Uşak Ufuk
28 Ekim 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Belediyesi İzmire destek oldu
03 Kasım 2020 Salı 07:25

Uşak Belediyesi İzmir'e destek oldu

Uşak Belediyesi ekipleri İzmir’deki deprem nedeniyle, bölgeye destek ekipleri yolladı.

Uşak Belediyesi ekipleri İzmir’deki deprem nedeniyle, bölgeye destek ekipleri yolladı. İzmir’deki deprem mağdurlarına, sıcak tarhana, su, çay ve yiyecek ve içecek ikram eden Uşak Belediyesi ekipleri, ayrıca gece vatandaşlar üşümesin diye battaniye de dağıttı. Uşak Belediyesi, konuyla ilgili yapılan çalışmaları sosyal iletişim ağı üzerinden duyurdu. Yapılan açıklamada, “Belediyemize bağlı ekipler, yaşanan İzmir depreminde yıkıma uğrayan binalarda arama kurtarma çalışmalarına katılan ekiplere ve vatandaşlarımıza tarhana çorbası ikramında bulundu. Yüreğimizin İzmir'de attığını belirterek, en kısa sürede enkaz altındaki vatandaşlarımızın kurtarılmasını diliyoruz” ifadelerine yer verildi. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, bölgeye Uşak Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekiplerinin de sevk edildiğini belirtti. Çakın, “Merkez üssü Ege Denizi Seferihisar açıkları olan, çevre illerin çoğunda ve ilimizde de hissedilen 6.6 büyüklüğündeki depremde can ve mal kaybı olmamasını temenni ediyorum. Uşak Belediyesi olarak, deprem bölgesindeki yaraların sarılması için üzerimize ne düşürse yapacağız” dedi. Öte yandan, uzmanlar, olası depremlere karşı vatandaşı uyardı. Deprem anında neler yapılması gerektiği ile ilgili bazı bilgiler paylaştı. Uzmanlar, “Yerleşim bölgeleri titizlikle belirlenmelidir. Kaygan ve ovalık bölgeler iskana açılmamalıdır. Konutlar gevşek toprağa sahip meyilli arazilere yapılmamalıdır. Yapılar deprem etkilerine karşı dayanıklı inşa edilmelidir. (Yapı Tekniğine ve İnşaat Yönetmeliğine uygun olarak) İmar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki yerlere ev ve bina yapılmamalıdır. Dik yarların yakınına, dik boğaz ve vadilerin içine bina yapılmamalıdır. Çok kar yağan ve çığ gelen yamaçlarda bina yapılmamalıdır. Mevcut binaların dayanıklılıkları artırılmalıdır. Konutlara deprem sigortası yaptırılmalıdır. Bu önlemlerin yanı sıra, yapısal olamayan, yani binadan değil de eşyalardan kaynaklanacak hasarlardan korunmak için günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde aşağıda sayılan önlemleri almalıyız: Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemeleri kayarak düşmelerini önlemek için plastik tutucu malzeme veya yapıştırıcılarla sabitlenmelidir.

Soba ve diğer ısıtıcılar sağlam malzemelerle duvara veya yere sabitlenmelidir. Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyalar birbirine ve duvara sabitlenmelidir. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, çarpma etkisini düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalıdır. Tavan ve duvara asılan avize, klima vb. cihazlar bulundukları yere ağırlıklarını taşıyacak şekilde, duvar ve pencerelerden yeterince uzağa ve kanca ile asılmalıdır. İçinde ağır eşyalar bulunan dolap kapakları mekanik kilitler takılarak sıkıca kapalı kalmaları sağlanmalı. Tezgah üzerindeki kayabilecek beyaz eşyaların altına metal profil koyarak bunların kayması önlenmelidir. Zehirli, patlayıcı, yanıcı maddeler düşmeyecek bir konumda sabitlenmeli ve kırılmayacak bir şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu, belirleyici etiketler konulmalıdır.

Rafların önüne elastik bant ya da tel eklenebilir. Küçük nesneler ve şişeler, birbirlerine çarpmayacak ve devrilmeyecek şekilde, kutuların içine yerleştirilmelidir. Gaz kaçağı ve yangına karşı, gaz vanası ve elektrik sigortaları otomatik hale getirilmelidir. Binadan acilen çıkmak için kullanılacak yollardaki tehlikeler ortadan kaldırılmalı, bu yollar işaretlenmeli, çıkışı engelleyebilecek eşyalar çıkış yolu üzerinden kaldırılmalıdır. Geniş çıkış yolları oluşturulmalıdır. Dışa doğru açılan kapılar kullanılmalı, acil çıkış kapıları kilitli olmamalıdır. Acil çıkışlar aydınlatılmalıdır. Karyolalar pencerenin ve üzerine devrilebilecek ağır dolapların yanına konulmamalı, karyolanın üzerinde ağır eşya olan raf bulundurulmamalıdır. Tüm bireylerin katılımı ile (evde, iş yerinde, apartmanda, okulda) “Afete hazırlık planları” yapılmalı, her altı ayda bir bu plan gözden geçirilmelidir. Zaman zaman bu plana göre nasıl davranılması gerektiğinin tatbikatları yapılmalıdır. Bir afet ve acil durumda eve ulaşılamayacak durumlar için aile bireyleri ile iletişimin nasıl sağlanacağı, alternatif buluşma yerleri ve bireylerin ulaşabileceği bölge dışı bağlantı kişisi (ev, işyeri, okul içinde, dışında ve ya mahalle dışında) belirlenmelidir. Önemli evraklar (kimlik kartları, tapu, sigorta belgeleri, sağlık karnesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb.) kopyaları hazırlanarak su geçirmeyecek bir şekilde saklanmalı, ayrıca bu evrakların bir örneği de bölge dışı bağlantı kişisinde bulunmalıdır.

Bina yönetimince önceden belirlenen, mesken veya iş yerinin özelliği ve büyüklüğüne göre uygun yangın söndürme cihazı mutlaka bulundurulmalı ve periyodik bakımları da yaptırılmalıdır.” HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.