Uşak Ufuk
19 Nisan 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK BELEDİYESİ SUYA YÜZDE 50 ZAM YAPTI
22 Kasım 2019 Cuma 08:00

UŞAK BELEDİYESİ SUYA YÜZDE 50 ZAM YAPTI

UŞAK BELEDİYESİ SUYA YÜZDE 50 ZAM YAPTI

Dün toplanan Uşak Belediye Meclisi’nde, su fiyatlarına yüzde 50 zam kararı alındı. Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın’ın başkanlığında toplanan Uşak Belediye Meclisi’nde, 2020 bütçesi görüşüldü ve belediyenin İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı hizmetlere yönelik fiyatlarla ilgili zam kararı gündeme geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun hazırladığı rapor doğrultusunda, kentteki su fiyatlarına yüzde 50 zam öngörüldü. CHP ve İYİ Partili üyelerin ret oylarına karşın, AK Partili üyelerin kabul oylarıyla onaylanan zammın, 2020’den itibaren gelecek su faturalarına yansıtılacağı öğrenildi. Buna göre 30 metreküp olan kullanımlarda, 1 TL 83 kuruş olan fiyat, 2 TL 75 kuruşa çıktı.  Konuyla ilgili CHP Uşak İl Başkanı Nadi Sancar ve Merkez İlçe Başkanı Halil Arslan’la birlikte basın açıklaması yapan, Uşak Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri Serdar Varol ve Nuri Demirel, söz konusu kararla ilgili değerlendirmelerde bulundular. 

 

NORMALDE ZAM YÜZDE 10’DU

Geçtiğimiz günlerde suya yapılacak zam için kendilerine yüzde 10 olacağı yönünde bilgi verildiğini ifade eden Serdar Varol, “Su zammı için yaklaşık 20 gün önce tasarı geldi ve yüzde 10 gibi bir artış öngörüldü. Dün ise gelen tasarıda yüzde 50’ydi ve Uşak halkına hayırlı olsun diyorum. 30 metreküpe kadar olan rakamlarda , 1 TL 83 kuruş olan fiyat, 2 TL 75 kuruşa çıktı. Genelde konutlarda 30 metreküpe kadar kullanım olur ve çok nadirdir bu rakamın aşıldığı” dedi. Serdar Varol, otopark, tabela ve reklam vergisi gibi diğer belediye hizmetlerine ilişkin kalemlere de zam yapıldığını kaydetti. Nuri Demirel de, “Plan ve bütçe komisyonlarında biz yer almıyoruz. AKP’li üyeler çoğunluğu elinde bulunduruyor. Biz komisyonlarda olursak en azından halkın hakkını da savunuruz. Fakat maalesef bunu istemiyorlar. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum” diye konuştu. 

 

NADİ SANCAR: MEVCUT İKTİDARIN

 ÜLKEYİ GETİRDİĞİ DURUMUN

 BENZERİ UŞAK'TA DA VAR...

CHP Uşak İl Başkanı Nadi Sancar da, “AKP’nin ülkeyi getirdiği durumun benzeri Uşak’ta yaşanıyor. Türkiye’de cumhuriyet kazanımlarını satan AKP mantığı, Uşak Belediyesi’nin borçlarını da mülk satarak ödemeye çalışıyor. CHP olarak kongrelerimizden sonra Uşak’ı sıkıntıdan kurtarmak için her türlü çabayı göstermeye hazırız. 31 Mart’tan önce Uşak’ta birlikteliği sağlayamayanları da bu tablo karşısında ayrıca vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum” diye konuştu. 

İYİ PARTİ VE CHP GRUBU, UŞAK 

BELEDİYE MECİLSİ’NDEKİ BÜTÇEYİ DE SAĞLIKLI BULMADIKLARINI BİLDİRMİŞTİ

Öte yandan CHP ve İYİ Parti grupları, Uşak Belediye Meclisi’nin 495 milyon TL’lik bütçesini sağlıklı bulmadıklarını bildirmişti. Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın’ın başkanlığında toplanan mecliste gündeme alınan, 2020 bütçesi için İYİ Parti Grubu’ndan tepkiler geldi. Bütçeye belediyenin taşınmazlarının eklendiğini ve bunların satılmasının gündeme geleceğine dair endişelerini ifade eden İYİ Parti Grubu üyeleri, geçen yıl 256 milyon TL olarak gerçekleşen gelirin, belediyenin yeni dönemdeki harcamalarına yetmeyeceğini ve bütçenin yaklaşık olarak 200 milyon TL açık vereceğini dile getirdi. Bütçenin bu şekilde oylanması durumunda, önümüzdeki yıl için açık vereceğini kaydeden İYİ Parti Grubu üyeleri, belediyenin ilaveten yaklaşık olarak 195 milyon TL daha borçlanacağını belirttiler. Ayrıca İYİ Parti Grubu’ndan Nurten Bakır da, belediyede ihtiyaçtan fazla personel bulunduğunu ve bunun için her hangi bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sordu. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın da, “Mehmet Çakın, “İller Bankası’nın belediyelere sunduğu fırsatları, Uşak halkına hizmet için kullanacağız. İller Bankası’ndan kredi kullanmamız için bütçede harcama kalemleri göstermemiz gerekiyordu. Burada zaten tahmini bütçeyi oylayacağız ve bunu her ihtimali göz önüne alarak oluşturduk. Borçlar azalır mı bilmiyorum, ama azalması için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Gelir artırıcı kalemlerin peşindeyiz ve borcu azaltmamız için de yatırım yapmamız lazım” demişti.

HABER: HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.