Uşak Ufuk
05 Aralık 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Berberler Odasından açıklama
01 Haziran 2020 Pazartesi 08:00

Uşak Berberler Odası'ndan açıklama

Uşak Berberler Odası'ndan açıklama

Uşak’taki, covid-19 pozitif çıkan berberlerle ilgili kamuoyunda, bilgi kirliliği oluştuğunu ifade eden Uşak Berberler ve Kuaförler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ayçiçek, “Türkiye’de berberleri test yapan tek kent, Uşak ve bizde pozitif çıkan arkadaşlarımıza işyeri açtırmadık. Bu bakımdan, bu süreçte en fazla tedbir alan esnafız” dedi.  Bazı basın ve yayın organlarında Uşak’taki berberlerle ilgili çıkan haberler ve sosyal medyadaki iddialarla ilgili bir açıklama yapan Uşak Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mehmet Ayçiçek ve Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Ürkmez, kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğinin hem esnafa, hem de tıraş olmaya gelen vatandaşlara zarar verdiğini belirtti. Berber ve kuaförlerin covid-19 kapsamında 50 gün kapalı kaldığını ve bu süreçte, vatandaşın büyük bölümünün, tıraş olma ihtiyacını karşılayamadığını belirten Başkan Mehmet Ayçiçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 11 Mayıs’ta tekrar faaliyetlere başladıklarını ifade etti. 

 

 Şu anda 26 üyemizde, 

sonuç pozitif çıktı ve onlar 

4 gün karantinaya aldılar 

Faaliyetlere başlamadan 2 gün önce, İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas’ın akşam saatlerinde kendisine telefonla ulaştığını ve tüm berberlerin teste tabi tutulacağını bildirdiğini anlatan Ayçiçek, hızlı bir şekilde üye listesini kurumlara ilettiklerini ve esnafla birlikte, yanlarında sigortalı çalışan yaklaşık 500 kişinin testinin yapıldığını söyledi. 

Test sonuçları açıklandığında, 26 berberde covid-19’a rastlandığını ve hemen karantina sürecinin başladığını kaydeden Ayçiçek, “Allah’tan tek isteğimiz bu virüsün bir an önce bitmesidir. Şu anda 26 üyemizde, sonuç pozitif çıktı ve onlar 4 gün karantinaya aldılar. Şimdi hepsi evlerindeler, hemşehrilerimiz her hangi bir korkuya kapılmasınlar ve bizler her an tedbirli olmaya mecburuz” dedi. 

 

TÜRKİYE’DE SADECE UŞAK’TA 

FAALİYET GÖSTEREN BERBERLERE 

TEST YAPILDIĞINI İFADE ETTİ

Uşak’ta yaklaşık 450 berberler var ve Türkiye’de sadece burada test yapıldı. Neden sadece berber ve kuaförlere test yapıldığını anlamıyoruz. Lokantalar da bire bir temasta ve neden başka meslek dalları yerine sadece berberlere test yapıldığı da ayrıca akıllarda soru işareti oluşturuyor. Şu anda 26 kişide vaka var ve bunların dükkanları kapalı. Şu anda sadece sonuçları negatif çıkanlar çalışıyor ve bu testler berberler açılmadan 2 gün önce, yani 8 Mayıs Cuma günü, yapılacak denildi. İl Sağlık Müdürü beni aradı ve mutlaka bu işi bitireceksiniz dedi. Ben sekreterim ve yöneticilerimi aradım ve testlerin yapılaması ne yapılması gerekiyorsa, yapın dedim” ifadelerini kullandı.

 

UŞAK’TA BÜYÜK FİRMALARDA COVID-19 ÇIKTI VE HİÇBİRİ HABER OLMADI

Uşak Berberler ve Kuaförler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Ürkmez de, virüsün her meslek ve yaş grubuna bulaşabileceğini belirterek, “İlimizdeki bir çok büyük firmada vakaların olduğunu duyuyoruz. Bakıyoruz ki bazı yetkililer ve siyasiler bu firmalara sahip çıkıyorlar. Ama gelin görün ki, aynı özveriyi bir berber esnafı için yapmadılar. Test sonucu pozitif çıkan arkadaşlarımıza yönelik bir linç kampanyası oluşturulmak istendi ve hiçbiri çıkıp da tek kelime etmedi. Berberler ve kuaförlere sanki vebalı gibi bakıyorlar ve herkes kendini onların yerine koysun. Büyük firmaların hiçbirinin ismi sağda solda geçmedi ve bizler Türkiye’ye reklam edildik. Berber esnafı maalesef günah keçisi ilan edildi” diye konuştu.  Öte yandan Serkan Ürkmez, test sonucu pozitif çıkan berberlere oda olarak destek vermek istediklerini ve bu konuda yetkili kurum ve kuruluşların da ellerini taşın altına koymalarını istedi. 

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.