Uşak Ufuk
24 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK BELEDİYESİ YENİ SU KAYNAKLARINI ARAŞTIRIYOR
15 Ekim 2020 Perşembe 09:01

UŞAK BELEDİYESİ YENİ SU KAYNAKLARINI ARAŞTIRIYOR

UŞAK BELEDİYESİ YENİ SU KAYNAKLARINI ARAŞTIRIYOR

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve belediye meclis üyeleri, kentteki su kaynaklarının başında gelen Küçükler Barajı ve Çokran su kaynağında incelemelerde bulundu. Kısa bir süre önce Küçükler Barajı’nda görülen kuraklık nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşayan üretici köylü ve kent merkezindeki vatandaşların uzun vadede su sorunu çekmemesi için çalışmalara ağırlık veren Uşak Belediyesi ekipleri, bölgedeki eksikleri gidermek ve yeni su kaynakları bulmak için çalışma başlattı. Uşak Belediyesi tarafından, su kaynaklarının yarınlara güvenle ulaştırılması hedefiyle, alanında uzman kişilerin destek verdiği kapsamlı bir çalışma başlatıldı.  Küresel ısınmanın etkileriyle çok daha önemli bir konuma gelen su kaynaklarının verimli kullanılması konusunda Uşak Belediyesi önemli bir adım attı. Belediye yetkilileri ve alanında uzman bilim insanları tarafından, Uşak’ta yer alan Küçükler Barajı, İçme Suyu Arıtma Tesisi, Çokrağan Su Kaynağı ve Küçükler Barajı’nı destekleyen derelerde inceleme yapıldı.

 

UŞAK BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇAKIN VE EKİBİ YAPILAN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve ekibi, burada bulunacak olan yeni su kaynaklarının kentin geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. 

Uşak Belediyesi’nin yeni su kaynakları bulmasının sorunlara çözüm üretmek için önemli adımlar olacağını belirten Çakın, daha da önemlisinin suyun tasarruflu kullanımı olduğunu ifade etti. Suyun hayati değerinin tarihin her döneminde hissedildiğini ve insanlık var olduğu müddetçe susuz  bir hayatın düşünülemeyeceğini dile getiren Çakın, “Belediye Meclis üyelerimizle birlikte, Küçükler Barajı ve Çokran Su Kaynağı'nda incelemelerde bulunduk. Ziyarette, bölgede yeni su kaynaklarına bakarak, suyun daha verimli kullanılması adına yapılabilecek projeler üzerine istişareler yaptık. Bizim yaptığımız bu çalışmalara vatandaşımız da tasarruf noktasında destek vermeli. Çünkü su kaynakları tüm dünyada hızla azalıyor ve bizim de bu konuda gerek kurumsal ve gerekse bireysel bazda önlemler almamız lazım. Burada yoğun bir çalışma içindeyiz. Düşen yağış miktarı ve dünyayı bekleyen kuraklık tehlikesine erken önlem alınması amacıyla yapılan incelemelerde, Uşak’ı su sorunundan korumak ve kaynakları verimli bir şekilde kullanmak adına yeni yatırımları gündeme alacağız. Su hayatın temel yapı taşlarından bir tanesidir. İnsan için doğrudan bir ihtiyaç olmanın yanı sıra aynı zamanda gıda üretimi ve sanayi başta olmak üzere birçok alanda olmazsa olmazdır. İşte bu noktada bizler de istiyoruz ki su kaynaklarımız geleceğe güvenle ulaşsın ve yarınlarımızda gündem su sorunu olmasın. Bu gaye ile, doğru yatırımlar doğru planlamaların eseridir düşüncesiyle şehrimizde detaylı bir çalışma başlattık” dedi. “Biz Uşak Belediyesi olarak şehrimizin suyuna dair gerekli tüm tedbirleri alıyoruz.” diyen Başkan Çakın, “Vatandaşlarımızdan da bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz. Suyumuz gerçekten çok değerli ve bu değeri kaybetmemek için her bir vatandaşımıza bu konuda görev düşüyor. Ben bu vesileyle tüm vatandaşlarımızı hem daha bilinçli ve etkin olmaya çağırıyor; hem de evlatlarımıza sağlıklı bir gelecek bırakabilmek adına daha duyarlı olmaya davet ediyorum.” çağrısında bulundu. Öte yandan bir süre önce kentte su sorunu olduğu için köylüler bazı açıklamalar yapmıştı. Köylüler küçükler barajındaki suyun tükenmekte olduğunu ifade etmişti. Küçükler Barajı’nda su paylaşımı yüzde 51’e 49 şeklinde yapılıyor. Uşak Belediyesi’nin suyunun yüzde 49’unu arıtarak, kent merkezine verdiği Küçükler Barajı’nın suyu, bu yıl bölgede tarım yapılan Gürlek, Çamsu, Ayrancı, Küçükler ve Baltalı köylerine yetmedi. 2004-2009 aralığında Uşak Belediye Başkanı olan Mesut Apaydın döneminde, kentin su sorununa çözüm amaçlı kullanılmaya başlanan Küçükler Barajı’nın suyu, tarımsal sulama amaçlı 3 ay köylü tarafından kullanılıyor. DSİ tarafından suyunun yüzde 51 kullanım hakkı, Ayrancı, Baltalı, Çamsu, Küçükler ve Gürlek Sulama Kooperatifi’ne verilen Küçükler Barajı’ndan, kent merkezine ortalama 180 litre/saniye su verilirken, Uşak’ın diğer kuyular ve kaynaklarla birlikte su kullanımının 490 litre/saniye olduğu ifade ediliyor. BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.