Uşak Ufuk
29 Haziran 2022 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Eğitim Bir Sen: Refah payı verilmeli
25 Ağustos 2021 Çarşamba 10:17

Uşak Eğitim Bir Sen: Refah payı verilmeli

Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, hükümetin memura refah payını vermesi gerektiğini söyledi.

Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, hükümetin memura refah payını vermesi gerektiğini söyledi. Hükümetin son zam teklifinin yeterli olmadığını ve geçim şartlarının her geçen gün zorlaştığını belirten Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, “Hepinizin bildiği gibi toplu sözleşme görüşmeleri tamamlandı. Gönül isterdi ki daha fazla zam olsun. Fakat bu kadar olabildi. Bizim tekliflerimiz doğru oranı, adil olanı, hakkımızın gereğini, Türkiye’nin gerçeğini işaret ediyor. Gecemizi gündüzümüze katıp, bilgimizle emeğimizi yoğurup, devletin kudreti, örgütlülüğün gücü arasında uzlaşmayı sağlayıp, toplu sözleşmeden toplumsal uzlaşma çıkarmalıyız. Adil teklif gelmediği için, bütçeden pay gelmediği için bugün eylemdeyiz. Adil bir teklif gelsin, bütçeden pay verilsin; bugün eylem, yarın bayram olsun” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’in, hükümetin zam teklifini sunduğu toplantıda 3600 ek gösterge ve sözleşmeli istihdam ile ilgili olumlu cümlelerine değinen Kara, bu olumlu yaklaşımı önemsediklerini belirterek “Bu tutum umudumuzu artırdı, adalet beklentimizi yükseltti. Fakat kelamın, eyleme dönüşmesini gerekiyor, bu işin de bu masada çözülmesi gerekiyor. Kamu İşvereninden yeşeren umutlarımızın soldurmamak, müzakereleri sürdürebilmek için bir adım daha görmek istiyor, yeni ve somut teklifleri bekliyoruz” diye konuştu.

Memur-Sen’in 2022 için %21 + 600 ₺ seyyanen zam+ %3 Refah Payı; 2023 için %17 + %3 Refah Payı artışı talebini hatırlatan Kara, “Bizim sözümüz belli. Diyoruz ve istiyoruz ki; memurun bütçeden hakkını, refahtan payını verecek bir sonucu elbirliği ile üretelim. Bunun gerçekleşmesi için gereken süreci de hep birlikte yürütelim. Alım gücü yükselsin istiyoruz. Gelirde adalet sağlansın diyoruz. Biz memurun derdi azalsın, yüzü gülsün, cebi rahatlasın, maaşı yükselsin, geliri artsın, morali zirve yapsın istiyoruz. Hükümetten yeni ve adil teklifi bir an önce masaya getirmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Masada uzlaşma için kamu görevlilerinin haklarını ve imkanlarını artırmak gerektiğini vurgulayan Kara, “Hiç kimse kamu görevlilerini bütçenin yükü görmemeli, ülkenin gücü olarak görmeli” diyerek “Güçlü memur güçlü Türkiye demektir. Güvenceli istihdam, güven veren devlet demektir. Bunun için diyoruz ki; 6. Dönem Toplu Sözleşme; seyyanen zamla dünü onarsın, oransal zamla bugünü kurtarsın, refah payıyla da sözleşmeyi taçlandırsın” ifadelerini kullandı.

Gelir dağılımında makasın açılmaması ve ülkeyi ayakta tutan orta sınıfın yok olmaması için toplu sözleşmenin oldukça önemli olduğunun altını çizen Kara, “Biz Anadolu’nun hakikatini, Türkiye’nin gerçeklerini, ekonominin verilerini ve kamu görevlilerinin sorunlarını çok iyi biliyoruz. Mutabakatsızlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşme’den bu yana tam 19 ay geçti. O 19 ayda neler mi oldu? 19 Ayda “kıyma” %92 arttı. 19 Ayda “pirinç” %50, “simit” %28 arttı. 19 Ayda “sıvıyağ” %94, “süt” %60 arttı. 19 Ayda “makarna” %37, “deterjan” %28 arttı. Enflasyon % 26, Dolar % 46, Avro % 56, Altın % 71 arttı. Peki, bunlar artarken düşen ne? Memurun alım gücü! Kamu görevlisinin maaşı eriyor, memurların geliri azalıyor, emekçilerin alım gücü tepetaklak düşüyor. 2020 Ocak’ta maaşıyla; 1.917 adet simit alabilirken bugün ancak 1695 adet simit alabiliyor. 378 litre sıvıyağ alabilirken bugün 252 litreye düştü. Bütün bunlar Memur-Sen’in tekliflerinin; gerekçesini, dayanağını, gerçekçiliğini, gerekliliğini ortaya koyuyor. Biz 2022’de %21 + 600 TL seyyanen zam + %3 refah payı istedik. Biz 2023’te%17 zam + %3 refah payı istedik. Kayıpların telafisini, zararların tazminini, gelir dağılımında adaletin tesisini mümkün kılacak teklifleri masaya sunduk” dedi. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.