Uşak Ufuk
21 Mart 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK EĞİTİM İŞ: ADİL BİR YAŞAM İÇİN HİÇBİR ENGEL YOKTUR
14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:36

UŞAK EĞİTİM İŞ: ADİL BİR YAŞAM İÇİN HİÇBİR ENGEL YOKTUR

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, engelliler haftası hakkında bir açıklama yaptı.

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, engelliler haftası hakkında bir açıklama yaptı. Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan UZun, “156 ülkenin tanıdığı 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, dünya ülkelerinde engelli yurttaşların karşılaştığı sorunların tespiti ve çözümlerini konuşmak için heyecanla beklenirken, Türkiye’de yine buruk karşılanmaktadır” dedi. 

Ulaşım, sağlık, eğitim gibi ana haklardan faydalanamamaktadır

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun,  “Siyasetçilerin sadece seçim zamanları, toplumun büyük kesiminin ise sadece engelli bir tanıdığı olunca hatırladığı engelli yurttaşlarımıza yaşatılan sıkıntılar, Türkiye’de yıllardır bir nebze olsun iyileştirilmemiştir. Engelli yurttaşlar, devletin her vatandaşına sağlamakla yükümlü olduğu ulaşım, sağlık, eğitim gibi ana haklardan faydalanamamaktadır. Toplumu bu konuda bilinçlendirmek için politikalar üretmek bir yana dursun, kaldırımları bile engelli yurttaşların kullanımına uygun yapmayı akıl etmeyen iktidarlar, ülkemizi, engelli yurttaşların yaşaması en zor ülkeler listesinin sonlarına itmiştir” ifadelerini kullandı. 

UZUN: ‘ENGEL’, SİSTEMİN ENGELİDİR

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun,  şöyle devam etti: “Eğitim alanında da engelli öğrenciler ve eğitim çalışanları için gerekli adımlar atılmamıştır. Hükümet, engelli öğrencilere göre eğitim kurumlarını kurmak ve yaygınlaştırmak bir yana dursun, onların okullara ulaşımını bile sağlamaktan acizdir. Engelli öğrenciler, tüm bu zorluklara rağmen mezun olduklarında ise pozitif ayrımcılıktan uzak devlet politikaları yüzünden, işverenlerin önyargılarına maruz kalmakta ve işsizlikle boğuşmaktadırlar.” “Engelli eğitim çalışanlarına da yeteri kadar kadro verilmemekte, birçoğu kendilerine uygun eğitim kurumlarına gönderilmemektedir” diyen Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun,  şöyle devam etti: “Engelli yurttaşlara ‘eksik’ insanlar gibi bakan yöneticiler, asıl eksikliğin kendi vicdanlarında ve asıl engelin kendi mantıklarında olduğunu bilmelidir. Eğitim-İş olarak, “hayatı adilce paylaşmak için hiçbir ENGEL yok” diyor, faaliyet alanımız olan eğitimde, engelli eğitimci ve öğrenciler için mücadelemizi sürdüreceğimizin altını çiziyoruz. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ