Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK EĞİTİM BİRİN GENİŞLETİLMİŞ İL DİVAN TOPLANTISI YAPILDI
03 Aralık 2019 Salı 08:00

UŞAK EĞİTİM BİR'İN GENİŞLETİLMİŞ İL DİVAN TOPLANTISI YAPILDI

UŞAK EĞİTİM BİR'İN GENİŞLETİLMİŞ İL DİVAN TOPLANTISI YAPILDI

Genişletilmiş İl Divan Toplantısında açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir-Sen Uşak Şubesi Başkanı Bilal Kara, sendikanın geniş kitlelere hitap ettiğini belirtti ve "27 yıllık bir serüvenden bahsediyoruz. Hak ve adaleti, medeniyet değerlerimizi bir araya getirmek için yeni ufuklardan, yeni umutlara ulaşmak için bu mücadeleyi yıllardır sürdürüyoruz. 27 yıl önce vatanını milletini seven ümmetin derdiyle derlenen birkaç güzel insanın başlattığı bu hareket bugün yüz binlere ulaşmış, Tüm Müslüman coğrafyaların umudu olan yeni Türkiye’nin  inşası ve inkişafı için çalışan, tüm vesayet odaklarının karşında göğsünü siper eden güçlü bir teşkilat olmuştur. Bizim sendikacılığımız sadece üyelerimizin ekonomik ve sosyal haklarını korumak ve  iyileştirmenin yanında bir dava hareketi olması diğer sendikalardan ayrılan en büyük farkımızdır.  " dedi.

Açılış konuşmasının akabinde Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hasan Yalçın YAYLA ‘’Kendisi şairdi, yazardı, mütefekkirdi, herhangi bir itibara ihtiyacı yoktu, yedi güzel insandan biriydi. Ama kendisine bir sendika kurulması teklif edildiğinde hiç düşünmeden bu teklifi kabul etti.tüm yazarlık şairlik mütefekkirlik kariyerini bir kenara bırakarak yepyeni bir alanda sendikal çalışmayı başlattı. Bir ateşi körükledi ve bugün onun yaktığı bu ateş, onun diktiği bu fidan birlerden binlere,binlerden yüz binlere, yüz binlerden milyona ulaştı. Buna katkı veren, buna destek veren siz kıymetli üyelerimize yürekten teşekkür ediyoruz.

Kıymetli Dostlar, Hepimiz rahmetli Akif İnan’ın üzerinden sendikacılık yapıyoruz.Kendisine niye sendikacılık yapıyorsun diye sorulduğunda iki şey için sendikacılık yapacağım demişti. Bunlardan bir tanesi ne kadar vesayet odağı varsa onları deşifre etmek, ikinci ve önemli vasiyeti kim haksızlığa ve hukuksuzluğa uğrarsa onun hakkını ve hukukunun korumak için sendikacılık yapacağız demişti. Çok şükür sendikamız bu iki temel üzerine kurulmuş ve devam etmektedir,” dedi.  Toplu sözleşme sürecine değinen Yayla, şunları söyledi: “Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinden 3600 ek göstergeye, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesinden kademe derece sınırlamasının kaldırılmasına, bayram ikramiyesinden kılık ve kıyafet meselesine, gelir vergisi mağduriyetinin son bulmasından toplu sözleşme ikramiyesine birçok acil çözüm bekleyen teklifimiz dikkate alınmadı. Kamu İşveren Heyeti kazandıracak teklif sunmadı, biz de kazandırmayan teklife imza atmadık. Mesuliyeti yerine getirdik, haysiyeti çiğnetmedik. Toplu sözleşmenin amacı müzakere ile mutabakata varmak olsa da, işin doğasında uzlaşamamak da var. 84 sayfalık şerhimizle işverenin keyfîliklerine, hakem kurulunun adaletsiz kararına tarihî bir kayıt düştük.” Yayla, 24 Haziran seçimleri öncesinde vadedilen, Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 Günlük Eylem Planı’nda ve 2023 Eğitim Vizyonu’nda yer verilen 3600 ek göstergenin, tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Atama ve yer değiştirme takviminin yol açtığı sorunlara bir an evvel çözüm bulunması çağrısında bulunan Yayla, Millî Eğitim Bakanlığı’nın eğitimin esas meselelerine odaklanmasını, eğitim çalışanlarının taleplerini azami ölçüde karşılayan, mağduriyetleri önleyen, adil ve sürdürülebilir bir atama ve yer değiştirme politikası izlemesini; ek ders esaslarındaki adaletsizliklerin giderilerek ek ders ücretlerinin artırılmasını; hizmetli, memur, şefler başta olmak üzere, genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin mali ve özlük haklarında iyileştirme yapılmasını; öğretmene haftada birden fazla nöbet görevi verme ve mesai dışı zorunlu mesleki çalışmalara katılma gibi angaryalara son verilmesini; eğitim çalışanlarının serbest kıyafet konusundaki taleplerine duyarsız kalınmamasını; şiddet olaylarını sona erdirecek tedbirlerin bir an evvel alınmasını, yasal düzenlemenin ivedi bir şekilde yapılmasını istediklerini vurguladı. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.