meclisi’ndeki grup başkanvekilleri, katip üyeler ve komisyon üyeleri belli oldu. Buna göre AK Parti’den Mehmet Gün ve İYİ Parti’den de Necmi Dursun grup başkanvekilliği görevlerini üstlendiler. AK Partili Zeynep Ceylaner, Gökhan Yalçın ve Hikmet Kahraman’ın Belediye Başkan Yardımcılığı görevi, meclis üyelerine bildirilirken, yine AK Partili Züleyha Yıldırım ve Kemal Solakhan da ikinci meclis başkanlığı görevini aldılar. AK Partili Emre Hazar ve Yusuf Akçan katip üyelik görevini aldı ve sonrasında encümen seçimine geçildi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Necmi Dursun, encümene muhalefetten de 1’er isim alınmasını önerdi ve bu önerge AK Parti Grubu’nun oylarıyla kabul olmadı. 26 kabul ve 6 boş oyla, AK Partili İlknur Ertuğrul, Mustafa Yıldız ve Kazım Kuşçu, encümen üyeliklerine seçildi. 

 

KOMİSYONLARA ÜYE SEÇİMİ, 

MECLİSTE CUMHUR VE MİLLET

 İTTİFAKINI ORTAYA ÇIKARDI

Yeni dönemdeki ilk görüş ayrılığı komisyon üyelerinin seçiminde oldu ve AK Parti’nin daha önce 5 olan üye sayısını 4’e düşürmesine muhalefetten tepki geldi. İYİ Partili Necmi Dursun, komisyon üyelerinin 5 olmasını ve her partiden temsilcinin bu alanda görev almasını önerdi. AK Partili Mehmet Gün, bu öneriyi kabul etmeyeceklerini ve komisyonları yasaların verdiği yetkiye göre 4 olmasını önereceklerini bildirdi. Bunun üzerine kısa bir istişare molası isteyen İYİ Parti grubu ve CHP komisyonlara girmeyeceklerini açıkladı. MHP’li Harun Güvenç’in AK Partili üyelerle birlikte bazı komisyonlarda görev alması, Cumhur ve Millet ittifaklarının mecliste devam edeceğini ortaya koydu. Bazı komisyonlarda üye sayısı 3’te kaldı. BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ