Uşak Ufuk
07 Aralık 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Belediyesine çevre ödülü
09 Aralık 2020 Çarşamba 07:15

Uşak Belediyesi'ne çevre ödülü

Uşak Belediyesi'ne çevre ödülü

Avrupa Komisyonu ve Türkiye Belediyeler Birliği ortaklığında gerçekleştirilen, birçok önemli çalışma ile Uşak Belediyesi’nin de katılım sağladığı Avrupa Hareketlilik Haftası’nda kazanan belediyeler belli oldu. Uşak Belediyesi,bir haftalık süreci kapsayan projede ortaya koyduğu çalışmalarla ödül almaya hak kazandı. Kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik eden Avrupa Hareketlilik Haftası’na en aktif katılımı sağlayarak Avrupa Hareketlilik Haftası 2020 Ulusal Ödüllerini kazanan belediyeler açıklandı.

 

nüfusu yüz bin altı belediyelerin faaliyet raporları, alanında 

uzmanlar tarafından incelendi

Avrupa Birliği Komisyonu’nun girişimi olarak her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kentlerde hareketliliği artırmak, güvenli yürüyüş ve bisiklet yolları oluşturarak erişilebilir şehirler oluşturmak ve belediyelerin kalıcı tedbirler almasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası faaliyetleri üç kategoride değerlendirildi. Büyük şehir belediyeleri, nüfusu yüz bin üzeri belediyeler ve nüfusu yüz bin altı belediyeler şeklinde toplanan faaliyet raporları, alanında uzman isimler tarafından incelendi.

 

Uşak Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası 2020 Ulusal Ödüllerini kazanan belediyeler arasında yerini aldı

Çevre duyarlılığı konusunda birçok özel proje hayata geçiren Uşak Belediyesi Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinde nüfusu yüz bin üzeri belediyeler kategorisinde yer aldı. Uşak Belediyesi, Sıfır Emisyonlu Ulaşım Çalıştayı, otomobilsiz kent günü,bisiklet turları, doğa yürüyüşleri, bisiklet üzerinde akrobasi gösterisi gibi çok sayıda farkındalık etkinliğine imza attı. Özellikle açık hava reklam alanları, sosyal medya ve benzeri mecralarla bilinçlenme hareketine önemli bir destek sağlayan Uşak Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası 2020 Ulusal Ödüllerini kazanan belediyeler arasında yerini aldı. Uşak Belediyesi, 0 emisyonlu ulaşıma ve hareketli yaşama çağrıda bulunan çalışmalarıyla, dünya genelinde gerçekleştirilen Avrupa Hareketlilik Haftası’nda şehre önemli bir başarı kazandırdı ve örnek oldu. Öte yandan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, daha önce Avrupa Hareketlilik Haftası için yaptığı açıklamada, kuraklık sorununa değinmişti. Çakın, kentte bu yıl kuraklık görüldüğünü ifade etmişti. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “DSİ ve ekiplerimizin burada yaptığı incelemede, bazı sorunlar tespit edildi. Suyun yeterli gelmediği bazı durumlar var. Tarlalar arasındaki kot farkları bunun başlıca nedenleri arasında. Vahşi sulama yapanlar var ve bölgedeki ekipmana bakmakla yükümlü olan kooperatifin vanaları tam anlamıyla kontrol etmediğini gördük. Su bizim için önemli bir kaynak ve vahşi sulama yapmak yerine, damla sulamaya geçmek gerekiyor. Park ve bahçelerde damla sulama kullanıyoruz, çünkü suyu ne kadar tasarruf ederizin hesabını sürekli yapıyoruz” demişti. Küçükler Barajı’ndan gelen suyun yüzde 49’unun Uşak Belediyesi’nin hakkı olduğunu vurgulayan Mehmet Çakın, “Gelen suyumuz en altta olduğu için dibinde yoğun bir şekilde tortu oluyor. Tortularla birlikte yüzde 5 ilave bir kaybımız daha oluyor. Köylü su kaynağına göre dikim planı yapmalı. Aksi halde böyle sorunlar baş gösterebilir” diye konuşmuştu. HABER: BERKAY ÖZYAYLA 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.